Huawei P Smart İlk Deneyim

Bu salı Vatan'dan Huawei P Smart telefonunu 1750 liraya satın aldım. Almadan önce Teknosa'ya falan uğrayıp aynı fiyat bandında olan telefonlara da baktım. Xiaomi Mi 5 Plus vardı, 32GB olan versiyonu aynı fiyata geliyordu neredeyse. Pil olarak çok daha iyi olmasına ve SD 625(ya da 630) kullanmasına rağmen Android 7 bulunduğundan dolayı tercih etmedim. Güncel olsun bizim olsun dedim.

Şimdi, telefonda Kirin 659 işlemcisi, 3GB RAM, 32GB depolama, 256GB'a kadar hafıza kartı desteği, 2 arka kamera var, birisi Portre modu için yanılmıyorsam, metal tasarım, 2160x1080 çözünürlük, mono hoparlör bulunmakta.

Kağıt üzerinde de ele alındığında da bu telefonun tam bir fiyat performans olduğu anlaşılıyor zaten çünkü Huawei'nin 2500 ve üstü fiyatlara sattığı P20 Lite modeli ile aynı işlemciyi barındırıyor içinde.

Tasarım olarak göze hitap ederken, üretim kalitesinin de hiç kötü olmadığı belli oluyor. Gayet sağlam duruyor telefon.

Kullanım deneyi olarak ise ben bu telefonu 2 gündür kullanıyorum, ne ekranın parlaklığından, ne menü arası geçişlerden rahatsız oldum. Gerçekten seri bir şekilde akıyor telefon.

Ancak klavyesi berbat. Gerçekten berbat. Ben oldukça hızlı yazan ve bakmaya ihtiyaç duymayan birisi olarak, telefonun klavyesinden illet etim. Ayarlarda yarım saat harcadım ve en sonunda kabul edilebilir bir hale getirdim. Parmakları orta boyutta olan biri olarak boyutsal sıkıntı yaşadım ki bunu basit bir klavye boyunu büyült seçeneğiyle düzelttim ancak aynı zamanda bir tuşa bastığımda alakasız 3 4 harf yazma gibi saçma sorunları da vardı ki bunu çözmem uzun sürdü. Autocorrect'i kapatmama rağmen devam eden sorunu da nasıl çözdüğümü hala daha tam olarak bilmiyorum. Bir şekilde halloldu.

Asphalt Nitro, Spider-man ve bunun gibi 2 hafif oyun daha telefonda kurulu geliyor ki gördüğüm kadarı ile telefonda yüklü gelen tek Google alakasız uygulama da onlar. Bunlar dışında ihtiyacınız olmayan, gereksiz yer kaplayan saçma uygulamalara yer verilmemiş.

Oyun performansına gelecek olursak; Asphalt Nitro falan tabii ki sorunsuz çalışıyor. Ben de zorlamak için PUBG mobil indirip denedim. Yanılmıyorsam en düşük ayarlarında kasmadan oynadım ancak HD'ye aldığımda telefonun kaldırmadığını fark ettim. Yani oyun oynama gibi bir amacınız varsa ve bu oyunlar göreceli olarak sistem tüketiyorsa SnapDragon 600'lü modellere yönelmenizde fayda var, onun oyun performansı daha iyi çünkü.

Telefon normal günlük kullanımda ısınmıyor ancak oyun oynarken doğal olarak ısınıyor fakat el değmeyecek düzeye de gelmiyor.

Fotoğraf kalitesi genel olarak geçer notu alır. Fiyatına göre baktığımızda gayet başarılı diyebiliriz. Şu an çok kapalı bir hava var bulunduğum yerde, gün içinde açmazsa bu havada birkaç fotoğraf çekip yüklerim.

3000 mAH boyutlu pili size tam bir gün yetiyor. Parlaklığın en sonda olduğunu ve ara ara oyun oynadığımı hesaba katarsak ben memnun kaldım.

Aklıma gelenler bu kadar, merak ettiğinizi sorabilirsiniz. Fotoğraf koyamadım şimdi, halletmeye çalışacağım.

16ac45db-b2ce-458f-803a-d7db9dce5d03.jpg
00bea258-da67-4eb3-9358-301cfc839575.jpg

Ofiste denemek için çektiğim ve PUBG'de oynadığım tek oyunda aldığım SS'i bırakıyorum. Talep üzerine başkalarını atarım yine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı