Çözüldü HP Victus 16 pil kalibrasyonu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HiroZero19

Centipat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-3740 R7-370 4GB VRAM 16 GB DDR3 RAM 120 GB SSD 1TB HDD
Meslek
Öğrenci
Merhaba. İlk kez laptop kullanıyorum ve HP marka laptopumda pili bir türlü kalibre edemedim. Acaba nasıl edeceğimi bilen biri var mı? Kalibre et yazıp duruyor ama adımları tekrarlasamda pil kalibre olmuyor acaba nedenini bilen var mı?

1688038837739.png

Çözüm
1. pili boşaltın.

HP PC hardware diagnostics UEFI kullanarak pili boşaltın.

Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini en az beş saniye basılı tutun.

Bilgisayarı açın ve hemen, HP PC hardware diagnostics UEFI menüsü görüntülenene kadar yaklaşık saniyede bir olmak üzere art arda F2 tuşuna basın.

Ana menüde bileşen testleri'ne tıklayın.

Bileşen testleri listesinde Pil'e tıklayın.

Pil testi sayfasında, bir kez çalıştır'a tıklayın. Pil testi başlar. Pil testi geçtikten sonra pili kalibre Et'e tıklayın.

Pil kalibrasyonu sayfasında, kalibrasyonu başlat'a tıklayın.

HP PC hardware diagnostics, pili boşaltır ve tahmini tamamlanma süresini görüntüler. Kalibrasyon işlemi tamamlandıktan sonra, AC adaptörünü yeniden bağlayın ve ekranda görüntülenen zamanlarda bilgisayarı açın.

Ardından pili yeniden şarj edin.

2. pili şarj edin.

Pili şarj etmek için AC adaptörünü takın.

Pili %99 ila %100 arasında tam şarj olacak şekilde şarj edin. Bu yaklaşık 4 saat sürer.

Pil şarjını kontrol edin. Bilgisayarı açın ve Windows'u normal şekilde başlatın. Pil şarj yüzdesini görüntülemek için masaüstünde imleci sistem tepsisindeki pil simgesinin üzerine getirin. Pil şarj yüzdesinin %99 veya %100 olduğundan emin olun.

Dizüstü bilgisayarı kullanmadan önce iki saat bekleyin.

HP Support üstünden bu bilgiyi aldım, vaktim olmadığı için uygulamadım. Boş bir vakitte yapacağım. Bu şekilde manuel kalibre edilebileceğini söylediler. Bu bilgiyi kendi kullandığım HP Victus 15-FA0007NT model numaralı laptop için edindim. Farklı bir durum olacağını sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı