HP Victus i7-11800H Spider-Man Remastered FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

pootez

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Spider-Man Remastered'ı Epic Games'ten aldım, ancak oyunda çok sık kasma-donma yaşıyorum, normalden fazla seviyede. Laptop'um HP Victus, özellikleri de:

İşlemci 11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-11800H @ 2.30GHz 2.30 GHz
RAM 16,0 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU
Windows 10

Benim tahminim oyunun ram kullanımı ile alakalı. Oyunda 10-20 saniye dolaşıp alt-tab ile task manager'dan ram kullanımına bakıyorum, toplam %90 gözüküyor, ama Spider-Man yaklaşık 3-4 gb ram kullanıyor. Ancak, bu konulara çok hakim olmadığım için sorun bu olsa da nasıl çözeceğimi bilemiyorum. Fikirleriniz ve çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle RAM kullanımı yüksek yazmışsınız. Görev yöneticisinde yüksek RAM kullanımı yapan uygulamalara baktınız mı? Ek olarak MSI Afterburner indirip CPU ve GPU sıcaklıklarını da kontrol edebilirsiniz. Yazdıklarınıza göre ama sıkıntı başka uygulamalarda yüksek RAM kullanımı var gibi. Eğer Görev Yöneticisi resmini de atabilirseniz inceleyebiliriz.

Öncelikle RAM kullanımı yüksek yazmışsınız. Görev yöneticisinde yüksek RAM kullanımı yapan uygulamalara baktınız mı? Ek olarak MSI Afterburner indirip CPU ve GPU sıcaklıklarını da kontrol edebilirsiniz. Yazdıklarınıza göre ama sıkıntı başka uygulamalarda yüksek RAM kullanımı var gibi. Eğer Görev Yöneticisi resmini de atabilirseniz inceleyebiliriz.
Hocam öncelikle teşekkürler.

RAM kullanımı benim idle'da bile %50-60 civarında seyrediyor, performans gerektiren bir oyun veya uygulama açtığımda da o yüzdenin üstüne biniyor. Mesela Spider-Man açıyorum, +%30 eklenip %90 RAM kullanımına çıkıyor. Afterburner'da 'Ram usage \ process' i aktif edip oyun içinde baktığımda 4000 mb civarında seyrediyor. Yani RAM'i spesifik bir uygulama tüketmiyor, benim anladığım kadarıyla.

Hocam öncelikle teşekkürler.

RAM kullanımı benim Idle'da bile %50-60 civarında seyrediyor, performans gerektiren bir oyun veya uygulama açtığımda da o yüzdenin üstüne biniyor. Mesela Spider-Man açıyorum, +%30 eklenip %90 RAM kullanımına çıkıyor. Afterburner'da 'RAM usage \ Process'i aktif edip oyun içinde baktığımda 4000 MB civarında seyrediyor. Yani RAM'i spesifik bir uygulama tüketmiyor, benim anladığım kadarıyla.

Anladım. Boştaki değerlerde fazla sayılabilir. Bende resimdeki programlar çalışıyor olmasına rağmen 7 GB civarı bir kullanım mevcut. Görev yöneticisinde başlangıç sekmesinden otomatik açılan programları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Kesin çözüm daha önce dediğim gibi görev yöneticisinde RAM kısmını filtreleyip çoktan aza anaormal RAM kullanan işlemleri de kontrol edin. Normalde Spider-Man oyunu fazla RAM kullanan bir oyun değil. VRAM şişmesi olduğu senaryolarda gereken kısmı RAM'e de aktarabiliyor. Doku kalitesini düşürüp de deneyebilirsiniz. Aklıma gelen şeyler bunlar şimdilik.
1687783117874.png

Yeni konular

Geri
Yukarı