HP Pavillion BIOS'a Gömülü Ürün Anahtarıyla Win 10'a Geçme

YeR6DaNS

Hectopat
Daha fazla  
HP pavilion dizüstü bilgisayar aldım. Kutusundan hicbir CD çıkmadı ama harddiskte Recovery isminde bir bolum vardı. Bu bolumu ben hic kullanmadım. Bi sure sonra yavaşladığı için format atmak istedim ama urun anahtarının bulamadım format atmadim. İlk aldiğimda win 8 SLdi, sonra urun anahtarının biosta olduğunu anlatan yazılar okudum ve format atmaya karar verdim. Yeni formatı win 8.1 pro attım ama kendisi etkinleştirilmedi ben de loader kullanmak zorunda kaldim ve öyle devam ediyor. Format atarken bütün harddiski sildiğim için Recovery bölümünü de silmiş oldum.

Şimdi ben ilk aldığım urun anahtarını kullanarak nasıl win 10 gececem?

Orginal win 8 SL varken hic win 8.1 updateden yukseltmedim.

Sitelerde win 8 SL iso bulamadım sanırım yokmuş ben direk win 8.1 SL atsam bios urun anahtarı kendisi etkinleştirir mi?

Bios urun anahtarını gösteren programlar var o programlardan birini kullanıp bios urun anahtarını öğrendim.

Şimdi Win 10'a bios urun anahtarımla nasıl gecebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Adım adım kolayca anlatıyım. İşine yararsa beğenirsen memnun olurum :)
1. http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=510815 adresinden Windows 8.1 media creation tool'u indir.
2.Programı açarak Windows 8.1 SL ISO sunu indir ya da direkt usb ye yazdır.
3. Sonra bu adresteki https://www.box.com/s/ufvvkl7s71lo133wnqfv ei.cfg dosyasını indir ve Windows 8.1 SL dosyalarındaki sources klasörüne at.
4.uefi ya da klasik BIOS olarak usb den boot et ve normalce kurulumu yap.
5.Kurulumdan sonra şu aracı indir Windows 8 Product Key Viewer İndir - Windows 8 Ürün Anahtarı Görüntüleme - Tamindir ve OEM lisans anaharını öğren.
6.Bu bilgisayara sağ tıkla, aşağıdan Windows'u etkinleştire bas ve araçtan öğrendiğin OEM lisans anahtarını oraya yaz, Entera bas.
7. İşte bu kadar.
Denenmiştir, %100 işe yarıyor.

En başta HP'nin sitesinden BIOS güncellemesini yap.

Eğer bilgisayarına gömülüyse önce windowsa yükselt ardından format at zaten kendisi otomatik lisanslar.
Ama garanti olsun diye Windows 10'a geçtiğinde aşağıdaki yöntemle kolayca öğrenebilirsin ürün anahtarını. Ayrıca UEFI desteğin varsa UEFI kurulum yapmanı öneririm.

1. Klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak Komut Satırı penceresini açın.
  2. Açılan siyah renkli Komut Satırı penceresine aşağıdaki komutu yapıştırarak Enter‘a basın.
    powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"
  3. Kısa bir süre içinde komutun altına ürün anahtarınız gelecektir (Aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş 2 numaralı alan). Bu komutu fareniz ile seçebilir ve klavyenizden “CTRL” + “C” tuşlarına basarak kopyalayabilirsiniz.
windows-programsiz-urun-anahtari-ogrenme.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı