HP Victus 16 i712700H işlemcilerde tek çekirdek performansı düşük

mbayrak25

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16GB ,4800MHZ, DDR5
SSD veya HDD modeli
WD NVME SSD
Ekran kartı
RTX 3050TI
İşlemci
i7 12700h
Selam,
Satın almış olduğum HP marka Victus serisine ait Intel i7 12700H işlemcili D1008NT model laptop ile istemsizce yapılan bir BIOS güncellemesi sonrası(Windows Update ile kendisi yaptı) yaşadığım problemi anlatacağım.
CPU-Z test sonuçlarımda tek çekirdek skorum 750'lerden 650 civarına geriledi. Çoklu çekirdek skorum 7900-8000 puan arası gidip geliyordu bunda bir değişiklik yok. Format attım vs ancak sonuç yine aynı. Bu arada işletim sistemim Windows 11 22h2. bir önceki sürüm olan 21h2'ye geri döndüm ancak onda da sonuç değişmedi.
HP destek ile iletişime geçtim ancak yeni bir BIOS güncellemesini beklememden başka bir önerileri olmadı.
Ayrıca CPU-Z ile şunu fark ettim daha önce X47 multiplier olan kısım X41e düşmüştü ve ben de kendimce çözümü tehcpowerup sitesinde bulunan "ThrottleStop" adlı program ile çekirdeklerimi X41 yerine X47 yazarak çözdüm ve eski performansıma kavuştum. Bu arada Intel XTU isimli program resmi olarak işlemcimi desteklemiyor haliyle onunla bir müdehalede bulunamadım.
İnsanın yeni aldığı laptop ile böyle saçma sapan bir problem yaşaması can sıkıyor.
Konuyu açma sebebim benim gibi 12.nesil i7 işlemcili Victus kullanan arkadaşların da kendi işlemci performanslarını kontrol etmesini sağlamak ayrıca diğer markalara ait laptoplarda i7 12700H kullanan arkadaşlar ile kendi işlemcimin farkını kıyaslamak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aynı sorun bende de var İntel i7 12700h işlemcili HP Victus dizüstü bilgisayarım BIOS güncellemesinden sonra 4.1 GHz hızını hiçbir türlü geçmiyor Throttlestop programı ile performans çekirdeklerinin tümünü x47 yapmama rağmen bir değişiklik olmadı hala aynı sorunu yaşıyorum sizden ricam throttlestop programında yaptığınız ayarların resmini atar mısınız şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, aynı sorun bende de var İntel i7 12700h işlemcili HP Victus dizüstü bilgisayarım BIOS güncellemesinden sonra 4.1 GHz hızını hiçbir türlü geçmiyor Throttlestop programı ile performans çekirdeklerinin tümünü x47 yapmama rağmen bir değişiklik olmadı hala aynı sorunu yaşıyorum sizden ricam throttlestop programında yaptığınız ayarların resmini atar mısınız şimdiden teşekkür ederim.

Bu sorun bende de var. Hp işini aşırı sağlama alıyor. 12700h bilgisayar gibi çalışmıyor. Siz çözebildiniz mi sorunu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı