Çözüldü Huawei Matebook 16s RAM veya SSD yükseltme mümkün mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bulanık_mantık

Hectopat
RAM veya SSD yükseltme mümkün mü?

Huawei Matebook 16s Intel Core i9 13900H 16 GB 1TB SSD dizüstü bilgisayar aldım.
Genel olarak memnunum. Ama 16 GB RAM ilerisi içir yetersiz olabilir gibi geliyor. Acaba bu model bilgisayarlarda RAM yükseltmek veya SSD yükseltmek mümkün mü?
Kasayı açtığımda ilave RAM veya SSD takabileceğim boş yuvalar var mı?
İnternette biraz araştırdım ama Huawei dizüstü bilgisayarlarda RAM yükseltme yapılamadığını (RAM entegre bir şekilde geliyormuş cihaza sanırım) ama SSD yükseltilebildiğini gördüm.
Konu hakkında daha ayrıntılı bilgisi olan varsa, bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Daha önceden çift M.2 slotu olan bazı Huawei laptoplar vardı fakat RAM olarak ben denk gelmedim yükseltilebilir olana. Huawei Matebook 16s modelinde Huawei tarafında detaylı bir datasheet mevcut değil ve disassembly videosu da bulamadım yeni bir ürün olduğu için. İçini açmak bütün cevabı verecektir. Büyük ihtimal RAM yükseltmek mümkün değildir. Çift M.2 slotu da vardır.
Daha önceden çift M.2 slotu olan bazı Huawei laptoplar vardı fakat RAM olarak ben denk gelmedim yükseltilebilir olana. Huawei Matebook 16s modelinde Huawei tarafında detaylı bir datasheet mevcut değil ve disassembly videosu da bulamadım yeni bir ürün olduğu için. İçini açmak bütün cevabı verecektir. Büyük ihtimal RAM yükseltmek mümkün değildir. Çift M.2 slotu da vardır.

Çözüm
Evet benim internette yabancı kanallarda izlediğim videolarda, kasanın içi açılmış hali var ekstra SSD slotu var veya var olanda değiştirilebiliyor, ama RAM slotu bende görmedim ve değiştirilemeyeceği söyleniyordu. Ama bana biraz tuhaf geldi. Şu an sorun değil ama ilerleyen süreçte (bundan 5 yıl sonra mesela) RAM yetmemeye başlayabilir.

Evet benim internette yabancı kanallarda izlediğim videolarda, kasanın içi açılmış hali var ekstra SSD slotu var veya var olanda değiştirilebiliyor, ama RAM slotu bende görmedim ve değiştirilemeyeceği söyleniyordu. Ama bana biraz tuhaf geldi. Şu an sorun değil ama ilerleyen süreçte (bundan 5 yıl sonra mesela) RAM yetmemeye başlayabilir.

Yetmeme durumu olabilir. Huawei lehimli RAM tercih ediyor yapacak bir şey yok maalesef. Kasanın açık halini bulunduğu videoyu atar mısınız? Ekstra olarak RAM'ler kaç MHz çalışıyor söyle imkanınız var mı? RAM'leri değiştirmek aslıda imkansız değil fakat sıradan bir kullanıcı gerekli makine olmama değiştirmez. Çok değeceğini de sanmam.

RAM'ler DDR5 4800 MHz. Kasayı açmadım ama internette açılmış kasa videolarından gördüğüm kadarıyla ekstra RAM slotu yok. Ama böyle bir cihaza neden 16 GB RAM koyarlarda 32 GB RAM koymazlar anlamadım. Aynı durum Apple'in dizüstü bilgisayarlarında da var. Cihazlar pahalı ama kullandıkları RAM şu an için yeterli olsa da ileride sıkıntı olabilecek miktarda ve yükseltme seçeneği de sunmuyorlar.

Geri
Yukarı