HP Pavilion düşük FPS

Alperen Ahi

Decapat
Daha fazla  
2 ay kadar oldu. Hiç kasma yoktu, gram kadar bile. Fortnite'de 200 FPS alırken şu an 60 FPS alıyorum. Nedenini anladım, fanlar 200 RPM. 400 RPM diyor. O 1600 olunca 170 FPS oluyor. Onu nasıl ayarlayacağım? 10k para verdik laptopa; yaşadığıma bak.

Dosya Ekleri

• 1618603669247120752373591531837.jpg
    1618603669247120752373591531837.jpg
    237,2 KB · Görüntüleme: 45
Ekran Görüntüsü (77).png

MSI Afterburner'dan çark'a basıp ayarlar kısmına gelin sonra fan kısmına gelip resimdeki ayarı tikleyin fan hızını sıcaklığa göre oradan ayarlayabilirsiniz.

GeForce Experience'tan battery boost ve whisper modu kapatmayı deneyin. FPS kilidi varmış gibi duruyor.

RPM dediğiniz şey MHz. O da ekran kartının çekirdek ve bellek hızları. Onlar artınca FPS o yüzden artıyor.

Bir de attığınız ekrandaki konsolun değerleri AMD işlemcinin grafik işlemcisine ait. Oyunlarda hep Nvidia grafik işlemcisini kullanın. Nvidia denetim masasından ayarlayabilirsiniz eğer oyun AMD işlemciyle çalışıyorsa. Bunu öğrenmek için de GPU2 kullanımına bakın MSI Afterburner ile oyun içinde.

Eki Görüntüle 978168

MSI Afterburner'dan çark'a basıp ayarlar kısmına gelin sonra fan kısmına gelip resimdeki ayarı tikleyin fan hızını sıcaklığa göre oradan ayarlayabilirsiniz.

Fan ne alaka sağ ol da?
GeForce Experience'tan battery Boost ve whisper modu kapatmayı deneyin. FPS kilidi varmış gibi duruyor.

RPM dediğiniz şey MHz. O da ekran kartının çekirdek ve bellek hızları. Onlar artınca FPS o yüzden artıyor.

Yani ne yapmalıyım?

Gerçekten çok ilginç, bugün gördüğüm ikinci üçüncü Pavilion performans konusu. Toplu bir downgrade mi geldi bu cihazlara anlamadım vallahi. Ben de Pavilion Gaming kullanıcısıyım değerlerimi kontrol edeceğim.

Bu arada oyunu harici GPU ile çalıştırıyorsunuz değil mi? Afterburner dahili GPU'nun bilgilerini raporluyor çünkü.

200 ve 400 yazıyor ve 1600 olunca FPS artıyor demiş. Atılan görseli bi inceleyin isterseniz.
RPM devir sayısıdır bu arada arkadaşın dediği doğru. 1600 oluyor çünkü GPU kullanımı artıyor, bu ısınmaya sebep oluyor, kartı soğutmak için de fan devrini arttırıyor. Yani sorun yok RPM devirdir, kart devir yükseltiyor soğutma yapmak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı