HP Pavilion ısınma sorunu

itsAtaken

Kilopat
Arkadaşlar bizim dükkanda bir laptop var. Son günlerde birkaç sorunu olduğundan, evin küçüğü ve nacizane bilgisi olduğu düşünülen ben bu sorunları algılayıp çözmek için görevlendirdim (Sanki mühendisim). Neyse soruna geleyim, öncelikle laptop "HP Pavilion Entertainment PC". Yaklaşık 3 sene falan oldu sanırım alınalı ve nalbur dükkanı içinde kullanılıyor. Az çok tahmin edersiniz. Hiç yük alacak bir iş yapılmıyor zaten bilgisayarda. Kapağı açılırken gıcırtı yapıyo diye, menteşe yerlerine birer damla makine yağı dökülmüş. Bir menteşe, elektrik kablosunun takılı olduğu yere neredeyse 2-3 cm. Bilgisayar bazen elektrik görmüyor. Hele bataryasız çalıştırılacaksa, basıyorsun fan çalışıyor 2 saniye içinde kapanıyor. Bataryayla çalışıyor 2 gündür ve prize bağlı. Böyleyken arada doluyor, arada dolmuyor. Sanırım tüm gün sorun çıkmamış, şarj falan bitmemiş. Bu arada bilgisayar tüm gün çalışıyor. Ama çalıştığı anlar 2 saat. Genelde bekleme ve uyku modunda.

Bir diğer sorun, yine internet tarayacısına girildiği gibi fanın üst seviye çalıştığını söylediler. Ben tozlandığı düşündüm ama laptoplar hakkında pek bilgim olmadığından içini açmak veya temizlemek işine girmedim. Bu soruna dün denk gelmedim, fan gayet sessiz çalışıyordu fakat şu an bunu yazarken dahi sanıyorum en yüksek seviyelerde çalışıyor. Çok büyük bir ses mevcut. Bu genelde oyuna girince olurdu ama o bile bu kadar ses çıkartmazdı. Elimle ısısını yokluyorum, yine oyunda daha sıcak ve daha sessiz çalışıyordu fakat PC açıldığında bazen böyle çalışmaya başlıyor, kapatana kadar da susmuyor.

Bunun üzerine ısı değerlerini kontrol etmeği düşündüm ve priform speccy (yanlış olabilir) programını indirdim. Evde masaüstünde hep kullanıyorum, 5-6 saat oyun oynasam bile ekran kartının dahi 60 dereceyi geçtiğini görmedim, ama bu laptopun şu an ki sıcaklığı bile CPU 88, anakart yine 88.

Arkadaşlar bilgisayara sağlam temizlik mi gerekiyor? Benim anladığım bu. Sonuçta iş bilgisayarı ve sorun çıkmasını istemeyiz, içindeki belgeler vb. Şarj etme sorunu hakkında da bilgisi olan varsa, bilen bilmeyen yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Kasaları çok söktüm temizledim. PSU söktüm falan filan. Eğer bunu da sökmek çok zaman almaz ve kolay ise kendim temizleyebilir miyim acaba? Nalbur dükkanı, tornavida falan sorun olmaz sanıyorum :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendiniz temizlemeyin ve bir daha makina yağını dökmeyin. Döktürğünüz yerleri bilgisayarcıya söyleyin oraları iyice kontrol etsin, kablolardan birine veya Anakarta ulaşmış olabilir. Macun ve fan temizlikleri yapılsın. Kendi başınıza bir işi bilmeden girişmeyin, sadece bilgisayar için değil.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı