HTML CSS ile SQL veritabanına nasıl bağlanılır?

HTML kodunun icine PHP kodu gömmek ne kadar mantıklı acaba?

Basit projelerde gayet gayet mantıklı. Zaten büyük projelerde PHP tek başına yeterli gelmiyor. O zaman da birden fazla sunucuya Python PHP Node.js vs. kurup API açıp birbirleri arasında iletişim kurduruyorum. Sizin başlangıç için daha iyi bir yönteminiz varsa yazabilirsiniz. Bir de hatırlatayım konu dışı bölümünde değiliz, moderatör arkadaşlar ban atmasın.

Basit projelerde gayet gayet mantıklı. Zaten büyük projelerde PHP tek başına yeterli gelmiyor. O zaman da birden fazla sunucuya Python PHP Node.js vs. kurup API açıp birbirleri arasında iletişim kurduruyorum. Sizin başlangıç için daha iyi bir yönteminiz varsa yazabilirsiniz. Bir de hatırlatayım konu dışı bölümünde değiliz, moderatör arkadaşlar ban atmasın.

Sonuçta konuştuğumuz konu web programlama, ben ban atılacağını düşünmüyorum. Başlangıç önerim yok, ama bence istediği kadar basit proje olsun yine de bence karmaşıklığı önlemek için ayrı ayrı dosyalarda tutmak daha mantıklı ve bence direk PHP ile veri tabanına bağlanmak yerine API yazmak daha mantıklı.

Sonuçta konuştuğumuz konu web programlama, ben ban atılacağını düşünmüyorum. Başlangıç önerim yok, ama bence istediği kadar basit proje olsun yine de bence karmaşıklığı önlemek için ayrı ayrı dosyalarda tutmak daha mantıklı ve bence direk PHP ile veri tabanına bağlanmak yerine API yazmak daha mantıklı.

APIa bağlanırken JS fetch ile mi bağlanacaksınız yoksa başka bir yöntemle mi? Fetch kullanarak yapınca kullanıcı endpoint urlerini görebildiği için endpoint üzerinden data mining yapılması kolaylaşıyor (ve çoğu kişi rate limit koymayı unutuyor) bu yüzden sitedeki verilerin sunucu tarafında işlenip kullanıcıya verilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Apıa bağlanırken JS fetch ile mi bağlanacaksınız yoksa başka bir yöntemle mi? Fetch kullanarak yapınca kullanıcı endpoint urlerini görebildiği için endpoint üzerinden data mining yapılması kolaylaşıyor (ve çoğu kişi rate limit koymayı unutuyor) bu yüzden sitedeki verilerin sunucu tarafında işlenip kullanıcıya verilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

Fetch ile bağlamak yine Client-side olmuyor mu demek istediğim API yazmak(rest, graphql).yani fetch ile var olan bir apiye istek atmıyor muyuz?

Fetch ile bağlamak yine Client-side olmuyor mu demek istediğim API yazmak(rest, graphql).yani fetch ile var olan bir apiye istek atmıyor muyuz?

Aynen ondan bahsettim. Onun dezavantajı da işte çoğu kişi rate limit koymayı unutuyor veya açıkları kapatmayı unutuyor ve siteye giren kişiler API endpoint URL'sini alıp bot yardımıyla bütün verileri tek tek okuyabiliyor.

asit projelerde gayet gayet mantıklı. Zaten büyük projelerde PHP tek başına yeterli gelmiyor. O zaman da birden fazla sunucuya Python PHP Node.js vs. kurup API açıp birbirleri arasında iletişim kurduruyorum.
Yada laravel kullan.

agalar kafam karışıktı daha çok karıştı sağolun :D
Öğrenmen gereken şey backend. Diller önemli değil. Her dilin kendi bağlantı için ayrı bir kütüphanesi var, ama günün sonunda yaptığın şey, öğreneceğin şey, server side development.

Bunun PHP acisindan buyuk bir basari mi yoksa minik Hindistan memleketimiz acisindan buyuk bir basarisizlik mi olduguna bu konuda tartisip karar vermeliyiz.
Ülkenin başarısızlığı olduğunu düşünüyorum. PHP açısından başarı olarak bir 7-8 sene öncesi olsa kabul edilebilirdi. Günümüzde ortalıkta bir ton backendde kullanılabilecek dil/framework var. Bu yüzden bu insanların teknolojiye yetişemediklerini, geride kaldıklarını ve adapte olamadıklarını varsayabiliriz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı