HP Pavilion 15 undervolt sonrası FPS düşmesi

52ndForce

Femtopat
Daha fazla  
HP Pavilion 15 Gaming notebooka sahibim. i5-8300h, GTX 1050 Ti, 8 GB RAM (Dual Channel). 2 seneden fazla oldu alalı, termal macun değişimi yapmadım. Bilgisayarım AC Valhalla'da işlemci 95, ekran kartı 93 dereceyi görüyordu. Ben de undervolt işlemi gerçekleştirdim. Şu anda AC Valhalla'da işlemci 75, ekran kartı en fazla 71 dereceyi görüyor. AC Valhalla'da herhangi bir drop yemiyorum aslında zaten oyunu 30 FPS'de anca oynayabildiğim için fark etmiyorum da diyebilirim ama Valorant'ta 60 FPS V-Sync açıkken ani droplar yiyip 30 FPS'lere düşüyorum. Aynı şekilde CoD Ghosts'ta da geçerli. Yaptığım işlemlerin fotoğraflarına bakıp nerede hata yaptığımı veya problemin neden kaynaklandığını söyleyebilecek ve çözümünde yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Undervolt daha az güç tüketerek daha az ısınmaya sebep oluyor fakat bunun yanında frekans ile oynanırsa performans da düşüyor. Tam kıvamında yapmak lazım, onu deneyerek belirleyeceksiniz.

Undervolt daha az güç tüketerek daha az ısınmaya sebep oluyor fakat bunun yanında performans da düşüyor. Tam kıvamında yapmak lazım, onu deneyerek belirleyeceksiniz.
Performans düşüklüğü olacağını zaten biliyordum fakat fps dropu yemem ayrı bir şey. Stabillik yok bir yerde bir şeyde hata yapmş olmam lazım sistemimde de yavaşlık var şu an biraz. Görüntülerini koyduğum değerleride yabancı kaynaklı bazı sitelerden bakarak yaptım.

Performans düşüklüğü olacağını zaten biliyordum fakat fps dropu yemem ayrı bir şey. Stabillik yok bir yerde bir şeyde hata yapmş olmam lazım sistemimde de yavaşlık var şu an biraz. Görüntülerini koyduğum değerleride yabancı kaynaklı bazı sitelerden bakarak yaptım.
Hocam bu konu size yardımcı olabilir.
Ayarlarınızı buna göre düzenleyerek stabil bir sonuç elde etmeye çalışın. Hazır ayarlar yerine abartmadan değişiklik yaparak denemeniz daha iyi bir sonuç almanızı sağlayabilir.

1.5 Ghz'e mi OC yaptınız? Saat hızını stock ayarlarında bırakın sadece Vcore azar azar azaltarak stabil değeri bulmaya çalışın derim.Undervolt yapmadan turbo özelliğini kapatınca kaç derecede çalışıyor ?

Geri
Yukarı