Huawei Matebook D 14 (2021) vs. Matebook D 16

Bütçe
10.000

OnurrKaan

Hectopat
Yer
Moskova
Daha fazla  
Düştüğüm bu ikilemde sizlerin yardımına ihtiyacım var. Yaklaşık 3.5 yıldır kullandığım MSI GS63'ümü yenileme kararı aldım. Oyun değil iş odaklı bir ürün aradığım için bu 2 model radarıma takıldı sizlerin fikrini almak istedim. Moskova'da yaşıyorum bu yüzden yaklaşık lira karşılıklarını yazacağım.
-Huawei 14 (2021) yaklaşım 11k şu an indirimli fiyatı 9K.
Intel i7-1165G7, 16 GB RAM ve 512 SSD'ye sahip.

-Huawei D 16 8k gibi bir fiyatı var.
AMD Ryzen 5 4600H işlemci, 16 GB RAM ve 512 SSD'ye sahip.

Kendimce işlemci dışında yer alan farklara değinmem gerekirse.
-Matebook 14, 2K dokunmatik ekranlı (Ne zaman nerede işime yarar bilmiyorum) bu yüzden D 16 ya göre ekran görüntü kalitesinde oldukça önde.
-Matebook14 kağıt üstünde aynı olsa bile yan yana mağazada incelerken fark ettim ki, 14 her şeyi ile çok daha önde bir ürün. Kullanılan malzemenin verdiği his, touch pad, hoparlörleri vs.
-D 16 da ekstra SSD takabileceğim bir yer mevcut fakat 14 ise 512 GB ile sınırlı kalacak.
-D 16 tekli çekirdekte şu an kullandığım MSI'dan çok daha iyi değil. Sanırım yeni bir ürün kullanıyorum hissi olmayacak gündelik kullanımda. ( mevcut işlemci i7 7700HQ )
-D16 ekran boyutu ile cezbediyor ve mat oluşu kullanım açısından olumlu.

Müzik üretim/performans üzerine kullanım amacı olacak. Sıkıntı burada başlıyor. Gerçek zamanlı ses işleme işi oyun gibi önceliğini tek çekirdek gücüne göre belirliyor ve projeniz arttığı zaman çoklu çekirdeklerden destek alıyor. Yeni nesil tek çekirdek kralı ama u serisi Intel mi? Yoksa çoklu çekirdek kralı ve h serisi AMD mi? Bunları boş ver derseniz bütçe 10k kadar olabilir. Lütfen giriş seviyesi M1 Air önermeyin. Şimdiden teşekkür ederim.
Not: Başlığa D 14 yazmışım. Ürün Matebook 14 2021'dir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 1 hafta geçmiş siz konuyu açalı fakat hâlâ almadıysanız ben daha dün Huawei Matebook D16 aldım, saatlerce kullanma şansım oldu, yani toplamda sanırsam 17 18 saatlik deneyimime göre gerçekten de Matebook D16 vs D14 2021 dediğimizde şahsen D16 derim, mağazadan aldım, D14'e de bakma şansım oldu, D16 çok daha iyi diyebilirim, şahsi düşüncem.

Hocam 1 hafta geçmiş siz konuyu açalı fakat hâlâ almadıysanız ben daha dün Huawei Matebook D16 aldım, saatlerce kullanma şansım oldu, yani toplamda sanırsam 17 18 saatlik deneyimime göre gerçekten de Matebook D16 vs D14 2021 dediğimizde şahsen D16 derim, mağazadan aldım, D14'e de bakma şansım oldu, D16 çok daha iyi diyebilirim, şahsi düşüncem.
Oyunlarda en düşük ayarlarda oynatıyor mu hocam? Üniversite için alacağım oyun oynamak önceliğim değil. Fan sesi çekmek istemediğimden ve dakka başı priz aramamak için ultrabooklara yöneldim ve huawei cazip geldi. Performans olarak tatmin eder mi?

Oyunlarda en düşük ayarlarda oynatıyor mu hocam? Üniversite için alacağım oyun oynamak önceliğim değil. Fan sesi çekmek istemediğimden ve dakika başı priz aramamak için Ultrabook'lara yöneldim ve Huawei cazip geldi. Performans olarak tatmin eder mi?

Oyun deneme fırsatım olmadı fakat isterseniz deneyebilirim, başka sorunuz varsa Discord üzerinden anında cevaplayabilirim,
Hızlı Adam#0001

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Konu başlığını açarken yanlış yazmıştım. D 14 değil Matebook 14 modeliydi. İnanın çok arada kalmıştım mat ve büyük ekranı, amd işlemcisi ile onu almak üzereyken tercihimi 14 den yana kullandım. İş amaçlı kullanacağım için öncelikli programlarımdan bir tanesinin resmi amd desteği olmadığı görünce D 16 dan vazgeçtim. Sorunsuz ve stabil kullandığını söyleyen birçok kişiye forumlarda rastlamış olmama rağmen riske girmek istemedim ki 14 den de şuan oldukça memnunum.

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Konu başlığını açarken yanlış yazmıştım. D 14 değil Matebook 14 modeliydi. İnanın çok arada kalmıştım mat ve büyük ekranı, amd işlemcisi ile onu almak üzereyken tercihimi 14 den yana kullandım. İş amaçlı kullanacağım için öncelikli programlarımdan bir tanesinin resmi amd desteği olmadığı görünce D 16 dan vazgeçtim. Sorunsuz ve stabil kullandığını söyleyen birçok kişiye forumlarda rastlamış olmama rağmen riske girmek istemedim ki 14 den de şuan oldukça memnunum.
Batarya, fan sesi ve genel performans açısından deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz acaba?

Hayırlı olsun hocam, batarya durumu nasıl Matebook 14'ün? Açıkçası D16 ile arasındaki farkı merak ediyorum :D
Batarya, fan sesi ve genel performans açısından deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz acaba?
Hocam eğer siz de iki model arasında kaldıysanız sizin için Matebook D16'dan bahsedeyim, bataryası şöyle ki, ben tam hatırlamasam da sanırım dün saat 23:00 gibi pili %100'dü, 1-2 saat kullandım %80 civarına inmişti, sabah kullanmaya %74 ile başladım sanırım saat 10:00 gibi açtım, şuanda ise yani saat 13:42'de bataryası %36, ki şöyle, dün 1-2 saat Discord kullandım, bugün ise Lightroom vs. programlar kullandım, bunlarla beraber kullandığım her zaman Google Chrome açıktı ve en az 4 sekme ile beraber, arkada Whatsapp, Instagram gibi gibi. Fan nadiren açılıyor, ısınsa bile fan sesini hiçbir zaman duymadım neredeyse, genel olarak performansı da çok başarılıydı ki ben her zaman Windows 10 üzerinden bataryayı En iyi pil ömrü'ne ayarlayarak kullandım. Bataryası biraz daha iyi olabilirdi. Onun dışında hoparlör performansı bazen yetersiz kalıyor, onu da Nahimic yazılımı ile halledebiliyorum (hoparlörü Müzik, Film/Dizi/Video, Konuşma ve Oyun gibi modlara ayarlayabiliyoruz). Aklımda pek bir şey yok, bunlar dışında parmak izi okuyucusu aşırı hızlı çalışıyor, bir de kamera açısı çok garip ama güzel :D

Açık olmak gerekirse iş yoğunluğu sebebiyle tam zamanlı kullanıma henüz geçemedim. Fakat kullandığım zamanlarda hiç bir performans sorunu yaşamadım. Açılış/kapanış süresi, parmak okuyucu hızı, gündelik kullanım ya da iş için olan uygulamaların tepkileri gayet hızlı ve yerinde. U serisi olduğu için biraz tedirgindim ama ilk izlenim olarak hiç pişman etmedi. Bataryayı inanın hiç takip etmedim ama istediğiniz bir uygulama varsa ise sentetik test yapıp sonuçları yollayabilirim.
Birde gözünüzden kaçmış olabilir hatırlatmak istedim. Bulunduğum ülkede ki matebook 14 2021 modelinin Amd versiyonu yok. Siz Türkiye den almayı düşünüyorsanız 14 ve ya D 16 aynı işlemci sanırım. Matebook X Pro da ki işlemci (Intel i7-1165g7) var benim aldığı versiyonunda.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı