Huawei P20 Lite İncelemesi

akrgz1

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır kullandığım Huawei P20 Lite'ın incelemesini yapacağım. 2400-2600 TL gibi bir fiyat etiketine sahip fakat ben Vodafone'dan 12 ay faturaya ek olarak yaklaşık 3000 TL civarına aldım bu bilgiyi vermek istedim. Şimdi özelliklerini özet geçelim.

İşletim Sistemi :
Android 8.0 Oreo işletim sistemi ile kutudan çıkıyor. Açıldığı gibi 1.5 GB bir güncelleme geliyor, yapıp yapmamak size kalmış. (Ben yaptım.)

CPU ve GPU:
Kirin 659 (4 x 2.36GHz - 4 x 1.7GHz (Cortex A53))
Mali-T830 MP2

RAM : 4GB

Depolama :
64GB, 256GB'a kadar micro SD kart desteği var.

Ekran ve Görüntü :
Ekran boyu 5.84 inç, çözünürlük 2280x1080 ve LTPS ekran tipine sahip.

Kameralar :
Arka kamera 16+2 MP (f/2.2)
Ön kamera 16 MP (f/2.0)

Batarya ve Şarj :
3000 mAh
Micro USB Type-C

Diğer Özellikler :
4.5G uyumlu, yüz tanıma ve parmak izi okuyucusu, FM radyo, 5GHz Wifi ağlarını görüyor, NFC, aynı ekranda 2 uygulama kullanma (özelliğin adını hatırlayamadım :D)

Şimdi benim telefon hakkındaki düşüncelerim ve fikirlerimi açıklayabilirim. Sırasıyla başlamak gerekirse, işletim sistemi ve arayüz olarak başlayabiliriz. Şimdilik güncel bir işletim sistemi ile karşımıza çıkıyor ve büyük ihtimalle de güncelleme almaya devam edecek, fakat Android 9.0 Pie güncellemesini alabilecek mi bilmiyorum. Popülerliğinden dolayı alması mümkün.
Arayüz olarak kullanımı kolay, fakat hala bir takım hatalar olduğunu söylemem gerekiyor. Bunlar çoğunlukla uygulamalar ile alakalı. Örnek vermem gerekirse, Twitch'te pencere moduna aldığınızda ekran boyutunu ayarlamaya izin vermiyor (Eski telefonum Galaxy J7 2015'te bu özelliği çok kez kullandım), tarayıcıdan video izlerken ekranı sürekli yatırıp kaldırmak, tam ekran moduna gir çık yapmak yada yukarıdaki barı indirmek arada arayüz hataları yaratabiliyor. Tarayıcı ile ilgili başka bir sorun ise, örnek vermem gerekirse bir alışveriş sitesine giriyorsunuz ve kutucuklar halinde önünüze ürünler geliyor ve aşağı kaydırarak göz gezdiriyorsunuz, 200-300 ürün sonra tarayıcıda o sekmede kasmalar başlıyor, diğer sekmeler de yada telefonun kendisinde bir kasma olmuyor yanlış anlaşılmasın. Eski telefonumda böyle bir sorun yoktu, telefon modellerine özel güncellemeler ile alakalı olabilir. İnstagram da ise bir fotoğrafı büyüttüğümüzde alttaki gönderi yukarı çıkıyor ve buda tam olarak anlam veremediğim bir arayüz hatası gibi geldi bana. Bunlar benim yaşadığım sorunlar fakat bunların olmasına rağmen arayüz olarak başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yıllarca Samsung Experience arayüzü kullanan birisi olarak beni memnun etti. (SE arayüzü başarılı olduğu için belirttim)
Şimdi performans konusuna gelecek olursak, uygulamalar ve ara geçişlerde herhangi bir kasma olmuyor, çok çok nadirde olsa ilk açılışlar azıcık bekletebiliyor. Genelde güncelleme sonrası veya zorla kapatmadan sonra gerçekleşiyor olabilir, yani tek seferlik bir durum diyebiliriz. Oyunlarda ortalama, belkide biraz alt seviyede bulunuyor. Oyunlardan örnek verecek olursam PUBG'de ara sıra takılmalar yavaşlamalar oluyor fakat ben bunun sebebini oyunun kendisine bağlıyorum, malum her platformda sorunlu bir oyun. En düşük ayarlarda oynarken sizi tatmin edecektir. Real Racing 3'te ise sorunsuzca oynayabiliyorum, sadece aynı anda 15-20 araba arasında iken birazcık yavaşlama hissediliyor bence bu normal bir durum. Bu arada RR3'te grafik ayarları otomatik yapılıyor diye biliyorum yani bendeki ayarlar büyük ihtimal ile en düşüktür aklınızda bulunsun. Basit oyunlarda sorun çıkartmıyor. Bu fiyata daha iyi oyun performansı sunan modeller mutlaka vardır fakat telefonun zaten böyle bir iddiası olduğunu sanmıyorum.
Depolama olarak gayet yeterli olduğunu düşünüyorum 64GB hafıza ile geliyor ve yaklaşık 50-55GB kullanılabilir alanı bulunuyor.
Şimdi gelelim ekran ve görüntü kalitesine, Ekran gövde oranı yaklaşık %80 civarında olması lazım, çentikli ekranları sevmesem de bu telefona yakışmış ve boyutu güzel ayarlanmış. Çözünürlük olarak gerçekten iyi olduğunu tekrardan belirtmek istiyorum, isterseniz güç tasarrufu için ayarlardan HD+ seviyesine çekebiliyorsunuz. Renkler ve görüntü olarak çok güzel fakat açık havada ekran birazcık solgunlaşıyor bunun önüne geçemiyoruz maalesef. (Eski telefonumda açık hava modu vardı ve çok başarılıydı. Yani ekran parlaklığını tahminimce %120 seviyesine çıkartıp görmeyi kolaylaştırıyordu.)
Sıra kameralarda, kısaca söylemem gerekirse ben memnun kaldım, çok anlatılacak birşey yok birkaç tane fotoğraf ekleyeceğim, yorumu siz yapın. (Edit : dosya boyutundan dolayı ekleme yapamıyorum kusura bakmayın)
arka kamera ben.jpg

Batarya olarak günü çıkarıyor ama kullanımı biraz daha arttırınca bir günü tam olarak çıkaramayabilir. Şarj girişi olarak Type-C geçiş yapmaları güzel, hala micro USB kullanan yeni çıkan telefonlar var.
Parmak izi okuyucusu çok hızlı bir şekilde çalışıyor, kullanım için çok büyük bir rahatlık. Yüz tanıma düzgün ışıklı ortamlarda çok hızlı fakat ışığın az yada dengesiz olduğu yerlerde yavaşlamaya yada tanımamaya neden oluyor.
Telefonun dışına da değinmeden olmaz, tasarım açısından mükemmel ve bence rakibi olabilecek bir babayiğit bulması çok zor. Tutuşu rahat, elinizde yada cebinizde çok büyükmüş hissiyatı yaratmıyor. Yukarıda da belirtmiştim çentiği başarılı bulduğumu tekrardan söyleyecek olursam, böyle küçük bir alana ön flaş, bildirim ışığı, kamera ve avizeyi ekleyebilmek bir başarıdır. Yanlarında bahsedecek olursam ses ve güç tuşu telefonun sağında yer alıyor, bu da baş parmak ile kullanımı kolaylaştırıyor, ama ses açma ve kısma tuşlarının ayrık olmasını isterdim açıkçası. Hoparlör sağ altta bulunuyor. Tek görebildiğim sorun basitçe anlatmak gerekirse yanların pürüzsüz bir ovalliğe sahip olmaması birazcık keskinlik hissi uyandırıyor. Arkadaki cam yüzey parmak izi bırakıyor fakat ben bunun bir sorun olduğunu görmüyorum. Son olarak toplayacak olursak ;
Telefon fiyatını kuruşu kuruşuna hak etmiyor, benim gözümdeki değeri yaklaşık 2000-2300 TL arasında. Genel kullanımda hakkını veren, fakat oyun oynamak gibi zorlu işlerin altından kalkmakta fiyatına göre çok başarılı değil. Ben bu incelemede daha çok telefonun olumsuz yerlerini belirtmeye özen gösterdim ama bu telefonun kötü olduğu anlamına gelmez, eğer bu modele benim gibi özel bir ilginiz oluşmuşsa bir mağazadan gidip kullanmanızı kendi gözünüzle görmenizi öneririm. Sonuç olarak ortalama özellikleri olan hemen hemen her işi yapabilen ama mükemmel olmayan bir telefon diyebilirim.
İncelemem bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım yardımcı olabilmişimdir.

