HP Victus 16 sadece yeniden başlatınca gelen 0xc000000e hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Kioriom

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Samsung 8x2 16GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Pny CS3030 500GB M2 Ssd-Pny CS3030 250GB M2 Ssd
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600H
Okuyan herkese esenlikler dilerim. Bilgisayarımda herhangi bir değişiklik yapmadığım halde anlayamadığım bir şekilde 0xc000021 hatasıyla karşılaştım. Biraz araştırma yaparak otomatik onarım ve CMD ile çözmeye çalıştım ama olmadı. Sonrasında Microsoft sitesinden ISO dosyası yükledim ve Rufus ile flash belleğe yazdırdım. Veri kaybımı azaltmak adına ikinci SSD üzerine Windows kurdum. Kurulum bittikten sonra bilgisayar yeniden başladığında 0xc000000e hatasıyla karşılaştım. Kapatıp tekrar açtığımda hata vermedi ve masaüstüne gelebildim. Kontrol etmek için disk yönetimine girdim, EFI kısmının olmadığını gördüm ve CMD ile EFI kısmını oluşturdum. Microsoft Update ile bütün güncellemeleri indirdim, ekran kartı ve chipset Driver'larını kurdum. Son olarak MSConfig üzerinden önceki Windows'u kaldırdım ve yeniden başlattım. Açıldığında tekrardan 0xc000000e hatası aldım. Tekrar kapatıp açmayı denedim ve açıldı. MSConfig üzerinde gözükmese de önceki Windows silinmemişti. BIOS kontrol ettiğimde ise sadece önceki Windows'un kurulu olduğu SSD'yi görünce ne yapacağımı bilemedim ve bu konuyu açtım.

Sorun özeti: BIOS yeni kurduğum Windows'un kurulu olduğu SSD'yi görmüyor, önceki Windows'un kurulu olduğu SSD üzerinden boot ediyor(sanırım). Aynı zamanda PC açıp kapatırken hatayla karşılaşmıyorum ama yeniden başlatmaya çalıştığımda yine 0xc000000e hatası veriyor.

Sadece önceki Windows'ta yaşadığım 0xc000021 hatası için minidump oluşmuş, şu an bu hatayla karşılaşmadığım için minidump paylaşmam gerekli mi emin değilim.
Ayrıca 0xc000000e hatası aldığımda otomatik onarım yapınca diskin bulunamadığını söyleyen bir günlük dosyası oluşuyor, onu paylaşacağım.

Bilgisayarım: HP Victus 16-E0012NT 4H0S3EA-S16s

Dosya Ekleri

• IMG_20231115_220619.jpg
    IMG_20231115_220619.jpg
    240 KB · Görüntüleme: 28
  • Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    1,3 MB · Görüntüleme: 33
Şu videoda Recep Baltaş'ın yaptığı işlemleri bir dene, başka bir şey gelmiyor aklıma, inşallah hallolur :)

Bu işlemleri halihazırda denemiştim. Maalesef sorun çözülmedi.

Yaptığım diğer şeyleri size özet geçeyim. Karşıklık olmaması ve anlatım kolaylığı adına eski Windows yüklü diske C yeni olana D diyeceğim. SSD'leri ayrı ayrı farklı soketlerde denedim.
C diski tek başına takılıyken 0xc000021 hatası veriyor.
D diski tek başına takılıyken hata vermiyor ama yeniden başlatınca "boot device not found" yazısıyla karşılaşıyorum, kapatıp açınca açılıyor.
İki disk aynı anda takılı olduğunda D diskinden boot yaparak yine hata vermiyor ama yeniden başlatınca D diskini görmüyor, C diski üzerinden boot yapıyor ve 0xc000000e hatası veriyor.

Sonuç olarak yeniden başlatınca SSD'nin görünmemesi sorunum var. Bununla ilgili yeni bir konu açacağım, yardımcı olabilecek biri çıkarsa denerim. En kötü C diskindeki önemli şeyleri D diskine yedekleyeyip C diskine yeniden kurulum yaparım.

Özet dedim ama biraz uzun oldu, vaktinizi aldıysam kusura bakmayın. Tüm çabalarınız için de teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı