HP Pavilion 15, Ryzen 7 3750H nasıldır?

Alperen Ceylan

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Istanbul/Turkey
Daha fazla  
Meslek
Aviyonik Sistemler Mühendisi
Herkese selamlar, iyi forumlar. Uzun süredir aranızdan ve teknolojik gelişmelerden uzak kaldım, son dönemde mühendislik, çizim programları ve oyun oynamak amaçlı bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyorum. Araştırmalarım doğrultusunda birkaç model kafamı kurcaladı, size danışmak istedim.
İlk olarak aklımı kurcalayan hatta karar kıldığım model bu, https://www.hepsiburada.com/hp-pavi...asinabilir-bilgisayar-7we76ea-p-HBV00000OSBNX
Fakat akılımı kurcalayan sorular var ayrı kaldığım süre boyunca AMD Ryzen işlemcilerini yenilemiş, eski kafalı birisi olarak AMD işlemcilere ön yargıyla yaklaşıyorum son durum nedir Ryzen 7 3750H nasıl bir işlemcidir? Bu bilgisayar bana yeterli olur mu? Oyun oynarken vesaire kasma, donma yaşamak istemiyorum. HP son yıllarda pazarda geri planda kalıyor diye biliyorum çünkü.

Monster Notebook'lara baktım fakat bütçe aralığımda olan bütün cihazlarında stok yok, bu gidişle uzun bir süre olmaz gibi.

Lenovo L340 modeli aklımı kurcalıyor fakat soğutma açısından şikayetler çok fazla. Fiyat olarak da 600 TL gibi yukarıda HP'ye göre.

Gamegaraj diye bir firma buldum Eksa Bilgisayar bünyesinde kurulmuş Blaster 5N modeli kafamı kurcaladı fakat emin olamadım.

Uzun lafın kısası HP'de karar kıldım fakat şüphelerim var, beni aydınlatırsanız sevinirim. 1-2 gün içerisinde alacağım maksimüm bütçem 6.400TL önerilere açığım.

HP'nin 1650 olan modelini kullanıyorum. Birebir aynı kasa. Sağlamlık konusunda sorun yok. Malzeme kalitesi Lenovo Ideapad cihazıma göre bir tık daha düşük gibi geldi bana. Ancak yine de büyük sorun yaratmaz. ASUS biraz kaba duruyor. O sebeple HP tercih ederdim. Ayrıca CPU bakımından da 3750H olması daha avantajlı.

Sıcaklık konusunda ise HP CoolSense adında bir özellik var. Ofis işlerimi yaparken 35 derece ile 50 derece arasında seyrediyor sıcaklık ve fan çalıştırmıyor. Oyunda da ağır bir oyun değilse 70 üstünü nadiren görüyor. Tavsiye ederim.
Açıkçası almadan önce ben de o genel algı yüzünden şekilden şekle girdim. Ancak soğutmadan ciddi anlamda memnunum. Ryzen CPU kullanması da Intel alternatiflerine göre daha serin çalışmasını sağlıyor. Iki cihaz arasından TUF serisi deneyimlemedim, ancak HP soğutma konusunda sorun yaşatmiyor. Kronik sıkıntılarını çözmüşler diyebilirim. Cihazın ızgaraları da hava akışını destekleyecek kadar geniş.

Ekleme: Uzun süre oynamadım, ancak stress test ile 75 üzerini görmedim oda sıcaklığında (CPU). GPU için ise Furmark üzerinde 70-75-80 arasında dolandı. Masada koyup denedim. Kumaş yüzeylerde daha isinabilir ızgaraları altta olduğundan dolayı.

Bilgisayarı genel olarak ele almak gerekirse, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz özellikleri nedir acaba? 8GB RAM Çok problem yaratıyor mu. Ram eklemek gerekirse 2. bir yuva mevcut mu, kendimiz eklersek garanti dışı kalıyor mu?

Bilgisayarı genel olarak ele almak gerekirse, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz özellikleri nedir acaba? 8GB RAM Çok problem yaratıyor mu. Ram eklemek gerekirse 2. bir yuva mevcut mu, kendimiz eklersek garanti dışı kalıyor mu?
Benim aldığım modelde R5 3550H var, 2 GB bellek Vega'ya ayrılmış durumda. Çok sık oyun oynamadığım için bende sorun yaratmıyor, bellek tamamen dolmuyor genelde. Sanal makine ile kullanıyorum.

Bellek eklemek isterseniz aldığınız modele göre boş slot olabiliyor da 4+4 de yapabiliyorlar. Ben HP servisi ile konuştuğumda HP teknik servislerinde bellek ekleme işlemi yapılamadığını söylediler. HP kendi sitesinde bir makale var, orada nasıl belleği yükselteceğinizden bahsediyor. Onu takip ederek yapmanız mümkün ihtiyaç halinde.

Beğendiğim özellikleri çok serin çalışıyor. Yani açıldıktan ilk 30 dk sonrasında baktığımda sıcaklığa 40 derece falan oluyor CPU. Yük altına girerse de CoolSense dedikleri o özellik devreye giriyor gayet iyi soğutuyor. Bilgisayar dizinizde duruyorsa ona göre bir soğutma ayarlıyor masadaysa ona göre vs. Ben memnunum. Tek sorun ettiğim tarafı malzeme kalitesinin bir tık düşük olmasıydı ilk başlarda. Ancak şu anda o kadar sorun yapmıyorum. Cihaz çatırdıyordu ilk aldığımda, ancak kullanımdan sonra kasa yerine oturdu iyice, şu anda sorun yok.

Benim aldığım modelde R5 3550H var, 2 GB bellek Vega'ya ayrılmış durumda. Çok sık oyun oynamadığım için bende sorun yaratmıyor, bellek tamamen dolmuyor genelde. Sanal makine ile kullanıyorum.

Bellek eklemek isterseniz aldığınız modele göre boş slot olabiliyor da 4+4 de yapabiliyorlar. Ben HP servisi ile konuştuğumda HP teknik servislerinde bellek ekleme işlemi yapılamadığını söylediler. HP kendi sitesinde bir makale var, orada nasıl belleği yükselteceğinizden bahsediyor. Onu takip ederek yapmanız mümkün ihtiyaç halinde.

Beğendiğim özellikleri çok serin çalışıyor. Yani açıldıktan ilk 30 dk sonrasında baktığımda sıcaklığa 40 derece falan oluyor CPU. Yük altına girerse de CoolSense dedikleri o özellik devreye giriyor gayet iyi soğutuyor. Bilgisayar dizinizde duruyorsa ona göre bir soğutma ayarlıyor masadaysa ona göre vs. Ben memnunum. Tek sorun ettiğim tarafı malzeme kalitesinin bir tık düşük olmasıydı ilk başlarda. Ancak şu anda o kadar sorun yapmıyorum. Cihaz çatırdıyordu ilk aldığımda, ancak kullanımdan sonra kasa yerine oturdu iyice, şu anda sorun yok.
Uzun beyin fırtınaları sonucu az önce Excalibur G770 aldım bir riske girerek, daha ucuz bütçeyle i5 9300H, GTX1650, 16GB Ram, 1TB HDD, 256GB SSD'li modelini sipariş ettim, yakın zamanda gelir. Markadan dolayı çok fazla önyargı var gibi geliyor bana, 1-2 hafta kullanım sonrası bir inceleme yazısı yazacağım detaylı, kullanıcısı çok olsa da genel tarafsız bir incelemesi yok cihazın. Ha birde 10 yıl önceki Casper firması kafasına kazılı kazıp hala daha firmayı kötüleyenler var. Gönlüm Monster'dan yanaydı fakat yaklaşık 1 aydır stokları mevcut değil. Bakalım, hayırlısı olur umarım.

Uzun beyin fırtınaları sonucu az önce Excalibur G770 aldım bir riske girerek, daha ucuz bütçeyle i5 9300H, GTX1650, 16GB Ram, 1TB HDD, 256GB SSD'li modelini sipariş ettim, yakın zamanda gelir. Markadan dolayı çok fazla önyargı var gibi geliyor bana, 1-2 hafta kullanım sonrası bir inceleme yazısı yazacağım detaylı, kullanıcısı çok olsa da genel tarafsız bir incelemesi yok cihazın. Ha birde 10 yıl önceki Casper firması kafasına kazılı kazıp hala daha firmayı kötüleyenler var. Gönlüm Monster'dan yanaydı fakat yaklaşık 1 aydır stokları mevcut değil. Bakalım, hayırlısı olur umarım.
İncelemeyi bekliyor olacağım, benim de kötü deneyimlerim sonucu ufak bir ön yargım var firmaya karşı.

İncelemeyi bekliyor olacağım, benim de kötü deneyimlerim sonucu ufak bir ön yargım var firmaya karşı.
İyi dilekleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim, inceleme sonucumu bu konu altına alıntılayacağım. İyi günler.

Acaba bilgisayarınız geldi mi? Deneyimlerinizi anlatır mısınız?

Geldi, şimdilik memnunum; yoğunluktan dolayı foruma giremiyorum. En yakın zamanda detaylı bir inceleme yazısı yazacağım.
Hocam incelememiz hazır; Casper Excalibur G770 İncelemesi - Technopat Sosyal
İnceleme yayında hocam: Casper Excalibur G770 İncelemesi - Technopat Sosyal

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı