Rehber HTML, CSS ve JS ile sekmeli içerik yapımı

Tab menüler çok kolay bir mantığa dayanıyor. İşin özü görünen elemanı display: none yapıp görünecek elemanı da display: block yapmak.

Görünecek elemanı da a etiketinin href'ine yazdığımız eleman id'sinden buluyoruz.

Güzel görünmesi için de birkaç CSS yazmak gerek tabii ki.

Ben biraz karmaşıklaştırmak için kapanan elemanın kayarak gideceği bir efekt yapmak istedim. Kodlar her zamanki gibi JSFiddle'da.

Son düzenleme:
Peşpeşe tıklanınca bu şekilde kalmakta, ama güzel bir örnek.
1615671669650.png

Aslında amaç efekt değil olayın mantığını anlatmaktı. Efekti koyabilmek için temel bir kod örneği verdim sadece. Daha güzelini sizlerden bekleriz :D
Peşpeşe tıklanınca bu şekilde kalmakta, ama güzel bir örnek.
setTimeout kaynaklı bir sorun, düzelttim. Giriş seviyesinde efekti başka nasıl anlatacağımı bulamadım. Normalde bu iş için animate.css daha mantıklı olur.
Efekt istiyorsanız çözümü basit, transition değeri verin.
transition display: none ve block için işe yaramaz. İstersen yine de deneyebilirsin, görmüş olursun.

Artık pek klasik JS yazan kalmadı, daha farklı JS dillerine yönelin. Örnek olarak VueJS verebilirim, en azından ben bunu kullanıyorum.
VueJS biliyorum ama olayı anlatırken pure JS veya JQuery ile eski dilden anlatmak bana daha mantıklı geliyor. Bir şeyi öğrenirken her zaman temelden başlanmasını tavsiye ediyorum. Öbür türlü balıklama atlanıldığı zaman kalıcı olmuyor. Aslında bizim nesil bu işe başlarken avantajlıydık çünkü yeni frameworkler yoktu ve temelden öğrendik. Şu an öğrenenlerde bir kafa karışıklığı oluyor.

Geri
Yukarı