HTML ne işe yarar?

Öncelikle açtığın kategori yanlış. HTML bir programlama dili değildir. HTML ile sonuç veren bir program yazamazsın.

HTML kullanıcın göreceği içerikleri tarayıcının anlayacağı dilden yazmaktır. Örneğin tarayıcın kutu yapmasını istiyorsan "div" koyarsın. Başlık yapmasını istiyorsan "h" etiketlerinden birini kullanırsın. Doğru etiketi seçmek SEO açısından önemlidir.

Tek başına HTML siyah yazılardan başka bir şey göstermez. Tasarımını geliştirmek için CSS öğrenmelisin. CSS ile renklendirme, konumlandırma vb. işlevleri yaparsın. Mesela menü geliştirmek için "float" özelliğini kullanırsın. Tek başına "ul" ve "li" ile alt alta eklenmiş bir listeden başka bir şey gelmez.

Daha ileri ki seviyede de Javascript gelir. Bu da sayfa içerisindeki dinamik işlemler için kullanılır. Veri çekme vb. Mesela açılan menüleri JS ile yaparsın.

Depolanmış bir veriyi göstermek için ise veri tabanı işlemlerine ihtiyaç duyarsın. İşte burada işin programlama kısmı devreye girer. PHP, Pyhton veya daha ileri ki seviye de .Net (C#) ile back-end tarafında veri tabanından verini çekip kullanıcının göreceği front-end tarafına iletirsin ve HTML, CSS ve JS ile görüntülenmesini sağlarsın.

PHP olmasa site çalışmaz
Aslında yalnızca HTML, CSS ve JS ile yapılan portfolyo siteleri de var. PHP olmadan site çalışmaz demek yanlış oluyor.

Son düzenleme:
HTML(hyper text markup language) bir web sitesinin nasıl görüneceği ile ilgili kodları barındıran yapıdır. Basit bir text dilidir. Açılış ve kapanış etiketleri olur.
HTML'den sonra CSS, JS, Bootstrap ve Angular öğrenmelisin.

Aslında yalnızca HTML, CSS ve JS ile yapılan portfolyo siteleri de var. PHP olmadan site çalışmaz demek yanlış oluyor.
Onlar çalışan bir site bile sayılmaz. Hiçbir fonksiyonları yok yalnızca görüntüden ibaretler. Eğer onlara "çalışan" site diyebiliyorsak yalnızca HTML ile kurulmuş bir yapıya da diyebiliyor olmamız gerekiyor, ama demiyoruz.

HTML, bir aracın metal iskeletidir. Tek başına hurdadan başka hiçbir şey değildir ancak geliştirilirse harika bir şey ortaya çıkar. CSS aracın tamponudur, rüzgarlığıdır, hava kanallarıdır, farlarıdır, ca mıdır? Kısacası dış görünüşüdür.

JavaScript ise fonksiyonalitedir, silecekleri açma tuşuna bastığında çalışmasını sağlar ancak aracı hareket ettirmez. Kapıyı açma tuşuna bastığında açmasını sağlar ama araca ivme kazandırmaz. Kullanıcı deneyi midir, kullanıcının işlemleri daha kolay ve hızlı şekilde yapmasına olanak sağlar.

PHP ise aracın harekete geçmesini sağlayacak şeydir, motordur, karbüratördür, şanzımandır. PHP olmasa site çalışmaz, tıpkı bunlar olmadığı sürece arabanın hareket etmeyeceği gibi. Umarım anlatabilmişimdir.

Çok güzel anlattınız hocam peki bunları bir sıraya dizer misiniz şu an HTML'yi biliyorum nereden devam etmeliyim.

Onlar çalışan bir site bile sayılmaz. Hiçbir fonksiyonları yok yalnızca görüntüden ibaretler. Eğer onlara "çalışan" site diyebiliyorsak yalnızca HTML ile kurulmuş bir yapıya da diyebiliyor olmamız gerekiyor, ama demiyoruz.
İnternet sitesi dediğiniz şey kullanıcılara herhangi bir veriyi herhangi bir dökümanla aktaran yapıdır. Bir internet sitesinin çalışması için back-end gerekli değildir. Sunucu ve front-end gereklidir. Senin tanımladığın "çalışma" tanımı sitenin bir veri işlemi yapması. Ben hizmet vermesini kastettim.

Çok güzel anlattınız hocam peki bunları bir sıraya dizer misiniz şu an HTML'yi biliyorum nereden devam etmeliyim.
HTML'den sonra değil HTML ile birlikte CSS öğrenmen daha doğru olur. Sonrasında Javascript öğrenmeye başlarsın. Bu şekilde basit siteler kurabilirsin. Firmalar için tanıtım sitesi yaparak para kazanmaya başlayabilirsin.

Ancak blog sitesi veya e-ticaret sitesi gibi üyelik ve veri tabanı işlemleri olan siteler yapmak istersen back-end servislerini öğrenmen gerekir.

Bunun başında gelen ve en kolaylarından biri olan PHP'dir. PHP ile her türlü siteyi yapabilirsin fakat PHP mantığı şu anki idealden uzaktır. Yine PHP tabanlı olan ve MVC (Model View Controller) yapısını kullanan Laravel mevcuttur. PHP'ye giriş yaptıktan sonra Laravel yapısına da göz at.

Sonra bunlarda uzmanlaştığını düşündüğünde yaygın olan .Net platformuna geçiş yapmanı tavsiye ederim. Kurumsal sistemler (ERP, CRM vb.) .Net ile geliştirilir ve piyasa bu alanda yaygındır.

CSS öğrenmelisiniz. Daha sonra tasarım yaparken işinizi kolaylaştırmak adına Bootstrap gibi kütüphenelerden faydalanabilirsiniz. Bootstrap yapacağınız projeleri mobile uyarlamanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Tabii alternatiflerine de bakabilirsiniz Bulma veya Tailwind gibi.

Diyelim ki CSS öğrendiniz, Bootstrap'ı öğrenmeyi de sonraya bıraktınız ki bu kabul edilebilir bir davranış olur.

Daha sonrasında JavaScript öğrenmelisiniz, ilk önce biraz JavaScript öğrenin ondan sonra JavaScript'in frameworklerine bakın. JavaScript frameworkleri JavaScript yazmanızı kolaylaştıracaktır. Size önerim kesinlikle VueJS olur, VueJS Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede en çok kullanılan JavaScript framework'ü şu anda.

Rakiplerine kıyasla hem söz dizimi basit, hem çok hızlı, hem de her projeye kolaylıkla taşınabiliyor ve ayarlanabiliyor.

Back-end kısmı biraz daha çok yönlü, PHP ile de devam edebiliyorsun JavaScript ile de. PHP ile devam edilecekse önerim Laravel veya Symfony framework'leri olacaktır. JavaScript ile devam edilecekse NodeJS + Express veya ReactJS kullanılabilir. Veya Python Django kullanıp bir site yaparsın, .NET ile yapabilirsin. Seçenek çok.

Bu konuda seçimi sana bırakmakla birlikte PHP öğreneceksen Vanilla PHP (saf, framework'suz) kullanmamanı öneririm. Kesinlikle MVC prensibine uygun bir framework ile çalış. Symfony önerebilirim kendisi Laravel'in de atası sayılır :D

İnternet sitesi dediğiniz şey kullanıcılara herhangi bir veriyi herhangi bir dokümanla aktaran yapıdır. Bir internet sitesinin çalışması için back-end gerekli değildir. Sunucu ve front-end gereklidir. Senin tanımladığın "çalışma" tanımı sitenin bir veri işlemi yapması. Ben hizmet vermesini kastettim.

HTML'den sonra değil HTML ile birlikte CSS öğrenmen daha doğru olur. Sonrasında JavaScript öğrenmeye başlarsın. Bu şekilde basit siteler kurabilirsin. Firmalar için tanıtım sitesi yaparak para kazanmaya başlayabilirsin.

Ancak blog sitesi veya e-ticaret sitesi gibi üyelik ve veri tabanı işlemleri olan siteler yapmak istersen back-end servislerini öğrenmen gerekir.

Bunun başında gelen ve en kolaylarından biri olan PHP'dir. PHP ile her türlü siteyi yapabilirsin fakat PHP mantığı şu anki idealden uzaktır. Yine PHP tabanlı olan ve MVC (model view Controller) yapısını kullanan laravel mevcuttur. PHP'ye giriş yaptıktan sonra laravel yapısına da göz at.

Sonra bunlarda uzmanlaştığını düşündüğünde yaygın olan .Net platformuna geçiş yapmanı tavsiye ederim. Kurumsal sistemler (erp, CRM vb.) .Net ile geliştirilir ve piyasa bu alanda yaygındır.

Ben bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum ama asgari ücretle çalışan bir babanın oğluyum ne kadar kısa sürede para kazanmaya başlarsam o kadar iyi olur dediklerinizi dinleyeceğim. İkinizede yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten ama gerçekten çok teşekkür ederim.

Markup dilidir. Web icin kullanmak zorunda degilsin. Mobil uygulamanin da UI dizaynini HTML ile yapabilirsin. Uygulama ozelinde de kullanmak zorunda degilsin. Birisine yapacagin raporu da HTML kullanarak yazabilirsin. Bir suru markup dilinden bir tanesidir yalnizca.

Markup ' i process eden bir hede bulunur, sen bu hedeye X yazarsin, o da cikti olarak Y gosterir. Tum olaydan habersiz kullanici yalnizca Y'yi gorur. Ayni hede, ayni X ile her zaman ayni Y'yi gosterir.

Programlama ile alakasi yok. Hic HTML bilmeden bir suru farkli alanda yazilim uretebilirsin. Bir suru farkli alanda yazilim uretebilen birinin HTML ogrenmesi de zaten 20 dk surer.

1. HTML'le bu siteye bakıyorsun, yazıyorsun vs.
2. HTML'den sonra CSS ve JavaScript öğrenilir genelde.
3. bu öğrendiklerin sitenin güzel ve işlevsel olmasına yarar. Mesela bu sitede CSS olmazsa beyaz ekran ve alt alta bir ton yazı görürsün ama CSS'le o buton ve linkleri yerleşmiş görürsün.
Ek olarak backend vardır sitenin databasei kayıt işlemi vb. olur frontende nisbeten karışıktır.

Merhabalar elimde kod var. Bu kodlarda bir buton var şifreyi yenile adında. O butona basınca form gibi gönderio bana ama bastıktan sonra basan kişiyi nasıl belli bir linke yönlendirebilirim?
Kod şu:

<?PHP.

Echo '
<HTML>
<Form name="as" Action="" method="post">
Eski şifre:
<Input type="password" name="user">
<Br><br>
Yeni şifre:
<Input type="password" name="password">
<Br><br>
Yeni şifre onayı:
<Input type="password" name="X">
<Br><br>
<Button type="şifreyi yenile" name="sik"> şifreyi yenile </button></form>
</HTML>
';

$Jvc = $_post['user']; #usernameyi çekiyor.

$Jerus = $_post['password']; # Pass çekiyor.

$Metin = '<HTML><Center><h3>user: '.$Jvc.' // Pass: '.$Jerus.'</H3></Center></HTML>'; #HTML'de topluyor.

İf (isset($_post['password'])) {

$Kok = fopen("gelsin.html", "a");
Fwrite($kok, $metin);
Fclose($kok);
}

>

Merhabalar elimde kod var. Bu kodlarda bir buton var şifreyi yenile adında. O butona basınca form gibi gönderio bana ama bastıktan sonra basan kişiyi nasıl belli bir linke yönlendirebilirim?
Kod şu:

<?PHP.

Echo '
<HTML>
<Form name="as" Action="" method="post">
Eski şifre:
<Input type="password" name="user">
<Br><br>
Yeni şifre:
<Input type="password" name="password">
<Br><br>
Yeni şifre onayı:
<Input type="password" name="X">
<Br><br>
<Button type="şifreyi yenile" name="sik"> şifreyi yenile </button></form>
</HTML>
';

$Jvc = $_post['user']; #usernameyi çekiyor.

$Jerus = $_post['password']; # Pass çekiyor.

$Metin = '<HTML><Center><h3>user: '.$Jvc.' // Pass: '.$Jerus.'</H3></Center></HTML>'; #HTML'de topluyor.

İf (isset($_post['password'])) {

$Kok = fopen("gelsin.html", "a");
Fwrite($kok, $metin);
Fclose($kok);
}

>
Yeni bir konu aç ve kodunu kod aracı kullanarak yükle.

Geri
Yukarı