J7 2015 modelinde yalnız SE arayüzü yoktu, Touchwiz arayüzü vardi. Nougat ile birlikte Samsug modellerine yeni arayüz geldi.

Bu telefon oyun telefonu değil, PUBG optimizasyon sorunu olan bir oyun ama T830 MP2 oyun için yeterli bir GPU değil. PUBG de zorlanmasinin temel nedeni GPU gücü eksikliği.

Aldığın fiyatlara alinabilir bir model değil, fatura üzerine aldığın içinde mecburen kazık yiyorsun.

Ithalat garantili P20 Lite 1800 TL civari, distribütör garantili modeli ise nette en ucuz 1960 TL.

J7 2015 modelinde yalnız SE arayüzü yoktu, Touchwiz arayüzü vardi. Nougat ile birlikte Samsug modellerine yeni arayüz geldi.

Bu telefon oyun telefonu değil, PUBG optimizasyon sorunu olan bir oyun ama T830 MP2 oyun için yeterli bir GPU değil. PUBG de zorlanmasinin temel nedeni GPU gücü eksikliği.

Aldığın fiyatlara alinabilir bir model değil, fatura üzerine aldığın içinde mecburen kazık yiyorsun.

Ithalat garantili P20 Lite 1800 TL civari, distribütör garantili modeli ise nette en ucuz 1960 TL.
Evet haklısınız, açıklamamda yanlış belirtmişim, başlangıç olarak Touchwiz kullandım, ama sonradan güncelleme ile SE'ye geçmişti diye hatırlıyorum. İki arayüz olarak ta aralarında çok fark olduğunu düşünmüyorum, en azından hatırladığım kadarıyla.
GPU ve oyun konusunda ise bilgisizliğimden dolayı (en azından telefon birimlerinde) çok bir şey söyleyemeyeceğim, belki test için daha düzgün oyunlar bulup deneyebilirdim. Ama sonuç olarak bu konuda size katılıyorum oyunlar için yeterli değil, en azından bu fiyatta bir ürüne.
Fiyatına göre alınabilir olup olmaması konusunda ise ben konunun tartışmaya açık olduğu düşünüyorum, çok geniş çaplı bir telefon ve model bilgisine sahip değilim fakat telefonun üzmeyen özellikleri, artıları da var. Tabi ki fiyatı olması gerekenden fazla o konuda hemfikiriz. Kazık yediğimde doğrudur :D ama ne yapalım, benim için o kadar uygunsuz bir zamanda, şartlarla ve kısıtlamalarla almam gerekti ki elim kolum bağlıydı.
Peki sizin bu fiyata konuya bakabilecek arkadaşlara önerebileceğiniz telefon modelleri nelerdir?Madem inceleme konusu buralara rakipte lazım.

Kazık yemekten kastım seni aşağılamak manasıyla değil yanlış anlama. Operatörden kim telefon alırsa sonucu böyle olur, sen mecbur kalmışsın ki operatörden almışsın o yüzden bir şey demiyorum zaten.

J7 2015 modeline SE arayüzü gelmedi 6.0 aldığında da Touchwiz arayüzüne sahipti. Çok fark var mıydı aşırı derecede fark yok ama gözle görülür bir stabilite ve hız farkı vardı. Samsug S5 modeliyle itibaren arayüzünü düzelmişti. Lollipop ve Marsmallow sürümüne sahip Touchwiz arayüzü olan modellerin performans ve stabilitesi oldukça iyiydi.

Aldığın fiyata hangi modeller var dersen saymakla bitmez o kadar ki çok alternatif var. Örneğin Mi 8, PF1, Mi 8 Lite, Nokia 8, G6, XZ1, XZ Premium, Mi 6, A2, Note 6 PRO, Honor Play modeller vardi sayamadığım modellerde var.

Teknoloji cahili olmadıkça operatörden telefon alınmaz.

Senin gibi mecburen operatörden almak zorunda olan kullanıcılara da bir şey demiyorum, elinde sıcak para yoksa operatöre başvuracaksın ya da kredi kartıyla ürün alacaksın. Kredi kartı ile de taksitlendirme yine operatörlere göre biraz daha iyi tabii kredi kartın varsa eğer.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı