HP Pavilion 15 EC0005NT işlemcisi 85-90 derece oluyor

SeniYazdım

Hectopat
Ryzen 5 3550H
GTX1650.
512SSD.
8 GB RAM.

Laptop aşırı ısınıyor CS:GO'da 90'a ani çıkıp 85 90 arası seyrediyor Core Temp ve MSI Afterburner'da böyle gözüküyor.
Fakata AMD Radeon Software'de işlemcim tam 10 derece daha az gözüküyor yani 75 80 arası. Ben hangisine inanmalıyım? Yardımcı olur musunuz? HP'nin bu modellerinden kullanan arkadaşlar soğutma tecrübeniz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 3550H.
GTX1650.
512SSD.
8 GB RAM.

Laptop aşırı ısınıyor CS:GO'da 90'a ani çıkıp 85 90 arası seyrediyor Core Temp ve MSI Afterburner'da böyle gözüküyor.
Fakata AMD Radeon Software'de işlemcim tam 10 derece daha az gözüküyor yani 75 80 arası. Ben hangisine inanmalıyım? Yardımcı olur musunuz? HP'nin bu modellerinden kullanan arkadaşlar soğutma tecrübeniz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

Bu modelin yapısına göre soğutucu önerecek arkadaşlar var mı?

HP Pavilion 15 EC0005NT​

2-3 günlük süreçte çözüme tamamen kavuştum öncelikle ısı derecesi laptopa göre normalmiş internetten testlere falan bakarak onu anladım.
1- ilk olarak Defender'ı devre dışı bıraktım arkada RAM yiyordu isterseniz bunu es geçebilrisiniz ısı sıcaklığını düşürdü mü bilmyorum ama bunu ilk yaptım.
2-sonra laptopun altında ki hava kanlları direk masya konunca resmen haps oluyor o kısım açık şekilde defterler notkağıtları koydum (ileride soğutucu alacağım şu an bu iyi 5 6 derece fark ettirdi )
3-üstteki arkadşın dediği gib Ryzen Controller ı kullandım bunu ağır oyunlar da( istediğiniz yer de açabilrisiniz masaüstünde Chrome de falan tavsiye etmem oyun da tek kullanın) açıyorum işe yarıyor gerçekten CPU 85 ve 80 arası sabitleyin aşağısı droplar ve darboğazlara sebep oluyor şu an bile oluyor. Watt değerlerini alttaki linkte ki gibi yaptım( işlemciniz 3550H ise uprof indirmeden direk Ryzen Controller 2.2.0 sürümü indirip videoda ki değerleri girin Ryzen Controller old version yazarsanız GitHub'da var) farklı bir işlemciyse uproftan Watt'lara göre yapmanız lazım videoyu izlerseniz anlarsınız intelse zaten Ryzen Controller işe yaramaz herhalde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı