HP Notebook Oyunlarda Ani FPS Düşüşleri

dermeister

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Eskişehir
(Konuyu dün gece açmıştım ancak açılan saat yüzünden konu çok aşağılara düştü, verimli bir cevap alamadım, o yüzden aynı konuyu tekrar açıyorum.)

Merhabalar.

Oyuna girdikten yaklaşık 5-6 dakika sonra 110-120 civarında olan FPS değerlerim bir kaç saniyeliğine 20-30 dolaylarına düşüyor ve tekrar normal değerlerine yükseliyor 1-2 defa olsa çok canımı sıkmaz ancak oyunumun neredeyse çeyreği 20-30 FPS'te geçiyor.

Bazı oyunlarda ise FPS 3-4 defa 20-30'lara düştükten sonra FPS drop kesiliyor ancak 110-120 dolaylarında olan FPS'im bu sefer sabit 45-50 dolaylarında seyrediyor. Bu tarz sorun yaşatan oyunlarda tekrar aynı FPS değerimi almam için bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor.

Denediğim çözümler:

-Bilgisayara temiz kurulum yapmak
-İç temizlik ve termal macun
-BIOS dahil tüm sürücü, aygıt vs. donanımları en güncel sürüme getirmek.

Dizüstü bilgisayar kullanıcısıyım, hatırı sayılır bir harici fan daha kullanıyorum. Zaten FPS drop yaşadığım oyunlarda bilgisayar ısısını kontrol ettiğimde (hava çıkışından elimle :D) fazla ısınmadığını görüyorum.

Bilgisayar Özelliklerim:

HP Dizüstü Bilgisayar
Intel i5 8250u 1.8 GHz (Turbo 3.4 GHz)
AMD Radeon 520 2GB
Intel HD Graphics 620 2GB
1 TB HDD
8 GB DDR4 RAM

(Aman aman bir sistemim olmadığının farkındayım lakin FPS drop sorunu yaşadığım oyunları bu sıkıntı ortada yokken sabit 120-130 dolaylarında oynayabiliyordum. Yorum yaparken bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim.)

AIDA64 TEST SONUÇLARI

1551648996648-png.374377

Şöyle bir uyarı gördüm testten önce, o yüzden bunu da ekleme ihtiyacı duydum. Ayrıca belirtmek isterim, bilgisayar güç seçeneğim yüksek performansta, hep turbo modunda çalışıyor.

1551650111600-png.374380

Nedendir bilinmez Statistics kısmında sadece bu bilgiler mevcut. Yine de bunu atıyorum, diğer istatistikleri nasıl görürüm bilen biri aydınlatırsa tekrar teste sokup atacağım.

adsiz-jpg.374393

FPS drop yaşadığımda GPU ve CPU değerleri.

~

Evet, sıkıntılarım bunlar. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı