HP Victus 16 laptopta işlemci voltajı ve FPS düşüyor

dedekorkutt

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Yeni HP Victus 16 laptop aldım oyun testlerini yapıyorum. İşlemci i5 12500H ekran kartı 3050 Ti ve RAM 2x8 DDR5. Valorant'ta CPU 45 watt sabit çekiyor fakat Overwatch 2 oynarken çok garip bir şey dikkatimi çekti. Oyun başladığında 35-45 watt aralığında CPU güç tüketimi değişirken bir anda sebepsiz bir şekilde 20-30 watt arası çekmeye başlıyor ve FPS'im 130-140'dan 70-80'e geriliyor. Acaba dedim çok ısındığı için mi bunu yapıyor sıcaklıklara baktım 75-85 civarında dolanıyorken yapıyor bunu. Sonra CPU sıcaklıkları 59 60 civarına geriliyor. Bir süre bu şekilde devam edip sonra random tekrar watt değerini yükseltiyor ve FPS değerim normale dönüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ben sabit 40 45 watt çekmesini istiyorum Valorant'taki gibi. Bunu yapabilmenin imkanı yok mu?

Görsel 1: Watt düşmeden önceki hali.
Görsel 2: Watt düştükten sonra.
Görsel 3: Watt düştükten sonra tekrar 35 watta çıkıp 35 watt değerinde bir süre daha oynatıyor FPS yükseliyor. Sonra tekrar bu döngü devam ediyor. Yaklaşık 4-5 dakika sürüyor.

Dosya Ekleri

• Görsel 1.png
    Görsel 1.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 79
  • Görsel 2.jpg
    Görsel 2.jpg
    632 KB · Görüntüleme: 68
  • Görsel 3.png
    Görsel 3.png
    3,5 MB · Görüntüleme: 66
İnternette ısınma sorunu olmamasına rağmen ısınma sorunlarındakine benzer bir "kısa süreli fps düşüklüğü" sorunu yaşadığını gördüm bu laptopu kullanan çoğu kişinin. MUX Switch'i sanırım yok, herhangi bir ekstra monitöre takma şansın varsa deneme şansın var mı? Belki Optimus'tan kaynaklanıyordur

İnternette ısınma sorunu olmamasına rağmen ısınma sorunlarındakine benzer bir "kısa süreli fps düşüklüğü" sorunu yaşadığını gördüm bu laptopu kullanan çoğu kişinin. MUX Switch'i sanırım yok, herhangi bir ekstra monitöre takma şansın varsa deneme şansın var mı? Belki Optimus'tan kaynaklanıyordur
Maalesef yok deneme şansım. Bunun bir çözümü yok mu acaba ?

Binen yüke göre değişeceği için normal geldi bana, MUX'la işlemcinin darbogazı ortadan kalkabilirdi ama monitorlede deniyemiyorsaniz başka çaresi yok.

Binen yüke göre değişmiyor ki random değişiyor. Bir mantığı yok. Başka monitör deneme sebebi ne?

MUX etkisi yapıyor çünkü, IGPU'yu bypass ediyor ve IGPU'nun yaptığı darboğazı kaldırıyor. Omen Gaming Hub'da kullanın çünkü cihazin Control Center'i o.

Bu darboğaz değil ki darboğaz olsa girdiğin an başlar anlarsın darboğaz yaptığını sürekli yapmıyor bunu 3 4 dakikada bir yapıyor. Sanki sıcaklıklar çok yükselmiş de işlemci kendini korumaya almış gibi.

Bu darboğaz değil ki darboğaz olsa girdiğin an başlar anlarsın darboğaz yaptığını sürekli yapmıyor bunu 3 4 dakikada bir yapıyor. Sanki sıcaklıklar çok yükselmiş de işlemci kendini korumaya almış gibi.

Dediğim darboğaz o değil, uzun uzun anlatmak gerekiyor ama kısaca görüntü işlemcinin ekran kartından geldiği için burada bir darboğaz oluşuyor ve işlemci biraz daha düşük performans veriyor kısaca demek istediğim bu.

Geri
Yukarı