Huawei Mate 20 Lite ilk şarj

Princess Azula

Hectopat
Yer
From Mathilda
Daha fazla  
Evet arkadaşlar. Ev ahalisi Huawei Mate 20 Lite almış ama %55 şarj iken şarja takmış. Normalde tamamen bitince takılıyordu. Bir zararı olur mu ve telefon 2 saatir şarjda %100 oldu. Ne zaman çıkarmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hemen çıkarabilirsin. Şarjı uyarı verdiğinde takmak daha mantıklı. Tamamen bitirmek ve sonra takmak batarya ömrünü olumsuz etkiliyor diye biliyorum. %100 olduğu gibi de çıkarabilirsin.

Bitmeye yakın takılması ve tam dolmadan çıkarılması mantıklı olan sanırım. Uzun araştırmalarım sonucunda %15-%85 arasında ama tavsiye olarak %20-%80 aralığında şarjda tutmak mantıklı olan. Mesela ben evde olup dışarı çıkmayacağım zamanlarda %20 civarında şarja takıp %80 civarında da şarjdan çıkarıyorum bu işlem pil ömrünü (yanlış hatırlamıyorsam) 5 yada 8 kat kadar arttırıyormuş yani 1000 şarj-deşarj döngüsünde ömrü tükeniyorsa 5000 döngüde ömrü bitiyormuş. Bu tamamen benim araştırmam sonucu edindiğim bilgi umarım bir yanlışlık yoktur size de tavsiyem eğer evden çıkmayacaksanız %20-%80 aralığında tutmaya çalışın. Eğer telefonu Anne yada Baba kullanıyorsa ve sadece telefonu temel işlevleri için kullanıyorsa bu durumlara uymasına gerek yok o telefon çok uzun yıllar götürecektir zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı