HP Pavilion DV6 ekran çipi arızası için tamirci tercihi

mertcan7434.

Hectopat
Arkadaşlar HP Pavilion DV6 laptop aldım bayağı iyi geldi bana. GTA 5 bile oynuyordum. Termal macunu değiştirdim bir daha açılmadı çalışıyor ama görüntü gelmiyor.
Tamirciye götürdüm ekran çipi arızalanmış tamir 300TL değişim 650TL dedi, bir de 650 TL'de garantide yok kullanıma bağlı her an bozulabilir diyor. İnternette bilgisayarservisi.com adresinin yetkilisi ile görüştüm, değişime 300TL istedi. Garanti de veriyor değiştiğinden emin olmak için eski çipi geri istedim. Sizce hangisine? Vereyim tamir için ya da sizin bildiğiniz farklı bir yer var mı fiyat uygun olsun ama.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle GPU'dan emin olmak için deneyeceğiniz bir yol var PC'nin tüm hava giriş ve çıkışlarını koli bandı ile kapatın ve PC'yi çalıştırın ardından ısınması için mont veya battaniye gibi ısı tutan bir şeye sarın PC ısınıp kapanında soğumasını bekledikten sonra eski haline getirip çalıştırın görüntü geliyorsa GPU'nuz soğuk lehime düşmüş demektir. Bunun ise çözümü çok basit anakart söküldükten sonra bakkallarda satılan rüzgar çakmakları ile GPU'yu yakmadan en az 15-20 dk 2-3 dk lik seansla ile ısıtmak HP'lerin kronik sorunu soğuk lehime düşmesidir ilk önce onu denerseniz detayı için özelden yardımcı olabilirim.

Belirtilen işlemcinin üzerinde de ekran kartı mevcut ve işlemcinin 2 tipi var, PGA ve BGA. PGA ise anakarttan vidası gevşetilerek çıkarılabilir. BGA ise lehimli.

Sendekinde harici ekran kartı da olması gerekir, öyle değil mi?
O sorunlu olsa bile işlemcininki ile laptobun açılması beklenir şayet HP işlemcideki kartı engellemediyse.

Engellediyse, lehim sorunudur çoğunlukla. Takılacak harici GPU zaten çıkmadır ya da mevcut olanı BGA makinesi ise söküp aynen geri takacaklardır.

Garantisiz ise yaptırma. Yaptıracaksan da çok para ayırma, sandığının aksine zayıf bir laptop.

Değişime 300 TL isteyene gönderdim bunun ankartının değişmesi lazım ekran kartı değişse de çalışmaz ekran kartının olduğu bölge kurcalanmış dedi bana şimdi anakart lazım laptop modeli HP Pavilion DV 6 3113ST nereden bulabilirim anakartı.

Baktım çok araştırdım ikinci el olsa bile razıyım yaptırmama deyeceğine eminim çünkü ben onu 1000TL'ye aldım şimdi 2500 TL satsam bile yaptıracağım farklı bir yer bulabilir misiniz benüm bakmadığım yerler illaki vardır.

Geri
Yukarı