HP Omen 15 RTX 2070 Max-Q düşük FPS ve yüksek CPU sıcaklığı

Bütçe
13500

eneskaradeniz

Hectopat
Daha fazla  
Dün elime ulaşan HP Omen 15-ek0002nt modelinde bazı problemlerle karşılaştım.

Sistem özellikleri:

• RAM: 8*2 DDR4 2933MHz.
  • İşlemci: Intel Core i7-10750H
  • Ekran kartı: NVIDIA RTX 2070 with Max-Q design.
  • SSD: WD PC SN730 1TB NVMe SSD.
  • Panel: 15.6 inç FHD 144Hz 300nit.

Sorunlar şu şekilde:

1. Laptop boştayken CPU sıcaklığı ortalama 60 derecelerde ve bundan dolayı fanlar biraz sesli çalışıyor ve rahatsız ediyor. (Windows açıldıktan sonra arka planda hiçbir şey açık olmamasına rağmen yaklaşık 40 saniye CPU sıcaklığı 70-75 derecelere çıkıyor ve fanlar yüksek hızda çalışmaya başlıyor daha sonra kendiliğinden 55-60 derecelere düşüp fanlar normal hızına düşüyor. Sadece ilk açılışlarda oluyor.)

2. Laptop tam performansını vermiyor. Örneğin Minecraft Windows 10 Edition (RTX ve DLSS on, ışın izleme 8 chunk) oyununda ortalama 48 FPS alıyorum. İnternette aynı özelliklerde ve aynı ayarlardaki cihazlar 60-70 FPS değerlerini alırken ve arkadaşımda RTX 2060/i7 10750H olmasına rağmen 60-65 FPS değerlerini alabiliyor. Bir başka RTX oyunu olan Quake II RTX'de ise medium ayarlarda ortalama 45 FPS alıyorum.

AIDA64 stress testi: (15dk)

CPU: Min 57, ort 86.5, maks 96.
GPU: Min 50, ort 70, maks 72.

Bunlar dışında laptopu gerçekten beğendim fakat anlam veremediğim performans düşüşleri ve ısınmaları beni cihazdan soğuttu. Tüm sürücüleri ve BIOS'u güncel olmasına rağmen hala sorun devam ediyor. Çözümü var mı? İade mi etmeliyim? Farklı bir cihaz mı almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam performans almadığınızı düşündüğünüz oyunlarda oyun içi kullanım değerleri ne durumda? Laptoplar için boşta 50-55 dereceler sorun değildir. Yükteyse 90-95 dereceler normal sayılır. Buna dayanacak şekilde üretiliyorlar.

Sıcaklık ve ses konusunda fan ayarı yapmanız, daha güçlü olduğunu düşündüğünüz termal macunla termal macun değişimi yapmanız ve harici soğutucu almanız dışında öneri düşünemiyorum. Performans konusunda oyun için değerleri buraya gönderin. Tüm sistem tam yük altında olmasına rağmen bu değerleri alıyorsanız ekran kartının performans modu seçili olmayabilir. (Genellikle ekran kartları 2 veya 3 modlu olmakta. Sessizlik modu seçili olabilir. Çekirdek ve bellek hızından kısıp bunu sağlıyor.) Bir panel/uygulama varsa bununla ilgili HP'nin oradan ayarlayabilirsiniz. Yoksa direk MSI Afterburner indirip yapabilirsiniz.

Boştayken işlemcinin 60 derecede çalışıyor olması normal değil bende de aynı işlemci var boşta 30-35 derecede çalışıyor fan hızı ise 0 RPM. i7 10750H, 9750h gibi ısınma sorunu olan bir işlemci, oyunlarda bazen 96 dereceye kadar çıkıyor fakat herhangi bir FPS düşüsü yaşamadım, performans düşüşü yaşıyorsanız bence iade edin.

Benim tek bildiğim ise: Max-Q serileri normal yani Max-Q olmayanlara göre çok bariz fark olmasa da 10-15 vb. gibi fps düşük oluyormuş. Kıyasladığın sistemler de buna bir dikkat edebilirsin bence.

Tam performans almadığınızı düşündüğünüz oyunlarda oyun içi kullanım değerleri ne durumda? Laptoplar için boşta 50-55 dereceler sorun değildir. Yükteyse 90-95 dereceler normal sayılır. Buna dayanacak şekilde üretiliyorlar.

Sıcaklık ve ses konusunda fan ayarı yapmanız, daha güçlü olduğunu düşündüğünüz termal macunla termal macun değişimi yapmanız ve harici soğutucu almanız dışında öneri düşünemiyorum. Performans konusunda oyun için değerleri buraya gönderin. Tüm sistem tam yük altında olmasına rağmen bu değerleri alıyorsanız ekran kartının performans modu seçili olmayabilir. (Genellikle ekran kartları 2 veya 3 modlu olmakta. Sessizlik modu seçili olabilir. Çekirdek ve bellek hızından kısıp bunu sağlıyor.) Bir panel/uygulama varsa bununla ilgili HP'nin oradan ayarlayabilirsiniz. Yoksa direk MSI Afterburner indirip yapabilirsiniz.
Güç seçeneklerinden "Yüksek Performans" seçili ve Omen Gaming Hub yazılımında Performans modunda. Yaklaşık 5 dakika oynadım ve sonuç bu şekilde:
1619307358929.png

Arkadaşımın laptopu boşta 40-45 derecelerde çalışıyor, 60 derece normal olmamalı. Yük altında bir sıkıntı yok fakat boşta garip bir şekilde yüksek derecelerde ve oyunlarda performansı düşük.

Güç seçeneklerinden "Yüksek Performans" seçili ve Omen Gaming Hub yazılımında Performans modunda. Yaklaşık 5 dakika oynadım ve sonuç bu şekilde:
Eki Görüntüle 991334

Arkadaşımın laptopu boşta 40-45 derecelerde çalışıyor, 60 derece normal olmamalı. Yük altında bir sıkıntı yok fakat boşta garip bir şekilde yüksek derecelerde ve oyunlarda performansı düşük.
Boşta iken 4800H Cpu'm 35-50 arası benim de. Bence de 60 normal olmamalı. İşlemci boostunun açık mı kapalı mı olduğunu kontrol edebilir misiniz ? Gerçi açık gelir her laptop da ama yine bir bakabilirsiniz.

Yükte ekran kartı tam yükte kullanılmıyor. Aldığın FPS alabileceğin en yüksek FPS değeri değil yani. CPU ve GPU yeterince kullanılmıyor/kullanılamıyor. Stress testine sokar mısın sistemi? Ekran kartını ve işlemciyi aynı anda.

Yükte ekran kartı tam yükte kullanılmıyor. Aldığın FPS alabileceğin en yüksek FPS değeri değil yani. CPU ve GPU yeterince kullanılmıyor/kullanılamıyor. Stress testine sokar mısın sistemi? Ekran kartını ve işlemciyi aynı anda.
Hangi uygulamadan stress testi yapmamı tavsiye edersiniz? AIDA64 uygulamasından 15 dakika boyunca tüm parçaları stress testine sokmuştum ama sadece sıcaklık değerlerini kaydetmişim:

CPU: Min 57, ort 86.5, maks 96.
GPU: Min 50, ort 70, maks 72.

Kullanım değerlerini de kaydedin. Furmark ile ekran kartını, AIDA64 ile işlemciyi kontrol edebilirsin.
1619310396439.png

Ne kadar doğru yaptım bilmiyorum ama aynı anda cpu ve gpu stres testlerini başlattım ve kullanım değerleri cpu her zaman %100 olmasına rağmen gpu 95 in üzerine çıkmadı 90-95 değerlerinde takıldı. Sonuçlar bu şekilde.
Boşta iken 4800H Cpu'm 35-50 arası benim de. Bence de 60 normal olmamalı. İşlemci boostunun açık mı kapalı mı olduğunu kontrol edebilir misiniz ? Gerçi açık gelir her laptop da ama yine bir bakabilirsiniz.
Açık

Son düzenleme:

Geri
Yukarı