HP Pavilion Gaming 15-2057n RAM yükseltme

TéQ10

Kilopat
HP Pavilion Gaming 15-2057NT (68N72EA) bilgisayarımda RAM yükseltmesi yapmak istiyorum. Mevcut durumunda iki tane 4, toplamda 8 GB RAM var ki, bu bana bazı durumlarda yeterli gelmeyebiliyor. Ya RAM'i 4+4'ten 4+16'ya, ya da 8+8 çift kanal olarak yükselteceğim.
İlk durumda eğer bir gün yükseltmek istersem diğer 4 GB RAM'i de çıkartıp 16+16 çift kanal yapabilirim. Diğer durumda da yükseltmem gerektiğinde iki RAM'i de satıp yeni 16+16 almam gerekecek.
Ama şöyle bir durum da var ki, belki ileride hiç yükseltmeye ihtiyaç duymam ve gereksiz yere çift kanaldan vazgeçmiş olurum.
Hangisini seçmemi ve hangi RAM'leri önerirsiniz? Bütçem 1000 TL'ye kadar.
CPU-Z uygulamasındaki şu anki RAM'lerin değerleri:

CPU-Z Memory Penceresinden Ekran Görüntüsü.png

CPU-Z SPD Penceresinden Ekran Görüntüsü.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HP Pavilion Gaming 15-2057NT (68n72EA) bilgisayarımda RAM yükseltmesi yapmak istiyorum. Mevcut durumunda iki tane 4, toplamda 8 GB RAM var ki, bu bana bazı durumlarda yeterli gelmeyebiliyor. Ya RAM'i 4+4'ten 4+16'ya, ya da 8+8 çift kanal olarak yükselteceğim.
İlk durumda eğer bir gün yükseltmek istersem diğer 4 GB RAM'i de çıkartıp 16+16 çift kanal yapabilirim. Diğer durumda da yükseltmem gerektiğinde iki RAM'i de satıp yeni 16+16 almam gerekecek.
Ama şöyle bir durum da var ki, belki ileride hiç yükseltmeye ihtiyaç duymam ve gereksiz yere çift kanaldan vazgeçmiş olurum.
Hangisini seçmemi ve hangi RAM'leri önerirsiniz? Bütçem 1000 TL'ye kadar.
CPU-Z uygulamasındaki şu anki RAM'lerin değerleri:

Eki Görüntüle 1805705

Eki Görüntüle 1805706

Biraz daha üstüne koy ve kaliteli bir 16 GB RAM al.
Üstünden çıkan RAM'leri de sat, ona da üstüne para ekleyip 32 yap ya da sadece satıp 16 ile de kullanabilirsin, yeterli olur.

RAM olarak attığın SS'ler bir şeyi göstermez çünkü burada net MHz değeri göstermiyor.
Ama laptopunda hangi RAM takılı bir bakayım.

Kötü haber şu ki laptopun Max 16 GB RAM'i destekliyor.
Corsair 16 GB DDR4 3200MHz CL22 notebook RAM Vengeance cmSX16GX4M1a32.

@code 202 Laptop 32 GB RAM destekliyor, Epey sitesine güvenmeyin o konuda. RAM'lerin tam modeli ve MHz değerleri de ekran görüntülerinde görünüyor.
Bilginiz olmayan konuda yorum yapmamanızı rica ediyorum.

Maksimum RAM kapasitesini gösteren komut.png

@code 202 laptop 32 GB RAM destekliyor, epey sitesine güvenmeyin o konuda. RAM'lerin tam modeli ve MHz değerleri de ekran görüntülerinde görünüyor.

Eki Görüntüle 1805911

Bilgisayarın bende olmadığı için ve internette bilgisayarın ilgili bilgi olmadığı için bunu öğrenmem zor. Ben mevcut olan HP'nin sitesinden baktım bu modellerde maalesef 16 destekliyor yazıyor. İngilizce bir şekilde fabrika bu bilgisayarına özel bir şey yaptıysa ben nereden bileyim bilgisayar bende değil.

@code 202 laptop 32 GB RAM destekliyor, epey sitesine güvenmeyin o konuda. RAM'lerin tam modeli ve MHz değerleri de ekran görüntülerinde görünüyor.

Eki Görüntüle 1805911

Bu arada RAM'in markası önemli MHz değeri o kadar önemli değil istesem sana saçma sapan bir marka söylerim MHz değerleri aynı performans alamazsın çünkü çakışma yapar bellek markaları farklı olduğu için.

Bilgisayarın bende olmadığı için ve internette bilgisayarın ilgili bilgi olmadığı için bunu öğrenmem zor. HP'nin sitesinden baktım bu modellerde maalesef 16 GB RAM destekliyor yazıyor. Fabrika bilgisayarına özel bir şey yaptıysa ben nereden bileyim?
Aynı ürün ailesinden başka ürünlere bakarak (Pavilion Gaming 15-ec2xxx) 32 GB RAM desteklediğini öğrenebilirdiniz. Hiç bulamadınız diyelim, yorum yapmazdınız mesela. RAM Önerinizi yapar geçerdiniz.

Bu arada RAM'in markası önemli, MHz değeri o kadar önemli değil.
Önemli. 2133 MHz bir RAM takarsam diğer RAM de 2133 MHz çalışır ve gereksiz yere performans kaybı yaşarım.

Çakışma yapar bellek markaları farklı olduğu için.
Allah aşkına şimdiki önerdiğiniz RAM Crucial mi, Micron mu? Yine aynı marka önermemişsiniz ki. İnternette, Corsair'in kendi sitesinde bile, belleğin Micron tarafından üretildiği yazmıyor.

Ben herhangi bir RAM değil, en fazla 1000 TL civarlarında kendi bilgisayarıma uygun en mantıklı RAM yükseltme seçeneğini arıyordum. Size cevap yazmak için araştırma yaparken de aynı üreticiden, çok daha mantıklı seçenekler buldum zaten. İyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı