HP Omen 17 Yüksek CPU Sıcaklığı ve Undervolt

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar dostlarım. Laptop marka model özellikleri:

Model: HP OMEN 17
RAM: 16GB
HDD: Samsung M2 SSD (7100/5100)
İşlemci: i7 11800H
Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşletim Sistemi: Win 11 Home 22H2

Son 2-3 aydır (Laptop 7 aylık) oyun içinde CPU değerlerinde ciddi artışlar gözlemlemiştim. Dün akşam tozunu pisliğini temizledim fakat çıkmayan tek bir vida yüzünden tamamen söküp, termal macununu yenileme şansım olmadı. Her neyse oyun içi aldığım CPU sıcaklık değerleri 100 derecelere kadar çıkıyor. Ortalama 90-100 arası. İlk zamanlarında bu kadar fazla ısınma problemi yaşamıyordum. yine dün tertemiz bir kurulum yaptım ve "Gaming Hub" üzerinden unbdervolt değer denemeleri gerçekleştirdim. Sonuçlar şekilde görüldüğü gibidir.

Undervolt kullanmadan önce bilgisayar boşta olmasına rağmen (arka plan uygulamaları devre dışı olmasına rağmen) 75-90 dolaylarında geziyor. yer yer iyi ihtimalle 65'lere geriliyor. Normalde bu kadar sıkıntılı çalışmazdı. Tek uygulayamadığım termal macun aşaması onu da yapacağım bir şekil. Fakat sebebin yalnızca bu olabileceğini sanmıyorum. Bir şeyler eksik ama ne? Zamanında Cyberpunk full ayarlarda bile oynadığımda anca anca 100 dereceleri görüyordu. O durumda dahi fanlar deli gibi üflemiyordu. Yer yer RPM değeri düşüyordu.

Undervolt uyguladığım 2. görselde de yine sistem boştayken işlemci sıcaklığı düzenli kalp atışlarını andırır nitelikte. belli bir frekansla sürekli artıp azalmakta.

Tüm bunların dışında Mavi çizgi (4.16 Ghz CPU Speed) kısmı da benim için soru işareti. Bu değer hiç değişmiyor. Bunu "İşlemci sürekli 4.16 Ghz bandında çalışıyor, yani Turbo Boost sürekli aktif ve bu yüzden bu sıcaklık değerlerini alıyorum" şeklinde yorumlamak yanlış mı olur? Eğer doğru ise bunun önüne nasıl geçebilirim? Belli ki undervolt teknolojisi ile önüne geçilmemiş ki istatistiklerle de bu durum sabittir.

Şimdiden emeğinize sağlık...

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    287,1 KB · Görüntüleme: 128
  • Ekran görüntüsü 2022-11-22 124903.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-22 124903.png
    300,4 KB · Görüntüleme: 123
Selam dostlarım. Laptop marka model özellikleri:

model: HP Omen 17.
RAM: 16 GB.
HDD: Samsung M.2 SSD (7100/5100)
işlemci: i7 11800H.
ekran kartı: RTX 3070 laptop GPU.
işletim sistemi: Windows 11 Home 22H2.

Son 2-3 aydır (laptop 7 aylık) oyun içinde CPU değerlerinde ciddi artışlar gözlemlemiştim. Dün akşam tozunu pisliğini temizledim fakat çıkmayan tek bir vida yüzünden tamamen söküp, termal macununu yenileme şansım olmadı. Her neyse oyun içi aldığım CPU sıcaklık değerleri 100 derecelere kadar çıkıyor. Ortalama 90-100 arası. İlk zamanlarında bu kadar fazla ısınma problemi yaşamıyordum. Yine dün tertemiz bir kurulum yaptım ve "Gaming Hub" üzerinden unbdervolt değer denemeleri gerçekleştirdim. Sonuçlar şekilde görüldüğü gibidir.

Undervolt kullanmadan önce bilgisayar boşta olmasına rağmen (arka plan uygulamaları devre dışı olmasına rağmen) 75-90 dolaylarında geziyor. Yer yer iyi ihtimalle 65'lere geriliyor. Normalde bu kadar sıkıntılı çalışmazdı. Tek uygulayamadığım termal macun aşaması onu da yapacağım bir şekil. Fakat sebebin yalnızca bu olabileceğini sanmıyorum. Bir şeyler eksik ama ne? Zamanında Cyberpunk Full ayarlarda bile oynadığımda anca anca 100 dereceleri görüyordu. O durumda dahi fanlar deli gibi üflemiyordu. Yer yer RPM değeri düşüyordu.

Undervolt uyguladığım 2. görselde de yine sistem boştayken işlemci sıcaklığı düzenli kalp atışlarını andırır nitelikte. Belli bir frekansla sürekli artıp azalmakta.

Tüm bunların dışında mavi çizgi (4.16 GHz CPU Speed) kısmı da benim için soru işareti. Bu değer hiç değişmiyor. Bunu "işlemci sürekli 4.16 GHz bandında çalışıyor, yani Turbo Boost sürekli aktif ve bu yüzden bu sıcaklık değerlerini alıyorum" şeklinde yorumlamak yanlış mı olur? Eğer doğru ise bunun önüne nasıl geçebilirim? Belli ki undervolt teknolojisi ile önüne geçilmemiş ki istatistiklerle de bu durum sabittir.

Şimdiden emeğinize sağlık...

Undervolt kullanmanıza gerek yok hocam aslında thermal grizzy ve sağlam bir laptop soğutucu ile Max 60-65 dereceleri görebilirsiniz :)

Hocam işlemcinizin temel hızı 2.70 den yüksek ise turbo boost'u kapatabilirsiniz.(Benim işlemci 2.70 ghz oyunden turboyu kapatınca oyunlar kasıyor.)
Laptop 7 aylık demişsiniz garantiye verin bakımını yaparlar büyük ihtimal.

Her şeyden önce 7 aylık laptopun kapağını açtığınız anda garanti kapsamı dışında kalacaktır. Bu tarz durumlarda servise göndermeniz daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlar.

Undervolt kullanmanıza gerek yok hocam aslında thermal grizzy ve sağlam bir laptop soğutucu ile Max 60-65 dereceleri görebilirsiniz :)
Tavsiyenize uyacağım. Zaten marka model arıyordum iyi oldu. Laptop soğutucu max. 5 derece etki yaptığı söyleniyor ama o da aklımdaydı zaten

Hocam işlemcinizin temel hızı 2.70 den yüksek ise turbo boost'u kapatabilirsiniz.(Benim işlemci 2.70 ghz oyunden turboyu kapatınca oyunlar kasıyor.)
Laptop 7 aylık demişsiniz garantiye verin bakımını yaparlar büyük ihtimal.
Temel hız 2.30 maalesef.

Her şeyden önce 7 aylık laptopun kapağını açtığınız anda garanti kapsamı dışında kalacaktır. Bu tarz durumlarda servise göndermeniz daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlar.
Bunu teknik servise sormuştum daha önce ve bir problem olmayacağını söylemişlerdi

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-11-22-16-41-39-317_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2022-11-22-16-41-39-317_com.whatsapp.jpg
    123,5 KB · Görüntüleme: 121
Ben de Turbo Boost'u kapatıp kullanıyorum yoksa kullanılacak gibi olmuyor. Sürekli 95 derece. Turbo boost kapatma yöntemi:

Verdikleri cihaza bakım yapmıyorlar şaka gibi.
Aslında sanıldığı gibi değil. En son garantisine yolladığımda iç dış temizlik ve termali yenilenmişti. Tabii dandik bir marka kuvvetle muhtemel. Aslında bu mesajla kendi bacaklarına sıkmış oldular. Normalde benim de bildiğim garanti kapsamı dışı kalır ama o anki yetkili bunu söyledi.

Aslında sanıldığı gibi değil. En son garantisine yolladığımda iç dış temizlik ve termali yenilenmişti. Tabii dandik bir marka kuvvetle muhtemel. Aslında bu mesajla kendi bacaklarına sıkmış oldular. Normalde benim de bildiğim garanti kapsamı dışı kalır ama o anki yetkili bunu söyledi.
Bu arada laptop soğutucusu aldınız mı?
Bende bu var mesela https://www.hepsiburada.com/zalman-...klik-ayarli-notebook-sogutucu-stand-p-BS50163

Geri
Yukarı