HP Omen 2020 inceleme

Merhaba arkadaşlar. HP Omen 15 2020 cihazımı alalı bir ay oluyor neredeyse. Size iyi ve kötü yanlarından kısaca bahsetmek istiyorum. Bu bilgisayar hakkında çok bir yorum ve inceleme yok maalesef Türkiye kaynaklarında. Öncelikle cihazımın özellikleri şunlar:
i7 1050H.
RTX 2060 6 GB.
16 GB RAM.
1 TB M.2 SSD.
144 HZ IPS.
Malzeme kalitesinden kısaca bahsedecek olursak; cihazın malzeme kalitesi gayet yeterli. Üst kapağı biraz esniyor. Şöyle izah edeyim, 5 senelik ASUS X550VX cihazımdan daha çok esneme var. Ama kullanıma bir engel teşkil etmiyor. İnce bir kasa olması için yapıldığını düşünüyorum. Hiçbir kaynakta belirtilmeyen bir özelliği var. Cihazın kamerası geniş açılı. Tüm odamı çekebiliyor. Bilginiz olsun. Klavye ve bileğin koyulduğu kısımlar alüminyum malzemeden yapılmış. Kaliteli hissettiriyor. Klavyesi gayet güzel. RGB ise 4 bölgeli ve bir efekt özelliği yok. Sadece seçtiğiniz renkleri sürekli tutuyor. Kasasının tek problemi mat olası nedeniyle parmak izi fazlasıyla kalıyor.
Performansından bahsetmeye başlarsak; gerçekten çok memnunum. SSD performasını fotoğraflara ekleyeceğim. Donanımsal olarak da bir şikayetim yok. Soğutma ise gayet yeterli. Arada değişiklikler olsa da genel olarak CoD Warzone oyununda 83-85 derece CPU, 73-76 derece de GPU sıcaklıkları var. İlk 15 dakika bu sıcaklıklar 92-95, 78-79 oluyor. Sonra fanlar da yüksek hızlara çıkınca düşüyor. İşlemci frekansı 4.2-4.3 GHz'lerde sabitleniyor. FPS'im genel olarak 90-100 çalı vesaire gibi yerlerde ise 70-60'lara düşüyor. Başka oyun oynamıyorum şu an maalesef eğer yüklersem bu sayfaya atarım. Intel xtu ile yaptığım testlerde ise bu sıcaklıklar 88-89 derecelerde idi. Ancak işlemci kendini yazılımsal olarak sınırlıyor. Sanırım bu özellik 10. nesil işlemcilerde gelmişti ama emin değilim. Gelelim soğutmaya. HP cidden iyi bir iş başarmış saatlerce Warzone oynamama rağmen sıcaklıklar 83-88 derecelerde oluyor. Anlık 91'lere, 92'lere çıkıyor ama normal olduğunu düşünüyorum. Tek bir problemi var. Max modunda aşırı sesli çalışıyor ve çok fazla olmasa da titreme yapıyor. Bu cihazdan kullanan kişilere ulaştığımda onlarda da bu sorun olduğunu belirttiler. Benim cihazıma özel bir durum değil sanırım. Ama rahatsız eden bir titreme değil. Batarya konusunda da şöyle bir kalibrasyon hatası var maalesef. 100 iken çıkarıp 30 dk kullanırsanız hala 100 kalıyor. Ancak 5 dakika sonra falan 94'e direk düşüyor. Yine aynı ulaştığım kişilerde de olan bir sorun. Bir kere tamamen doldurup boşaltınca düzelmesini umuyorum. Son olarak da HP Omen Command Center'dan bahsetmek istiyorum. Sıcaklıkları, internet hızınızı, aydınlatma seçeneklerini, fan hızlarını ayarlayabileceğiniz çok yönlü bir program olmuş. Ayrıca remote Control özelliği de sağlıyor. Telefonunuza da aynı programı kurduğunuzda ekranı telefona yansıtarak bu uygulma sayesinde telefonunuzdan oyun oynama imkanınız varmış. Hiç denemedim maalesef. Son olarak şöyle bir durum da var; sistem zorlayan bir oyun oynadığınızda bataryada da düşüş oluyor. Nedeninin şarj aletinin 200W olması olduğunu düşünüyorum. MSI'da aynı özeliklere sahip bir cihazın şarj aleti 230W. 2 saatlik bir oyun sonrası 86-84 seviyelerine düşebiliyor. Birkaç fotoğraf ekleyerek incelememi sonlandırıyorum. Eksiklerim veya hatalarım olduysa kusura bakmayın ilk kez bir inceleme yazıyorum. İyi veya kötü yorumlarınızı, sorularınızı bekliyorum arkadaşlar. Allah hepinize daha iyilerini nasip etsin inşallah.Msi GL65 Leopard ile bunun arasında kalmıştım 1000 TL gibi bir fark vardı ve HP'de 1 TB olan ssd MSİ'da 512'idi. Ucuz olanı seçtim. Şimdiye kadar bi pişmanlık hissetmedim.

3.png

Adsız.png

as.png

Bunlar da cihazın görünüşü ve remote play sayfasının ekran görüntüsü:
FCAB818D-E829-44FD-B5F7-2C4C936ACD54.jpeg
0DC70408-2732-4E13-8EEE-7644EB0D046B.png

Son düzenleme:
Kapalı konumda ekrandaki esneme ve fan seslerinde rakiplerinin önüne geçememiş olması sebebiyle tercih etmedim. Genellikle evdeki masasında kullanacaklar ve genellikle yanında rahatsız olacak birileri olmayanlar için güzel bir seçenek.

Kapalı konumda ekrandaki esneme ve fan seslerinde rakiplerinin önüne geçememiş olması sebebiyle tercih etmedim. Genellikle evdeki masasında kullanacaklar ve genellikle yanında rahatsız olacak birileri olmayanlar için güzel bir seçenek.
Fan sesleri Monster'daki kadar fazla değil ama Msi kadar da düşük değil diyebilirim. Esneme ise çok da sıkıntı değildi benim açımdan. Ayrı bir laptop çantam mevcut. Onunla kullanmayı düşünüyorum.

Fan sesleri Monster'daki kadar fazla değil ama Msi kadar da düşük değil diyebilirim. Esneme ise çok da sıkıntı değildi benim açımdan. Ayrı bir laptop çantam mevcut. Onunla kullanmayı düşünüyorum.
Şu batarya olayını yazmayı unutmuşum. O da tercih etmememin nedenlerinden olmuştu. Ama çok sık yaşanan bir sorun değilmiş sanırım. Yani işlemci ve grafik birimine baya yüklenmek gerekiyormuş bataryada azalma olması için. Güzel inceleme olmuş. Güle güle kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı