Çözüldü Huawei Matebook D14'e Linux kurarsak garantisi sonlanır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Skyfall1532

Femtopat
Yer
Burdur/Merkez
Daha fazla  
Merhabalar şu anda Huawei Matebook D14 2020 R5 modelini kullanabiliyorum. Bilgisayarıma Linux kurmak istiyorum fakat aklımda kalan bir soru var. Bu cihaza Linux yüklersek garanti kapsamından çıkar mı?

Bu soruyu sorma sebebim sayfanın altındaki bir not idi: " Can I install other systems on the computer? | HUAWEI Support Global " sayfanın altında diyor ki:
"*computers that are preinstalled with Windows: Cannot install Linux." bu yazıyı görünce kafamda bir soru işareti takıldı bu nedenle bu soruyu sordum yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Garanti ile ilgisi yok. Ama Windows bozulunca onu ücretsiz düzeltirler. GNU/Linux ile ilgili ücretsiz bir hizmet alamazsınız.
Yüklenemez demesinin sebebi, Windows kurtarma seçeneği vardır. Diski komple silip sıfırdan dual boot veya sadece GNU/Linux kurabilirsiniz.
Garanti ile ilgisi yok. Ama Windows bozulunca onu ücretsiz düzeltirler. GNU/Linux ile ilgili ücretsiz bir hizmet alamazsınız.
Yüklenemez demesinin sebebi, Windows kurtarma seçeneği vardır. Diski komple silip sıfırdan dual boot veya sadece GNU/Linux kurabilirsiniz.

Çözüm
Kurabilirsin garantin etkilenmez. Birçok uyumsuzluk sorunu yaşayacaksın fanların yüksek devirde çalışması, parmak okuyucunun calışmaması, touchpad kısmının calışmaması gibi.

Linux deneyimi için üretilmemiş cihazlar bunlar. Denemekten zarar gelmez.

Not: Kernel hatası yaşaman kaçınılmaz gibi. (şu an düzeltildimi bilmiyorum)

Merhabalar şu anda Huawei Matebook D14 2020 R5 modelini kullanabiliyorum. Bilgisayarıma Linux kurmak istiyorum fakat aklımda kalan bir soru var. Bu cihaza Linux yüklersek garanti kapsamından çıkar mı?

Bu soruyu sorma sebebim sayfanın altındaki bir not idi: " Can I install other systems on the computer? | HUAWEI Support Global " sayfanın altında diyor ki:
"*computers that are preinstalled with Windows: Cannot install Linux." bu yazıyı görünce kafamda bir soru işareti takıldı bu nedenle bu soruyu sordum yardımcı olursanız sevinirim.
Garanti kapsamından çıkcağını sanmıyorum ama cannot install Linux olayını anlayamadım niyeyse.

Bence sanal makinda kullan.Çünkü bende linux yüklemiştim.Silmek için çok uğraşmıştım.Ama linux kullanmayın demiyorum.Kesinlikle öğrenilmesi gereken bir işletim sistemidir.Bence sanal makinada kullan.

Garanti ile ilgili bir durum değil. Windows ön yüklü bir bilgisayar alırsanız Linux ile ilgili herhangi bir resmi destek vermediklerini belirtmişler. Tamamen sürücülerin çalışıp çalışmaması kapalı bir kutu yani.

Bence sanal makinda kullan.Çünkü bende linux yüklemiştim.Silmek için çok uğraşmıştım.Ama linux kullanmayın demiyorum.Kesinlikle öğrenilmesi gereken bir işletim sistemidir.Bence sanal makinada kullan.
Sanal makine değil de USB'den canlı veya Live Persistent modunda kullanmak daha iyi olur. Hem uyumluluk deneyimi olur hem de Windows'ta gereksiz yüklere girişilmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı