Huawei Mate 10 Lite Ekran Yanması

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. birkaç hafta önce babamla telefonları değiştirdik. Kullandığım telefon kulaklık okumuyordu kronik hatası vardı (Sony Xperia Z5 Premium). Babam da kulaklık kullanmadığı için onun kullandığı Huawei Mate 10 Lite'ı kullanmaya başladım.

Fakat kullanmaya başladıktan 4-5 gün sonra Twitter'da gezerken ekranda yanma olduğunu fark ettim. Herhangi bir uygulamada 2-3 dakikadan fazla aynı ekranda kalırsam, o görüntü ekrana yapışıyor. Aşırı belirgin değil ama ne kadar uzun süre durursam o kadar belirginleşiyor. Twitter'ı gece modunda kullandığım için arka plan koyu oluyor ve arkada WhatsApp chat kutusu falan görünüyor. En uzun süre aynı ekranda kaldığım uygulama WhatsApp olduğu için genelde o kalıyor.

Telefonu birkaç saat kapalı tuttuğumda o iz gidiyor fakat WhatsApp'a girip 2-3 dakika geçirdikten hemen sonra yine iz kalıyor.

Bu sorun telefona başka açıdan bir zarar vermiyor sadece biraz sinir bozucu. Bir de git gide daha da artan bir sorun mu onu merak ediyorum? Telefon 1.5 yıllık ve ithalatçı garantili. Garantiye yollamak istemiyorum çünkü garanti kapsamına girmiyor deyip telefonu geri yollayacaklarını ve yaptırmak için de en az 300-400 lira isteyeceklerini düşünüyorum. Garantiye yolladığım zaman da en az 1-2 hafta telefonsuz kalacağım. 1 aya kadar da uzayabilir hatta.

Fakat yine de size sormak istedim. Aranızda bu telefonla ya da başka telefonla aynı sorunu yaşayan ve garantiye başvuran oldu mu? Ücret talep etmeden ekran değişimi falan yapma ihtimali var mıdır servisin? İnternetten, servislerin bu tür sorunlar için, (kronik olmadığı veya ilk alındığında ortaya çıkmadığı sürece) ücret talep ettiklerini okudum. Boşu boşuna telefonsuz kalmak istemem. Eğer garanti kapsamına girmez diyorsanız param olduğunda yeni ekran alabilirim. Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Huawei bence bir şansınız deneyin eğer Huawei servislerine yakın olan bir yerdeseniz telefonsuz kalmazsınız.

Bende aynısını kullanıyorum, hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yeniden başlatınca izler gidiyorsa fabrika ayarlarına döndürün. Yazılımsal bir hata olabilir.

Bende aynı telefonu kullanıyorum bahsettiğiniz sorun ghost screen yani hayalet ekran. Aynısı bende de oluyor fabrika ayarıyla vs alakası yok kesinlikle donanımsal bir sorun. Ben servis ile görüştüm Mate 10 Lite serisinde çok yaşanan bir sorun olduğunu söylediler telefonu onlara verirsem ya yenisini vereceklermiş ya da şuan ki telefonun ekranını vs değiştirip vereceklermiş. Şuan kullanıyorum daha vermedim telefonu.

Huawei bence bir şansınız deneyin eğer Huawei servislerine yakın olan bir yerdeseniz telefonsuz kalmazsınız.

Telefonsuz kalmazsınız derken? Çabuk halledilir anlamında mı yoksa idare edecek bir telefon falan mı veriyorlar? Ankara'da yaşıyorum, attığınız linkten baktım Kızılay'da yetkili servis var sanırım. 20 dakikada falan gidebileceğim bir yer. Teşekkürler cevap için bu arada.

Bende aynısını kullanıyorum, hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yeniden başlatınca izler gidiyorsa fabrika ayarlarına döndürün. Yazılımsal bir hata olabilir.

Kesinlikle yazılımsal değil ya eminim. Babamdan telefonu aldığımda ilk yaptığım şey temiz format atmaktı zaten. Bir de yeniden başlattığım zaman düzelmiyor telefon. Bir süre dinlendiği zaman düzeliyor. Yeniden başlattığımda aradan zaman geçmediği sürece o iz yine kalıyor.

Bende aynı telefonu kullanıyorum bahsettiğiniz sorun ghost screen yani hayalet ekran. Aynısı bende de oluyor fabrika ayarıyla vs alakası yok kesinlikle donanımsal bir sorun. Ben servis ile görüştüm Mate 10 Lite serisinde çok yaşanan bir sorun olduğunu söylediler telefonu onlara verirsem ya yenisini vereceklermiş ya da şuan ki telefonun ekranını vs değiştirip vereceklermiş. Şuan kullanıyorum daha vermedim telefonu.

Anladım. Konuda telefonun ithalatçı garantili olduğunu söylemiştim fakat şimdi kutusuna tekrar baktım içinde Huawei'in garanti belgesi falan var. İnternet sitelerinden IMEI sorgulattım ve garantisinin 2020 temmuzuna kadar devam ettiği yazıyor. Cihaz sitelerinde çıktığına göre sanırım Huawei Türkiye garantili. Yanlış biliyormuşum. Ben ithalatçı garantili diye hiç garantiye yollamayı düşünmemiştim. Dediğiniz gibi ise ben de şansımı deneyebilirim. İnternet sitesinden baktım yaşadığım şehirde (Ankara) yetkili servis var gözüküyor Kızılay'da.

Bu arada eğer servise verirseniz buradan geri dönüş yapabilir misiniz? Benden önce verirseniz bilgi almış olurum. Eğer ben götürür de sizden önce verirsem buradan sonuçlarını güncellerim. Büyük ihtimalle önce Kızılay'daki yetkili servise gidip sorunu anlatır bilgi alırım. Eğer size dedikleri gibi cihazı değiştireceklerini ya da ekranı değiştireceklerini garanti ederlerse servise bırakır buraya da yazarım sonuçlarını. Teşekkürler cevap için biraz içim rahatladı.

Sitede yazdığı gibi ortalama 1 saat içinde tamir ediliyor.

Aa pardon ya ben siteye girip aşağıdan servis noktalarına baktım sadece. Koskoca yazıyı okumamışım. Çok iyiymiş o zaman. İşim olmazsa yarın ya da haftaya gidip şansımı deneyeceğim. Eğer yazdıkları gibi 1 saat içinde tamir oluyorsa ve ücret talep etmezlerse çok iyi olacak. Çok teşekkürler tekrar!

Güncelleme: Peki bir sorum daha var. Bu telefonu servise verdim ve ekranı değiştirdiler diyelim. Değiştirdikleri ekranda yine ghost screen olma riski var mı? Yoksa farklı bir ekran falan mı takıyorlar aynı problem tekrar etmesin diye?
Yeni güncelleme: Telefonu salı günü Ankara, Kızılay'daki servise götürdüm. Garanti kapsamında ekran değişimi yaptılar. 1 saat sürdü. Gerçekten çok hızlılar. Eğer benzer sıkıntıları yaşayanlar varsa çekinmeden götürebilir ben çok memnun kaldım.

Yeni takılan ekranda 1 adet ölü piksel var fakat sadece ekran karanlık olduğunda fark ediliyor. İğne ucu kadar bir nokta. Onun için tekrar uğraşmak istemiyorum şu an. İlerleyen zamanlarda götürürüm belki 1 yıl daha garantisi var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı