Huawei Matebook D15'in gereksiz zamlanması

Neden bu kadar çok zamlanıyor hiçbir fikrim yok. Araştırmaya başladığım zaman yaklaşık 1-2 hafta önce fiyatı 8300TL civarındaydı. Sonra aradan 2-3 gün sonra baktım ve 8700 olmuş. Sonra 9100.. Derken şimdi de 10000e varmak üzere. Yani Huawei neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum ama kalite olarak da çöp zaten neden bu kadar zam geliyor? O fiyata Huawei alacağıma giderim Monster, ASUS, HP gibi daha yerli yerinde kaliteli markalar alırım daha iyi.
Technopat Sosyal'den okuduğum kadarıyla da çoğu arkadaşlarımız bu Huawei Matebook D15 almak istiyor. Bunun yerine ek olarak daha kapsamlı bilgisayar seçenekleri,
  1. Monster Huma H5 15, 6" IPS ekran.
  2. Asus Vivobook OLED ekran.
  3. Hp Pavillion 14
  4. ASUS zenbook.
Yani Huawei neyin kafasında onu çözemedim ama OLED ekranlı bilgisayarların önemini yeni kavramış birisi olarak ASUS Vivobook gibi bir laptop hele hele OLED ekran dururken hala IPS ekran olan Huawei alan arkadaşlara hayret ediyorum.
Biraz tartışsak daha iyi olacak. Çünkü her gün üst üste zam gelmesi bence dayanılmaz.

Bende Huawei Matebook D 2018 var. Bu D 14, D 15 diye modelleri ayırmadan önce sadece D vardı. 2019 Ekim'de aldım. Şu an ekran menteşesinde sorun var kapanıp açılırken çok zorlanıyor hatta ekran kırılacak diye korktuğumdan en diplerden tutup açıyorum. Ayrıca ekran kapanınca uykuya geçmiyor artık. Bir defa hard disk değiştirdim garantiden, çünkü durduk yere donduğu oluyordu. Ama fikrimi sorarsanız ben gayet memnunum. O zaman 3750 TL'ye almıştım içinde MX150 var ( yüksek MHz'e sahip olan model). GTA 5'dir. CS:GO'dur hep oynattı sağ olsun. Witcher 3'ü çok zor oynattı :D. Bir de Rocket League oynarken işlemci çok ısınmaya başladı bir termal macun zamanı geldi diye düşünüyorum. Onun dışında Visual Studio, Matlab, Matlab simulink gibi programlarda da çok çalıştım, SSD olmamasına rağmen beni güzel idare etti, ara sıra Huawei Update atıyor hala. Ama model isimleri değiştiği ve 4 yıl olduğu için unutulduk birazcık. Bilgisayarımı hep temiz tutarım bu arada. Kullanmadığım zamanlar kutusundan çıkan bez kılıfın içine koyarım. Yani menteşe iyice toz kapmıştır diye düşünmeyin. Kim görse güzel bilgisayar diyor. Özellikle ekranı ve renkleri IPS ekran dolayısıyla çok güzel ve HDR video oynatabiliyor. Tabii arkadaşın bahsettiği bilgisayarlar OLED. IPS OLED'in yanından bile geçemez. Siyahlar öyle bir siyah ki OLED'de :D IPS sonuçta LCD IPS. Bilgisayarımda bir adet boş M.2 portu bir adet de boş RAM portu var. İleri de yükselteceğim gibi duruyor. Bence bunlara da dikkat edilmeli yani boş slotlara.

Benim anlamadığım şu bu enflasyon denen olay sadece Huawei'de mi var. Neden ASUS'ta veya Monster veya diğer markalarda daha az. 3 hafta önce baktığım Monster Huma 9999TL iken şu anda da 9999 TL. Ama dün baktığım Huawei 9100 iken şu anda 10000 olacak.

Kanka firmadan firmaya deişiyor örnek vereyim Steam'de 20 dolar olan oyun neden 100 TL firmayla alakalı tamamen.

Vivobook o bütçede gerçekten rakipsiz bir cihaz. Sanıyorum ki tek negatif yanı RAM'lerin gömülü olması, yani yükseltmek mümkün değil. Asus Zenbook 13 OLED modelini 6 ay kadar kullandım, işim gereği 8 GB bellek yetersiz kaldığı ve yükseltilemediği için eski cihazıma döndüm. OLED ekranı gözlerim hep arıyor, gerçekten farklı bir deneyimdi benim için.

Vivobook'taki 15.6" OLED ekran 13'e göre daha da büyük olduğundan medya tüketimi oldukça keyifli olur. Keşke ASUS, OLED ekranlı modelleri farklı işlemci ve RAM seçenekleri ile benzer bütçelerde sunabilse.

Bütün cihazlar zamlanıyor. Huawei'yi özel olarak takip etmedim fakat yaklaşık 1 aylık bir laptop alma sürecimde bütün laptoplara 2 ile 3 bin TL arası zam geldi.
Örneğin baktığım MSI Modern 14 10000TL'lerden 12000 küsürlere çıktı.
Asus Zenbook 14000'den 16300'e çıktı.
Geçen hafta aldığım Thinkpad E15'i 15700 küsüre almışken şu an 17800 bandında olduğunu görüyorum.
Ayrıca 1 ay kadar önce de Huawei aldım fakat beraberinde gelen bir sürü sorunla birlikte direkt iade ettim.

Geri
Yukarı