HP laptopta 2 ekran kartı mı var?

Haimdall18

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar HP laptopum var özellikleri aşağıdaki resimlerde mevcut fakat benim bu cihazımda ekran kartı sorunum var. Ben laptopumda ekran kartımın sadece APU olduğunu biliyordum fakat AMD'nin Radeon Software yazılımını indirdiğimde aşağıda paylaştığım gibi bana GPU2 gibi bir seçenek gösteriyor bu ne anlama geliyor bu cihazda ekstra 2. bir ekran kartı daha mı var yoksa sadece oradamı öyle gözüküyor çünkü dxdiaga girdiğimde de göremedim eğer böyle bir şey var ise ben bu ekran kartını nasıl kullanıma dahil edebilirim.

Dosya Ekleri

• FB_IMG_1615067439824.jpg
    FB_IMG_1615067439824.jpg
    24,4 KB · Görüntüleme: 55
  • FB_IMG_1615067436775.jpg
    FB_IMG_1615067436775.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 73
  • FB_IMG_1615067431783.jpg
    FB_IMG_1615067431783.jpg
    35,9 KB · Görüntüleme: 75
  • FB_IMG_1615067427762.jpg
    FB_IMG_1615067427762.jpg
    33,3 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar HP laptopum var özellikleri aşağıdaki resimlerde mevcut fakat benim bu cihazımda ekran kartı sorunum var. Ben laptopumda ekran kartımın sadece APU olduğunu biliyordum fakat AMD'nin Radeon Software yazılımını indirdiğimde aşağıda paylaştığım gibi bana GPU2 gibi bir seçenek gösteriyor bu ne anlama geliyor bu cihazda ekstra 2. bir ekran kartı daha mı var yoksa sadece oradamı öyle gözüküyor çünkü dxdiaga girdiğimde de göremedim eğer böyle bir şey var ise ben bu ekran kartını nasıl kullanıma dahil edebilirim.
Biri işlemcinin içinde ki biri anakart üzerinde ki .
Ama bir gpu modellerine bakayım . Yanlış ta olabilir .

İkisi farklı gpular

İkisi farklı gpular
Tam emin olmam için cihazınızın modeli ile birlikte buraya yazın .

Bilgisayarınızda harici ekran kartı var ise driverını yükleyip kullanabilirsiniz yok ise işlemci üzerindeki grafik birimidir

Biri işlemcinin içinde ki biri anakart üzerinde ki.

Ama bir GPU modellerine bakayım. Yanlış ta olabilir.

İkisi farklı GPU'lar

Tam emin olmam için cihazınızın modeli ile birlikte buraya yazın.

HP QCWB335 ya bu olması lazım yada 15-g011st büyük ihtimalle 2. yazdığım arkasında 2side yazıyor
Bilgisayarınızda harici ekran kartı var ise driverını yükleyip kullanabilirsiniz yok ise işlemci üzerindeki grafik birimidir?

AMD'nin Radeon Software programına girdiğimde bana 2 GPU gösteriyor biri dahili olan R5 graphich diğeri ise Radeon HD 8500M ama ben 8500M'i kullanamıyorum çünkü en kötü League of Legends oynarken bir en düşük ayarlarda 25FPS'in üstüne çıkmıyor cihaz. Bilgisayarın ayarlarında opyunu ekleyip yüksek performans yapsam bile hala aynı sonucu alıyorum
Biri entegre kart diğeri farklı kart. Teorik olarak evet. 2 GPU var PC'de.

Fakat ben HD 8500M'i kullanamıyorum bunu nasıl aktif hala getirebilirim

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan ayarları yapabilirsin.

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/amd-radeon-hd-8000m-series/

Driverı buradan indirebilirsin.

Kartın çalışıp çalışmadığını anlamak için oyun aç görev yöneticisinde GPU1 ibaresini görüyorsan çalışıyordur eğer yazmıyor ise performans kısmından GPU kullanımlarına bak yüksek kullanım var ise GPU çalışıyordur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/amd-radeon-hd-8000m-series/

Kartın çalışıp çalışmadığını anlamak için oyun aç görev yöneticisinde GPU1 ibaresini görüyorsan çalışıyordur eğer yazmıyor ise performans kısmından GPU kullanımlarına bak yüksek kullanım var ise GPU çalışıyordur.
Yalnız bu videodaki Radeon software programı eski sürüm yeni sürümünde gösterdiği yerler yok. Driveri indirip tekrar dönüş yaparım

Attığın driverın doğru olduğuna emin misin ekran kartım 8500M gösteriyor ama attığında 8000M serisi için diyor indirsem bir sıkıntı çıkar mı
GPU1 gözüküyor ama kullanmıyor GPU0 olanı kullanıyor yani R5 Graphics'i

Dosya Ekleri

• gpu1.png
    gpu1.png
    30 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
HD 8500M diye bir kart yok AMD sitesinden baktım 8000M serisi diye geçiyor kartın.
Ve bu kart ile araştırma yaptım herkes bu sorunu yaşıyor
*En başta BIOS Update yapmayı deneyebilirsiniz.
*BIOS'tan dahili GPU(R5) devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz ya da aygıt yöneticisinden devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz böylece harici ekran kartını kullanmak zorunda kalacak.
*DDU ile HD 8500M ekran kartı driverını kaldırın sonra indirdiğiniz driverı kurun.

Eğer bunlar işe yaramazsa donanımsal bir sorun olabilir servise götürmeni tavsiye ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı