Çözüldü HP Victus FB00018NT laptopta 8 GB RAM varken drop olmuyor fakat 16 GB RAM'de oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EminZiya

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP OMEN 16
İ5-13500HX
NVİDİA RTX 4060 8GB
16GB DDR5 4800mhz
Meslek
Öğrenci
Merhaba HP Victus FB00018NT dizüstü bilgisayarım var.
Donanımım.
R5 5600H.
Radeon RX6500M.
8 GB DDR4 3200MHz CL22 Kingston RAM.
150 watt adaptör.
Windows 11 Pro.
2023 model yeni seri.
Cihazım 3 aylık.

İlk olarak bu RAM'i satın aldım.

Bilgisayara taktığımda başta bir sorun yoktu sonradan 8 GB iken bir süre sonra rahat oynadığım oyunda FPS düşmesi (anlık takılma değil ağır çekime girer gibi) sorun aşıtı artınca rağmen kaynaklı olduğunu düşünüp yeni taktığım RAM'i söktüm sorunum düzeldi. Daha sonra yeni RAM'i tek taktım yine sorun yoktu bende sanırım uyumsuzluk oldu diye iki tane Kingston Fury impact RAM'leri satın (2x8) kullanmak için, aldığım RAM bu.

Bu RAM'i de 16 GB kullandığım zaman FPS düşmesi oluyor tek tek 8 yapınca sorun yok.

MSI Afterburner yazılımından değerleri kontrol ettiğimde FPS düşmesi yaşadığım zaman işlemcinin watt değeri 60-65'ten 25'lere düşüyor ve GPU kullanımı ℅99 oluyor, GPU 10 watt değerlerine düşüyor fakat CPU watt yükseldikten sonra 8 GB iken 35-50 bazen 65 watt arasında geziyor düşüş olmuyor. GPU watt 45-47. Ayrıca bu yeni aldığım RAM'i taktığımda ilk açılışta ekran geç gelmeye başladı.

Müşteri hizmetleri ile konuştum sorunu çözemedik, konuyu araştıracaklarını söylediler.

Arkadaşımla bu konuda görüşürken ekran kartı işlemciye güçlü geliyor olabilir. Bu da darboğaz yapıyor olabilir dedi böyle bir şey olabilir mi?

Denediklerim:

Format attım.
Güç seçeneklerini değiştirdim.
DDU ekran kartı sürücülerini kaldırdım tekrar kurdum.
Chipset güncelledim.
BIOS güncelledim.
Slotları denedim slot mu bozuk diye.
200 watt adaptörle denedim yeterli değil mi acaba diye.
Prizleri değiştirdim.
Akım korumalı priz aldım onda kullandım düzelmedi.
Memtest86 sorun çıkmadı.
HP hardware diagnostic sistem kapsamlı testi ve bellek kapsamlı testi yaptım sorun çıkmadı.

Orijinal RAM'in CPU-Z ekran görüntüsünü.
Memtest sonuç görüntüsünü ve energy report dosyasını cevap olarak atmaya çalışacağım.

Uzun olduğunu biliyorum, bir şeyleri anlatma konusunda iyi değilim gereksiz bilgilerde vermiş olabilirim. Şu an bilgilerinize ve tecrübelerinize açım. Ne yapabilirim, neler yapabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemci AMD imiş, geç farkettim. 🥲

Donanımım.
R5 5600H.
Radeon RX6500M.
150 watt adaptör.
Windows 11 Pro.
2023 model yeni seri.
Cihazım 3 aylık.

Bilgisayara taktığımda başta bir sorun yoktu sonradan 8 GB iken bir süre sonra rahat oynadığım oyunda FPS düşmesi (anlık takılma değil ağır çekime girer gibi) sorun aşıtı artınca rağmen kaynaklı olduğunu düşünüp yeni taktığım RAM'i söktüm sorunum düzeldi. Daha sonra yeni RAM'i tek taktım yine sorun yoktu bende sanırım uyumsuzluk oldu diye iki tane Kingston Fury impact RAM'leri satın (2x8) kullanmak için, aldığım RAM bu.

Bu RAM'i de 16 GB kullandığım zaman FPS düşmesi oluyor tek tek 8 yapınca sorun yok.

MSI Afterburner yazılımından değerleri kontrol ettiğimde FPS düşmesi yaşadığım zaman işlemcinin watt değeri 60-65'ten 25'lere düşüyor ve GPU kullanımı ℅99 oluyor, GPU 10 watt değerlerine düşüyor fakat CPU watt yükseldikten sonra 8 GB iken 35-50 bazen 65 watt arasında geziyor düşüş olmuyor. GPU watt 45-47. Ayrıca bu yeni aldığım RAM'i taktığımda ilk açılışta ekran geç gelmeye başladı.

Müşteri hizmetleri ile konuştum sorunu çözemedik, konuyu araştıracaklarını söylediler.

Arkadaşımla bu konuda görüşürken ekran kartı işlemciye güçlü geliyor olabilir. Bu da darboğaz yapıyor olabilir dedi böyle bir şey olabilir mi?

Denediklerim:

Format attım.
Chipset güncelledim.
BIOS güncelledim.
Prizleri değiştirdim.
Memtest86 sorun çıkmadı.
HP hardware diagnostic sistem kapsamlı testi ve bellek kapsamlı testi yaptım sorun çıkmadı.

Memtest sonuç görüntüsünü ve energy report dosyasını cevap olarak atmaya çalışacağım.

Uzun olduğunu biliyorum, bir şeyleri anlatma konusunda iyi değilim gereksiz bilgilerde vermiş olabilirim. Şu an bilgilerinize ve tecrübelerinize açım. Ne yapabilirim, neler yapabiliriz.

İşlemci turbosunu kapatıp deneyebilir misin? Bakalım işlemci düşük watt çekerken olacak mı aynı durum.

Donanımım.
R5 5600H.
Radeon RX6500M.
150 watt adaptör.
Windows 11 Pro.
2023 model yeni seri.
Cihazım 3 aylık.

Denediklerim:

Format attım.
Chipset güncelledim.
BIOS güncelledim.
Prizleri değiştirdim.
Memtest86 sorun çıkmadı.

İşlemci turbosunu kapatıp deneyebilir misin? Bakalım işlemci düşük watt çekerken olacak mı aynı durum.

Çözüm

hocam şöyle bir durum oldu, Valhalla da benchmark yaptım FPS Drop olmadı ama ortalama fps 36
dün 8gb iken denediğimde 51 ortalama vermişti (8 ile 16 arası fps farkını ölçmek için test etmiştim)

memtest86 ve energy report sonuçlarım

Dosya Ekleri

• energyreport1.png
    energyreport1.png
    178,4 KB · Görüntüleme: 8
  • energyreport2.png
    energyreport2.png
    112,4 KB · Görüntüleme: 5
  • memtest1.png
    memtest1.png
    205,4 KB · Görüntüleme: 9
  • memtest2.png
    memtest2.png
    172,9 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyundayken ekran kaydı alma şansınız var mı? Afterburner açıkken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyurun hocam hızlıca attım. Bu arada bilgisayarı kapatıp açmak FPS drobu geri getirmiş. Allah'ım yarrabim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı