HP Victus 16 oyunda CPU 92 derece

Laptop olduğu için diğerlerine nazaran daha yüksek değerler ancak önemli olan tam olarak boşta kaç derece çalıştığıdır. Her zaman 92 derece çalışmıyor ama bu bile yüksek ve korkutucu bir rakam. İşlemciniz eğer boşta bile 70 üstü derecede geziyorsa bu bilgisayarınızı bozmaz ama ömrünü ciddi kısaltır.
Yok hocam boşta 40-45 gibi sıcaklıkta çalışıyor

85'in üzerine çıkarmamaya çalışın. altına gerekirse fanları ızgara kapaklarına denk gelecek şekilde bir soğutucu alın. 80 derecenin üstündeki sıcaklıklar zamanla performans ve ömür kaybına neden olur.
Anladım hocam teşekkür ederim. Hani sürekli böyle 90 da olursa bana da zamanla performans kaybı olur gibime geliyor en azından 85 filan razıyız ama 90 çok ya

Son düzenleme:
Yok hocam boşta 40-45 gibi sıcaklıkta çalışıyor

Anladım hocam teşekkür ederim. Hani sürekli böyle 90 da olursa bana da zamanla performans kaybı olur gibime geliyor en azından 85 filan razıyız ama 90 çok ya

Hikayeli oynarken Turbo Boost'u kapatın FPS kaybınız olur ama laptop sıcaklıklığı düşer ve uzun vadede zararı en aza indirmiş olursunuz. Online oynarken açabilirsiniz yoksa FPS droplardan oynayamayabilirisiniz.

Hocam masaüstü kullanıcısınız değil mi laptoplarda bu değerler normaldiaynel

Normalim bir tık üstünde 90'ı geçmemesi gerek zaten o işlemcinin sınırı 105 diye biliyorum sıcaklık değerleri normal ile biraz sıcak arasında normale biraz daha yakın.
Aynen bende baktım
Hikayeli oynarken Turbo Boost'u kapatın FPS kaybınız olur ama laptop sıcaklıklığı düşer ve uzun vadede zararı en aza indirmiş olursunuz. Online oynarken açabilirsiniz yoksa FPS droplardan oynayamayabilirisiniz.
Turbo boost kaptamk biraz uğraştırıyor sanırım yani öyle basit aç kapa değil sanki faydası olur mu çünkü hep hikayeli oyunlar oynuyorum zaten

Aynen bende baktım

Turbo Boost kaptamk biraz uğraştırıyor sanırım yani öyle basit aç kapa değil sanki faydası olur mu çünkü hep hikayeli oyunlar oynuyorum zaten

Gayet basit bir işlem. Cihazınızın performans modunu güç tasarrufuna alırsanız kendi otomatik kapanır en az 10-20 derece fark edecektir.

Bu laptoplar icin mi yazilmis?
Cpu'ların hangi sıcaklık değerinde güvende olduklarını belirtmek için yazılmış. ortam farketmiyor. Laptoplarda 90 derecenin kasalara kıyasla daha rahat erişebilmesi işlemcinin zarar görebileceği sıcaklık değerini değiştirmiyor hocam. 80 derecenin üstü zararlıdır. bende 80 derecenin altında tutamadığım durumlarda laptop olduğu için en azından 85lerde durmasını sağlamaya çalışırım.

CPU'ların hangi sıcaklık değerinde güvende olduklarını belirtmek için yazılmış. Ortam fark etmiyor. Laptoplarda 90 derecenin kasalara kıyasla daha rahat erişebilmesi işlemcinin zarar görebileceği sıcaklık değerini değiştirmiyor hocam. 80 derecenin üstü zararlıdır. Bende 80 derecenin altında tutamadığım durumlarda laptop olduğu için en azından 85'lerde durmasını sağlamaya çalışırım.

Hocam masaüstü işlemciler farklı dizüstü bilgisayad işlemcileri farklı aynı şekilde üretilmiyorlar ısınmalara göre üretiyorlar mesela masaüstü işlemciler 90 derece dizüstü işlemciler 100-105 de gidip geliyor sınırları.

Hocam masaüstü işlemciler farklı dizüstü bilgisayad işlemcileri farklı aynı şekilde üretilmiyorlar ısınmalara göre üretiyorlar mesela masaüstü işlemciler 90 derece dizüstü işlemciler 100-105 de gidip geliyor sınırları.
Hocam laptoplarda da 80 üstünün hasar verebileceği yazıyor webde. tabikide laptoplarda sınırın daha fazla olması anlaşılabilir fakat ben bu sınırların mecburi olarak bu değerlere çıkartıldığını düşünüyorum. masaüstü işlemcisi 80 dereceden sonra bozulmaya başlarken laptoplarda bunun 90 derece üstü olduğunu sanmıyorum. Açıkçası firmaların özel olarak laptop işlemcilerini 90 derece veya üstündeki sıcaklıklara karşı dayanıklı yapıldıklarını düşünmüyorum demeye çalışıyorum. Bence ikisi de 80 derece üzerinde eşit ciddiyette olmasa bile hasar görür. Bilgi için teşekkürler yinede :)

Laptoplarda 90 derecenin kasalara kıyasla daha rahat erişebilmesi işlemcinin zarar görebileceği sıcaklık değerini değiştirmiyor hocam.
Peki 20 yildir niye hicbir islemcim zarar gormedi o zaman benim?

masaüstü işlemcisi 80 dereceden sonra bozulmaya başlarken laptoplarda bunun 90 derece üstü olduğunu sanmıyorum.
80 derece ustunde masaustu islemci bozulmaya falan baslamiyor, olsa olsa stabilitesini kaybediyodur. Yok zaten 80 derece ustunde islemci bozulur diye bir kural uydurma bilgi yayiyorsun. Dunya uzerindeki laptoplarin %75'i aldiktan bir sure sonra bozulurdu dedigin dogru olsaydi.

Bu tarz giriş seviyesi kasalarda görmeye alıştığımız için normal geliyor sadece.
Hic ust seviye laptopun oldu mu? Biliyor musun hangi sicakliklarda calistiklarini? 50 derece mi calisiyor?

Son düzenleme:
Peki 20 yildir niye hicbir islemcim zarar gormedi o zaman benim?

80 derece ustunde masaustu islemci bozulmaya falan baslamiyor, olsa olsa stabilitesini kaybediyodur. Yok zaten 80 derece ustunde islemci bozulur diye bir kural uydurma bilgi yayiyorsun. Dunya uzerindeki laptoplarin %75'i aldiktan bir sure sonra bozulurdu dedigin dogru olsaydi.

Hic ust seviye laptopun oldu mu? Biliyor musun hangi sicakliklarda calistiklarini? 50 derece mi calisiyor?
1-İşlemcinizde performans kaybı olduğunu tam olarak nasıl anlayacaksınız hocam. yavaş yavaş performansını kaybederken anlayamazsınız. birkaç sene önceki hali ile şimdikini yan yana koymak lazım.

2-Hocam bozulur demiyorum bakın zamanla ilk alındığındaki performansı düşer diyorum. "Uydurma bilgi"min uydurma olduğuna dair kaynak nedir anlayabilmiş değilim. aksini düşünüyorsanız lütfen kaynak belirtin. Ben Google'dan 3 tane buldum ve aksini iddia eden bir şey göremedim.

3-arkadaşımda Lenovo legion 5 var ve 90 derece üstünü hiç görmedik.

Geri
Yukarı