HP'nin 11.nesil i3 işlemciyi 4 GB RAM ile satıyor olması

Akira_MR

Decipat
Makaleler
4
2021 yılındayız ve 11.nesil işlemciler yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Güncel bir sistem alırken 8 GB RAM bile önerilmemeye başlamışken, HP'nin 11.nesil Intel Core i3 işlemciye sahip olan laptopları 4 GB RAM ile sattığını gördüm:

Bu laptoplar 'günlük kullanım' için olsa bile bu kadar taze bir işlemciye ve günümüzdeki programların kullanım değerlerine bakılarak, bu laptoplara en az 8 GB RAM koyulması gerekmiyor mu? Bir tane daha 4 GB RAM eklemek ne kadara mal olabilir HP için?

Celeron gibi giriş seviyesi işlemciler varken 4 GB RAM ile bir tane Chrome açmak için 11.nesil Intel Core i3 işlemci mi alacağım?

Harbiden ben de böyle bir tuzağa düşmüştüm. Geçen sene başında Acer Swift 3 almıştım. i5 8. nesil işlemcili, MX150 grafikli, 4 GB RAM'li bilgisayar. Çoğu oyunda sabit bir fps alamıyorum, hepsi internettekinden çok daha kötü performans sergiliyor. 2 ay önce 4 GB daha ekledim ve şimdi adeta bilgisayarım 2 kat daha hızlı oldu, Forza Horizon 4'te 15-20 fps yerine artık sabit 55-60 fps alıyorum.

Forum Donanımhaber'de de konu açmıştım, kendiniz daha fazla RAM eklemeyecekseniz ne olursa olsun 4 GB RAM'li bilgisayar almayın (dahası RAM eklenemiyorsa çok kötü). Windows 10 minimum 8 GB'la ideal olarak çalışır.

Nereden baksan 350 - 400$'lık alt seviye bir laptop. Yurt dışında bu bütçeyle satılan Laptop'ların çoğunda da zaten 4 GB RAM var. Bizde bir de malum dolar, vergiler ve satıcı karı ile bu absürt fiyata satılıyor maalesef.

2021 yılındayız ve 11.nesil işlemciler yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Güncel bir sistem alırken 8 GB RAM bile önerilmemeye başlamışken, HP'nin 11.nesil Intel Core i3 işlemciye sahip olan laptopları 4 GB RAM ile sattığını gördüm:

Bu laptoplar 'günlük kullanım' için olsa bile bu kadar taze bir işlemciye ve günümüzdeki programların kullanım değerlerine bakılarak, bu laptoplara en az 8 GB RAM koyulması gerekmiyor mu? Bir tane daha 4 GB RAM eklemek ne kadara mal olabilir HP için?

Celeron gibi giriş seviyesi işlemciler varken 4 GB RAM ile bir tane Chrome açmak için 11.nesil Intel Core i3 işlemci mi alacağım?
Türkiye de yaşıyoruz çabuk unutmuşsunuz.

Nereden baksan 350 - 400$'lık alt seviye bir laptop. Yurt dışında bu bütçeyle satılan Laptop'ların çoğunda da zaten 4 GB RAM var. Bizde bir de malum dolar, vergiler ve satıcı karı ile bu absürt fiyata satılıyor maalesef.
Birim cinsinden bakınca, üzüyor. Elin, David'i ne alıyor biz ne alıyoruz.

Geri
Yukarı