HP Pavilion 15-CS3008NT mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

enescimen

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bir tanıdığımın yeni almış olduğu HP Pavilion 15-CS3008NT model bilgisayarda sık sık mavi ekran hatası alıyoruz.

Bilgisayar sıfır olduğu halde sürekli mavi ekran ekran veriyor. Bazen açıldıktan yarım saat - bir saat sonra bazen de açıldıktan saniyeler sonra mavi ekran veriyor.
Kimi zaman kernel Security check failure kimi zaman da CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT mavi ekran hatasını veriyor.

Denemediğim yöntem kalmadı, artık bilgisayarın %99 donanımsal olarak bir sorunu olduğu kanısına vardım. Neler yaptığımı kabaca söyleyecek olursam.
  • Öncelikle şunu söylemek isterim: Bilgisayar güvenli modda bile mavi ekran veriyor.
  • En baştan Windows 10 V2004 resmi ISO indirilip kuruldu.
  • Yine temiz olarak Windows 10 V1903 sürümünü de kurmayı denedim.
  • Hiçbir sürücü yüklenmeden sürücüsüz şekilde kullanıldı.
  • Sadece Intel Graphics sürücüsünü kurup denedim (en son stabil ayrıca beta sürücü denendi)
  • Sadece harici ekran kartı olan NVIDIA'nın sürücüsünü kurup denedim.
  • Bütün sürücüleri bilgisayarın web sitesinden indirilip kurulup kullanıldı.
  • Temiz kurulumdan sonra direk Windows güncelleştirmeleri alındı(sürücüler otomatik oradan geldi)
  • HD Tune ile SSD'yi tam tarama yaptım sorun yok.
  • Bilgisayarın BIOS'unda bulunan HP PC hardware diagnostics'te bütün donanımlar sorunsuz çıkıyor.
  • Burnıntest yazılımıyla yaptığım testte işemci, belleklerde, ekran kartlarında sorun yok görünüyor ama örneğin 20 dakikalık Benchmark testinin ortalarında genelde mavi ekran veriyor.
Dediğim gibi bütün bu maddelerde yazanları denediğim halde mavi ekran hataları devam etti.

Bilgisayar genelde şunu yapıyorken mavi ekrana düşüyor diyemem çünkü bazen normal şekilde Chrome'da gezerken mavi ekran verebiliyor bazen de ben video Benchmark testi yaparken veriyor.

Sizlere minidump dosyalarının linklerini veriyorum. İki tane ayrı yüklüyorum çünkü yukarıda dediğim gibi iki farklı hata verebiliyor.

Mavi Ekran Hatası 1

Mavi Ekran Hatası 2

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler 😌

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Dynamic Platform Thermal Framework/Intel(R) Dynamic Tuning Manager kaldırın.

2) SSD/HDD kontrolü sağlayan yazılımları kaldırın. Sanırsam HP yapımı olsa gerek.

3) Aşağıdaki rehberi okuyup uygulayın ve işlem bitince pencerenin ekran alıntısını/fotoğrafını paylaşın.

Son düzenleme:
1) Dynamic Platform Thermal Framework/Intel(R) Dynamic Tuning Manager kaldırın.

2) SSD/HDD kontrolü sağlayan yazılımları kaldırın. Sanırsam HP yapımı olsa gerek.

3) Aşağıdaki rehberi okuyup uygulayın ve işlem bitince pencerenin ekran alıntısını/fotoğrafını paylaşın.
Merhaba dostum cevabın için teşekkürler. Öncelikle bahsetmiş olduğun Dynamic Platform yazılımı/sürücüsü sanırım bir program değil, internetten de araştırdım ama nasıl kaldırılacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Aygıt yöneticisinde tam dediğin gibi olmasa da benzer isme sahip aygıtlar var. Acaba onların mı sürücüsünü silmeliyim? Aşağıya ekran görüntüsünü ekliyorum.

SSD kontrolü sağlayan bir yazılım da yüklü değil bilgisayarda tabi windows güncelleştirmelerinden otomatik olarak bir sürücü yüklendiyse onu bilemiyorum.

SFC Scannow komutunu daha önce de denemiştim sorun bulmamıştı ama yine denedim onun da ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum.

Dosya Ekleri

• ss1.PNG
    ss1.PNG
    78,5 KB · Görüntüleme: 25
  • ss2.PNG
    ss2.PNG
    18,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Geri
Yukarı