HP Victus için 16 GB RAM yanına 8 GB RAM takmak

GhouL

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,
Geçen ay HP Victus Gaming laptop 16-S0018NT marka oyuncu laptopu aldım. Çoğunlukla Escape from Tarkov oynuyorum. Bu oyunda da RAM sorunu yaşamaktayım. İnternetten biraz araştırdım 4800 MHz alırsam 16*2 alabilirim fakat almışken 5600 MHz almak istiyorum. Elimde halihazırda 8*2 GB 5600 MHz RAM bulunmaktadır. İşlemcim Ryzen olduğu için bu konuda bilgisi olan insanlardan fikir almadan almak istemedim. Slotlardan birini çıkarıp yerine 16 GB RAM taksam. 16 GB X 8 GB olacak şekilde duel channel çalışır mı? Oyun performansını etkiler mi?

Sorunuzun cevabı 16x8 olarak Dual channel çalışmaz hocam. 16x16 veya 8x8 olmak mecburiyetinde.

Net çalışmaz diyemeyiz. 8+16 çalışan birçok sistem mevcut.

İsimlendirme olarak Flex channel deniyor. Dual channel denmediği için Dual çalışmaz demiş muhtemelen ki öyle zaten. 8+8 olan kısım Dual, kalan 8 GB ise Single gibi çalışır. DDR5 tarafı birazcık daha farklı tabii. Kullanıma engel bir durum değil, eğer RAM lazım ise 24 GB kullanılabilir. DDR4 kadar mantıksız değil DDR5 sistemde Flex channel kullanmak.

Anakartın destekliyor mu ki bu kararı aldın?

Net çalışmaz diyemeyiz. 8+16 çalışan birçok sistem mevcut.

Almış olduğum bilgisayarda zaten 8*2 5600 MHz RAM bulunuyor.

İsimlendirme olarak Flex channel deniyor. Dual channel denmediği için Dual çalışmaz demiş muhtemelen ki öyle zaten. 8+8 olan kısım Dual, kalan 8 GB ise Single gibi çalışır. DDR5 tarafı birazcık daha farklı tabii. Kullanıma engel bir durum değil, eğer RAM lazım ise 24 GB kullanılabilir. DDR4 kadar mantıksız değil DDR5 sistemde Flex channel kullanmak.

Çok sık olmasa da bazen çatışma anlarına da denk gelen droplar yaşıyorum RAM sınıra ulaştığı için, bu yüzden donanımsal olarak bir sorun teşkil etmeyecekse 24 GB yapıp kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok sık olmasa da bazen çatışma anlarına da denk gelen droplar yaşıyorum RAM sınıra ulaştığı için, bu yüzden donanımsal olarak bir sorun teşkil etmeyecekse 24 GB yapıp kullanacağım.

Bir problem yaratmaz, lazım ise kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı