HP Victus 15-FA1020NT alınmalı mı?

Bütçe
30000

jeunesturcs

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sosyolog
Herkese merhaba,
25-30 bin arası Gaming bir laptop arıyoruz ve bu süreçte Acer Nitro 5 alıp bottleneck nedeniyle iade ettik. Daha sonra MSI Katana sipariş verdik ancak hem soğutması kötü hem de 11. nesil olduğu için onu da iptal ettik. Amazon'da şu an laptop indirimleri içerisinde I7 13700h işlemcili ve RTX 4050 ekran kartılı HP Victus laptop 28.999 liraya düşmüş. Bilgisayarı araştırdığımda GPU'nun kaç Watt olduğunu bulamadım ancak hem 3060'a yakın performans hem de DLSS 3 hem de daha güncel teknolojiler olduğu için sipariş verdim. Sizce fiyatına göre alınabilecek bir bilgisayar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
12700H 3060 modelde darboğaz olması imkansız. Emin misiniz ondan dolayı olduğuna? 4050 kartlar için biraz beklemek lazim tercih etmek için.

12700H 3060 modelde darboğaz olması imkansız. Emin misiniz ondan dolayı olduğuna? 4050 kartlar için biraz beklemek lazim tercih etmek için.

Hocam bana da imkansız geliyordu ancak kullanım değerleri tüm oyunlarda attığım görseldeki gibi. Düzeltmek için her şeyi denedim. Bunlar içerisinde denediğim yöntemler;
  • Mux switch açma,
  • DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yükleme,
  • Bilgisayar sıfırlama,
  • Nihai performans modu açma,
  • Oyunları 1080p üzerindeki çözünürlüklerde açma,
  • Acer Nitrosense'den performans moduna alma,
  • Nvidia Battery Boost kapatma.
Ancak bu denemelerin hiçbirinde bir çözüme ulaşamadım. Forumdaki çözüm önerileri bilgisayar üzerinde tek kanal 16 GB RAM olduğu için bunu 32 GB yapmam gerektiğiydi ancak Acer sanki hiç test yapmamış gibi ürünü bu şekilde piyasaya sürmesi açıkçası insanı öfkelendiriyor.

Dosya Ekleri

• tempImageEkVoJ2.png
    tempImageEkVoJ2.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 133
Hocam attığınız fotoğrafta CPU %57 kullanılıyor, darboğaz yok gözüküyor ortada sadece bu fotoğrafa göre. Tek kanal RAM'in de etkisi var.

Hocam bana da imkansız geliyordu ancak kullanım değerleri tüm oyunlarda attığım görseldeki gibi. Düzeltmek için her şeyi denedim. Bunlar içerisinde denediğim yöntemler;
  • MUX Switch açma,
  • DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar yükleme,
  • Bilgisayar sıfırlama,
  • Nihai performans modu açma,
  • Oyunları 1080p üzerindeki çözünürlüklerde açma,
  • Acer Nitro Sense'den performans moduna alma,
  • NVIDIA Battery Boost kapatma.
Ancak bu denemelerin hiçbirinde bir çözüme ulaşamadım. Forumdaki çözüm önerileri bilgisayar üzerinde tek kanal 16 GB RAM olduğu için bunu 32 GB yapmam gerektiğiydi ancak Acer sanki hiç test yapmamış gibi ürünü bu şekilde piyasaya sürmesi açıkçası insanı öfkelendiriyor.

Burada yaşanan şey darboğaz değil. İşlemci %100 olsa idi o zaman darboğaz olabilirdi ama bu durumda donanımlar kendini tam kullanamıyorum tek kanal RAM yüzünden.

Hocam attığınız fotoğrafta CPU %57 kullanılıyor, darboğaz yok gözüküyor ortada sadece bu fotoğrafa göre. Tek kanal RAM'in de etkisi var.
Burada yaşanan şey darboğaz değil. İşlemci %100 olsa idi o zaman darboğaz olabilirdi ama bu durumda donanımlar kendini tam kullanamıyorum tek kanal RAM yüzünden.
Evet, darboğaz sözcüğü yanlış bir tanım olabilir. Demek istediğim donanımların tam performans olarak asla çalışmaması ve aynı modele sahip diğer kullanıcılar da aynı sorunu yaşamış. Acer bile bile böyle ürünü piyasaya sürüyor ve RAM upgrade yapmamızı bekliyor. Tabi ki çift kanal yapmak önemli ancak bu sorun direkt kutudan çıkan bir insan için hem para hem de zaman kaybı.
RTX 4050, 3060'a göre daha düşük Watt gücünde ancak FG ve DLSS 3 ile çok benzer performans sunarken daha serin çalıştığı için HP'nin soğutması sorun olmaz diye düşündüm. Doğru değil mi?

Evet, darboğaz sözcüğü yanlış bir tanım olabilir. Demek istediğim donanımların tam performans olarak asla çalışmaması ve aynı modele sahip diğer kullanıcılar da aynı sorunu yaşamış. Acer bile bile böyle ürünü piyasaya sürüyor ve RAM upgrade yapmamızı bekliyor. Tabii ki çift kanal yapmak önemli ancak bu sorun direkt kutudan çıkan bir insan için hem para hem de zaman kaybı.
RTX 4050, 3060'a göre daha düşük Watt gücünde ancak FG ve DLSS 3 ile çok benzer performans sunarken daha serin çalıştığı için HP'nin soğutması sorun olmaz diye düşündüm. Doğru değil mi?

Evet haklısnıız. 4050 140W'a kadar çıkkıyor diye biliyorum. Bu modelde 95 W civarı var sanırım. Net bir bilgim yok.

Evet, darboğaz sözcüğü yanlış bir tanım olabilir. Demek istediğim donanımların tam performans olarak asla çalışmaması ve aynı modele sahip diğer kullanıcılar da aynı sorunu yaşamış. Acer bile bile böyle ürünü piyasaya sürüyor ve RAM upgrade yapmamızı bekliyor. Tabii ki çift kanal yapmak önemli ancak bu sorun direkt kutudan çıkan bir insan için hem para hem de zaman kaybı.

Soğutma kısmında sıkıntı olacağını sanmam fakat TDP'si Max-P olmayacaktır ve muhtemelen gene bu kasalarda MUX yok, alternatif modellerin yayılmasıyla hem fiyatlar biraz düzelir hem de incelemeler çıkar ve modeller hakkında bilgi edinilir diye 4050 için beklenmesini öneriyorum ben.

Açıkçası önümüzdeki seçim nedeniyle fiyatların yükselebileceğini ön görerek çok geç kalmadan almak istiyorum. Aslında Acer Nitro fiyatına göre gayet iyiydi ancak böyle saçma bir durumla karşılaşmak açıkçası üzdü. Benzer fiyat bandında Monster var ancak o da ön sipariş olarak açılmış durumda.
Bakalım, geldiğinde özelliklerini ayrıntılı olarak paylaşırım. Amazon'dan aldığım için eğer iyi performans sunmazsa iade etmeyi düşünüyorum.

Hocam denediniz mi acaba bilgisayarı? Ben de almayı düşünüyorum.
Açıkçası önümüzdeki seçim nedeniyle fiyatların yükselebileceğini ön görerek çok geç kalmadan almak istiyorum. Aslında Acer Nitro fiyatına göre gayet iyiydi ancak böyle saçma bir durumla karşılaşmak açıkçası üzdü. Benzer fiyat bandında Monster var ancak o da ön sipariş olarak açılmış durumda.
Bakalım, geldiğinde özelliklerini ayrıntılı olarak paylaşırım. Amazon'dan aldığım için eğer iyi performans sunmazsa iade etmeyi düşünüyorum.

Geri
Yukarı