HP Omen 15 RAM'ini değiştirdikten sonra oyunlar çöküyor

geneben

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, HP Omen 15 laptopa sahibim 4x2 RAM'e sahiptim ve bu 4 GB'lık RAM'lerden biri yerine 16 GB'lık bir RAM takviyesi yaptım. Lakin normal zamanlarda oynadığım ve 8 saatte sadece 1 kez çöken Death Stranding 20-30 dk oynadığım süre içinde çöküyor ve bazen mavi ekran verip kapanıyor.

CPU-Z kullanarak RAM'in MHz değerlerini kontrol ettim ve doğru çalışıyor herhangi bir sıkıntı yok ama çökme devam edince 4 GB'lık diğer RAM'i de çıkartarak tek 16 GB'lığı taktım ki uyumsuzluk mu var diye anlamak için ama çökme devam etti.

Üstüne Memtest86 ile kontrol ettim ve 3 saat 50 dakikalık bir kontrolden sonra 0 hata buldu ve forumdaki araştırmalarıma göre hiçbir sebep bulamadım bu durum için ama şu bilgiyi de ekleyeyim RAM kargoyla ulaştığında kutusunda açılmamış olması gereken bantlı ambalaj yoktu o çok şüpheye düşürüyor ama Memtest86'nın hiçbir hata bulamaması sonrası ne yapmalıyım bilmiyorum. Önerilerinize açığım şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• resim_2023-04-01_165618335.png
    resim_2023-04-01_165618335.png
    101,7 KB · Görüntüleme: 27
  • resim_2023-04-01_165730961.png
    resim_2023-04-01_165730961.png
    12,4 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanılan yuvalar 1/2 gözüküyor. Bir RAM'i görmüyor ya da başka bir sorun var.
Hocam sonradan diğeriyle mi uyumsuzluk yapıyor diye 4 Gb'lık diğer RAM'i çıkarmıştım.

İlk olarak tam laptop modelin nedir ?
Sistem özelliklerim:
İşlemcim Ryzen 7 5800h
Ekran kartım NVIDIA GeForce 3060
başka söylemem gereken bir şey var mı bilmiyorum?
Satın aldığım RAM'i önceki ramime bakarak CL22 ve 3200 MHz olarak almıştım.

@claus hocam bir fikriniz var mı?
Düz internette gezerken herhangi bir problem olmuyor lakin 3 farklı oyunda denedim ve crash sorunlarıyla karşılaştım verilen hataları araştırdığımda çoğu ekran kartı sürücüsü güncel olmayabilir diyolardı lakin güncel ben yinede kaldırıp tekrar kurdum ve sorun devam ediyor. Format atsam düzelme ihtimali var mı çünkü memtest86 da herhangi bir hata vermemişti RAM.
Yoksa direkt iade mi etmeliyim?

Son düzenleme:
RAM part no nedir ? Fatura veya aldığın yerde yazar.
KCP432SD8/16 veya KCP432SS8/16 mı ?
KVR32S22S8/16 bu hocam.
Bir sürü şey denedim ve formatta attım ve mavi ekran devam ediyordu. Eski RAM'leri taktım bir süredir kullanıyorum ve herhangi bir sorun olmadı bir şekilde memtest86 da hata tespit edilmemesine rağmen iade etmeye karar verdim.

Ama sorunun neden olduğunu çözemedim @claus bir fikriniz varsa öğrenmek isterim hocam. Hani RAM mi sıkıntılı acaba yoksa başka şekil bir uyumsuzluk mu var. Çünkü bir süre sonra farklı satıcı veya markadan tekrardan almayı düşünüyorum.

KVR32S22S8/16 bu hocam.
Bir sürü şey denedim ve formatta attım ve mavi ekran devam ediyordu. Eski RAM'leri taktım bir süredir kullanıyorum ve herhangi bir sorun olmadı bir şekilde memtest86 da hata tespit edilmemesine rağmen iade etmeye karar verdim.

Ama sorunun neden olduğunu çözemedim @claus bir fikriniz varsa öğrenmek isterim hocam. Hani RAM mi sıkıntılı acaba yoksa başka şekil bir uyumsuzluk mu var. Çünkü bir süre sonra farklı satıcı veya markadan tekrardan almayı düşünüyorum.
O RAM'ı iade et ve KCP432SD8/16 bu numaralı RAM'i alıp test et.

Geri
Yukarı