HP Omen 15-EN1014NT laptoptan çınlama sesi geliyor

Bütçe
21500

JahnStar

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Öncelikle forumda pek aktif değilim, uzun süredir masaüstü PC kullanan biri olarak ilk kez bir oyuncu laptopu satın aldım ve laptop hakkında ilk izlenimlerimi paylaşmak ve düşüncelerinizi almak istiyorum.
Satın almış olduğum HP Omen 15-EN1014NT model laptopu; RTX 3060 Max-P, 300 nıt ekran, 1TB SSD, 6 hücreli 70.9wh batarya ve 21 bin civarı fiyatı olması dolayısıyla tercih ettim. Gönül isterdi ki daha güçlü bir işlemci olsun ama yazılım, tasarım ve render işlerimde bana yeteceğini düşündüğüm için Ryzen 5 5600H'ye ikna oldum ve ürünü satın aldım.

Laptopu kullanmaya başladığımda ilk dikkatimi çeken fan sesi ve çınlama sesi oldu. İşlemci sıcaklığı boştayken 65-70 derecede geziniyordu ve fan sesi aşırı yüksekti. Arka planda ise coil while sorunu olmasından şüphelendiğim, sürekli olarak yüksek frekansta bir çınlama sesi geliyordu. Omen Gaming Hub yazılımı ile fan hızının minimum yaptım ve sıcaklık 1-2 derece ancak yükseldi. Bu demek oluyor ki aktif soğutma görevini yerine getirmiyor. Çınlama sesini ise halen duyuyorum, nedenini ve çözümünü bulamadım. Bir günlük diğer izlenimlerimi ise aşağıda kısaca özetledim.

* Pili, 100'den 0'a dosya düzenleme ve internet sörfünde dengeli ayarda yaklaşık 4 saat gitti (en fazla 45 dk video izlemiştim) yani vadedilen sürenin yarısı.
* Satıcı kimine ekran kartının 95 W olduğunu kimine ise 115W olduğunu söylemiş yeni watt konusunda net bilgi yok, satıcının da bilmediğine eminim HP yetkilisi bile bilmiyor. Bilinen tek şey ekran kartının Max-Q olmadığı.
* Oyun olarak henüz sadece RDR2'de test ettim. Ultra performans DLSS ve orta-yüksek karışık ayarda ortalama 85 FPS aldım. Laptop ahşap masa üzerindeydi ve sıcaklık, Full fan hızında CPU 101C, GPU 85C dereceyi gördü.
Masaüstünde sabit fan hızlarında Max 75 dereceleri görürdüm, laptopta 100 dereceleri görüp çınlama ile birlikte yüksek fan sesine maruz kalmak pek mutlu etmedi beni. Sizce laptopta bu değerler normal midir? Ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, teknik servise başvurmalı veya ürünü iade etmeli miyim?

Son olarak fiyat konusunda bir noktaya değinmek istiyorum evet zor bir dönemden geçiyoruz ve piyasa değişken kurdan dolayı berbat halde. Yine de piyasa kurdan çok daha hızlı ve orantısız bir şekilde değişiyor. Ben satın almadan bir hafta önce ürün aynı satıcıda 1000 TL daha ucuzken, ben aldıktan 1 gün sonra ise fiyatı tekrar 1000 TL düştü; şu an ise aldığım fiyata tekrar geldi. Bu konuda satıcıların kimden ne kadar koparırsak kardır düşüncesi ile hareket ettiğini düşünüyorum. Serbest piyasa diye diye müşterileri ellerinden geldiğince sömürüyorlar. Bunu yazmasam içimde kalırdı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki Max 101 dereceyi bulması sıkıntı yaratır mı sizce? Yük gerektiren bir iş yaptıktan sonra ilk saat boştayken 65-70 derecede takılıyor. Sonra hiçbir işlem yapılmıyorken bile masaüstünde 55-60 arasında geziniyor. Bende tam anlayamadım neden bu kadar değişken olduğunu. Şu an sistem 20 Dk'dır açık ve ilk kez işlemci sıcaklığının 45-50 dereceye kadar düştüğünü gördüm, fanlar 1500 rpm'de ve fan sesi gelmiyor. Çınlama sesi ise, yük esnasındakine nazaran düşük bir şiddette.

Suanlik dereceleri gayet normalmiş, işlemciye zarar gelmez ama hep o derecede kullanmak sıkıntı olabilir. Zaten 105 derece sınırı var zarar görmemesi için. Oynarken hava alacak şekilde bırakarak veya soğutucuyla desteklerseniz iyi olur.

Evet GPU 100 watt'mış, Afterburner ile test ettim. Performans modunda Max 100 watt, dengeli modda Max 80 watt güç çekiyor. CPU sıcaklığı ise 97-102 derece arasında değişiyor.

Dosya Ekleri

• Mafia  Definitive Edition Screenshot 2022.08.17 - 15.28.07.47.jpg
    Mafia Definitive Edition Screenshot 2022.08.17 - 15.28.07.47.jpg
    91,5 KB · Görüntüleme: 32
  • Mafia  Definitive Edition Screenshot 2022.08.17 - 15.30.46.29.jpg
    Mafia Definitive Edition Screenshot 2022.08.17 - 15.30.46.29.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı