Huawei Matebook 14 için Linux önerisi

attackred

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Huawei Matebook 14, Ryzen7 4800H cihaza sahibim. Linux dağıtımı kurmak istiyorum bu cihaza. Temel olarak 2 sorum var. Sorulara geçmeden önce, birkaç defa Intel işlemcili bir laptopta Linux dağıtımı serüveni yaşadım ama hep sorunlarla boğuştum. Bu nedenle uygun dağıtım aramaktayım. Birkaç konuya denk geldim ve okudum.

1- Önerdiğiniz bir dağıtım var mıdır? Yeni olduğumu varsayarak ilerleyeceğim. Bu noktada aynı veya benzer bir cihaz kullanıp Linux dağıtımı kurmuş kişilerin özellikle görüşlerini merak ediyorum. Bazı donanım sorunları oluyormuş. Örneğin, batarya hızlı tükeniyor, Wi-Fi veya Bluetooth çalışmıyor, okumuyor, genel olarak fingerprint çalışmıyormuş zaten. Bu durumlara çözüm bulabilmiş, olabildiğince sorunsuz veya araştırarak sorunlarımı çözebileceğim dağıtım aramaktayım.

2- Bu sanırım en can alıcı noktası, cihaz Windows işletim sistemiyle geliyor. Dolayısıyla elimde Windows anahtarı bulunmuyor. Format atarken 0'dan atmayı denemedim daha çok PC Manager üzerinden sıfırladım. Dual-boot yapmayacağım için öncelikle ürün anahtarını bulmalı mıyım yoksa tekrar Windows'a dönüş yapmak istediğim zaman otomatik olarak algılar mı?

Ubuntu. Otomatik algılar OEM lisans ise. Ubuntu Windows'un dostça Linux kardeşi gibi bir şey. Çoğu şey içinden hazır çıkıyor. Kullanması aşırı kolay. Son sürümünü indirin. Gerekirse kablo ile güncelleyin. Wi-Fi kartınız yeni olduğu için eski sürümlerde desteklenmeyebilir. Hazırsanız sihirli sözcükleri yazıyorum.
CTRL + ALT + T
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade -y

1.png

Son düzenleme:
Ubuntu. Otomatik algılar OEM lisans ise. Ubuntu Windows'un dostça Linux kardeşi gibi bir şey. Çoğu şey içinden hazır çıkıyor. Kullanması aşırı kolay.
Eki Görüntüle 1336835
Anahtarın türünü kontrol ediyorum, Kubuntu tercih edecek gibi duruyorum, zaten teknik destek bulma şansımız da fazla. Endişelendiğim tek husus donanım uyumsuzluğu yaşatma ihtimali.
Buradan bakabilirsiniz.

Urun anahtarinin cesidi ogrenebiliyordu sanirsam bir bakmaniz gerekmekte. Cesit derken OEM gibi.
Dağıtımlar konusunda ufak tefek bilgilerim var, önemli olan husus benzer cihaz kullanıcılarının aldığı performansı görmek. Çünkü çok fazla donanım uyumsuzluğu çıkabiliyor. Huawei Matebookların ambargo esnasında linux dağıtımıyla satılacağı haberleri çıkmıştı. Bir nebze sorun yaşatmazlar diye ümit ediyorum ama örneğin parmak izi okuyucusu çalışmıyor şeklinde çok mesaj var.

Yeni konular

Geri
Yukarı