HP laptopun tam pil kapasitesi hızla düşüyor

kharberd

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 8 aylık HP laptopumun pil tam kapasitesi 40.729 MWh'dan 31.730 MWh civarına düşmüş. Pil denetiminde pil sağlığı %77 olarak gözüküyor. Günün büyük bir kısmını laptopta geçiriyorum. İlk aldığım günden bu yana HP kendi sitesinde yazan kullanım talimatlarına uyarak kullanıyorum. Pil sağlığının düştüğünü adaptöre bağlı olmadan kullandığımda ciddi şekilde hissediyorum. Acaba garanti kapsamına girer mi bu problem? Daha önce benzer problemler yaşayan arkadaşlarım yetkili servis aracılığı ile batarya değişimi sağlamıştı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Esenlikler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstteki yorumun aksine 8 ay kullanımda bu normal değil. Laptopun ile birlikte gelen her parça, içerisindeki batarya dahil, garanti kapsamında. Garantiye batarya sağlığının normalden hızlı düştüğünü belirterek gönderebilirsin. 2 buçuk yıl laptop kullandım sürekli prize takılı ve batarya sağlığı %66'ydı. 8 ay içerisinde %77'ye düşmemesi gerekir.

Eğer garantiden red yersen tüketici hakem heyetine verebilirsin dilekçeni ilgili belgelerle 3-4 ay sonra lehine sonuç çıkar değiştirmek zorunda kalırlar.

Aynı zamanda batarya değişimi sağlatırsan, ev kullanımı sırasında bataryanı çıkarmanı tavsiye ederim. Bataryasız sadece prize takılı kullanabilirsin laptopu.

Üstteki yorumun aksine 8 ay kullanımda bu normal değil. Laptopun ile birlikte gelen her parça, içerisindeki batarya dahil, garanti kapsamında. Garantiye batarya sağlığının normalden hızlı düştüğünü belirterek gönderebilirsin. 2 buçuk yıl laptop kullandım sürekli prize takılı ve batarya sağlığı %66'ydı. 8 ay içerisinde %77'ye düşmemesi gerekir.
Dostum prize takılıyken tabi batarya normalden çok düşmez çünkü bataryayı kullanmayabilir.

Dostum prize takılıyken tabi batarya normalden çok düşmez çünkü bataryayı kullanmayabilir.
Tam aksine prize takılıyken ve tam performans kullanılırsa sürekli bataryadan düşer. Batarya'nın takılı olması prizden güç aldığı anlamına gelmiyor. Elektrik ilk başta bataryadan geçiyor ve sonra laptop'un anakartına geçiyor. Bu da bataryanın sürekli durmadan çalışması ve kendisini yıpratmasına neden oluyor.

Eğer garantiden red yersen tüketici hakem heyetine verebilirsin dilekçeni ilgili belgelerle 3-4 ay sonra lehine sonuç çıkar değiştirmek zorunda kalırlar.

Aynı zamanda batarya değişimi sağlatırsan, ev kullanımı sırasında bataryanı çıkarmanı tavsiye ederim. Bataryasız sadece prize takılı kullanabilirsin laptopu.

Cevap için teşekkürler, lakin batarya çıkarılabilir değil. HP kendi sitesine kabası ile şarjda değil de ancak %15-20 seviyelerine düştüğünde şarjı takın minvalinde bir yazı yazmıştı. Bende aylardır o şekilde kullanıyorum. Birkaç ay evvel adaptör sorunu yaşadım yenisini gönderdiler, yine bir güç sorunu yaşıyorum ve 8. aydayız.

Cevap için teşekkürler, lakin batarya çıkarılabilir değil. HP kendi sitesine kabası ile şarjda değil de ancak %15-20 seviyelerine düştüğünde şarjı takın minvalinde bir yazı yazmıştı. Bende aylardır o şekilde kullanıyorum. Birkaç ay evvel adaptör sorunu yaşadım yenisini gönderdiler, yine bir güç sorunu yaşıyorum ve 8. aydayız.

Çok güzel. Eğer bir sorun yaşadın ve tamir raporu ile değişim sağlandıysa tekrar gönder ve tamir istemeden direk yenisi ile değişimini iste. İkinci kez bozulursa garanti süresi içerisinde sorgu sualsiz yenisi ile değişimini isteyebiliyorsun. Herhangi bir parçasının bozulması hiç fark etmiyor. Laptopun garantisi bütününü kapsyor, parça parça değil. İkinci kez bozulursa satılırken kusurlu diye görülüyor ve tamamen değişim hakkı doğuyor sana. Bunu reddetme hakları da yok, alternatif teklif edebilirler caydırmak için ama kabul etmek zorunda değilsin. Yenisi derken de laptopunun tamamının değişiminden bahsediyorum.

Tamir raporu vermediler ise, yapmış olduğun telefon görüşmeleri veya yazışmaların da ispat olarak sayılır. Eğer değişim yapmayız derlerse Tüketici Hakem Heyetine bunu belirtip ikinci kez bozuldu ve Garanti Yönetmeliğine göre ikinci kez bozulma sonrasında tamamen yenisi ile değişim hakkımı kullanmak istiyorum fakat kullanmama izin verilmiyor diyebilirsin.

Eğer bir dosyan varsa yedeklemeni tavsiye ederim bunu yapmadan önce. Ayrıca laptopunun seri numaralarını not almanı da tavsiye ederim, içerisindeki parçaları için de. Değişim yaptık diyerek aynısını göndermemeleri için.

Bu arada batarya çıkarılabilir değil konusuna gelince, paneli tamamen kilitli ve mühürlü olmadığı sürece her bataryayı çıkarabilirsin. İçini açarak vidalarını çıkarman yeterli olur.

Son düzenleme:
Çok güzel. Eğer bir sorun yaşadın ve tamir raporu ile değişim sağlandıysa tekrar gönder ve tamir istemeden direk yenisi ile değişimini iste. İkinci kez bozulursa garanti süresi içerisinde sorgu sualsiz yenisi ile değişimini isteyebiliyorsun. Herhangi bir parçasının bozulması hiç fark etmiyor. Laptopun garantisi bütününü kapsyor, parça parça değil. İkinci kez bozulursa satılırken kusurlu diye görülüyor ve tamamen değişim hakkı doğuyor sana. Bunu reddetme hakları da yok, alternatif teklif edebilirler caydırmak için ama kabul etmek zorunda değilsin. Yenisi derken de laptopunun tamamının değişiminden bahsediyorum.

Tamir raporu vermediler ise, yapmış olduğun telefon görüşmeleri veya yazışmaların da ispat olarak sayılır. Eğer değişim yapmayız derlerse tüketici hakem heyetine bunu belirtip ikinci kez bozuldu ve garanti yönetmeliğine göre ikinci kez bozulma sonrasında tamamen yenisi ile değişim hakkımı kullanmak istiyorum fakat kullanmama izin verilmiyor diyebilirsin.

Eğer bir dosyan varsa yedeklemeni tavsiye ederim bunu yapmadan önce. Ayrıca laptopunun seri numaralarını not almanı da tavsiye ederim, içerisindeki parçaları için de. Değişim yaptık diyerek aynısını göndermemeleri için.

Bu arada batarya çıkarılabilir değil konusuna gelince, paneli tamamen kilitli ve mühürlü olmadığı sürece her bataryayı çıkarabilirsin. İçini açarak vidalarını çıkarman yeterli olur.

Ama hocam daha önce adaptör bozulmuş ve şarj etmemişti. Şu an sorun batarya ömrünün hızla tükenmesi. Yeni ürün nasıl talep edebilirim ki?

Ama hocam daha önce adaptör bozulmuş ve şarj etmemişti. Şu an sorun batarya ömrünün hızla tükenmesi. Yeni ürün nasıl talep edebilirim ki?
Hiç farketmez, Garanti Yönetmeliğince belirtiliyor. Ürünün garanti süresi içerisinde ikinci kez bozulursa her ne sebeple olursa olsun sana 3 hak tanımlanıyor. Garanti Belgesi yönetmeliği Üçüncü Bölüm Madde 9, A fıkrası. Bu maddeleri dikkatli okumanı tavsiye ederim. Ayrıca tekrar aynı sorundan dolayı gönderirsen kesinlikle bu değişimden başta bahsetmemeni de tavsiye ederim. Öncelikle kusuru tekrar bulmalarını bekle ve kusuru bulduklarında sana haber verdikleri anda (bu tamir raporu ile veya telefon üzerinden olabilir) tamamen yenisi ile değişimini istediğini belirt.

Batarya ömrünün o kadar hızlı tükenmemesi gerekiyor. Söylediğim gibi 2.5 yıl boyunca sürekli bataryada prize takılı kullandım ve %66'ydı batarya sağlığı. Şiştiği için çıkarmak zorunda kalmıştım.

Geri
Yukarı