Huawei P70 Tasarımı Sızdırıldı

Neden mi Samsung?

Değişebilir diyaframın boyuta herhangi bir etkisi yok. S9'da da var o, sadece 10 adım daha az. Sensör muhtemelen 1'' ve bu çok da büyük değil, fersah fersah daha küçük bir kamera havuzu dizaynı yapabilirlerdi. Ayrıca bu telefonlar orta segment bir fotoğraf makinasının yanına dahi yaklaşamaz.
Sanırım ışık absorbesi için bu kadar abartı bir tasarıma gitmişler. Ben de fazla buldum. Sevmedim kısaca. Bildiğin kötü duruyor, kim bu telefona Premium der ki?

Neden mi Samsung?

Değişebilir diyaframın boyuta herhangi bir etkisi yok. S9'da da var o, sadece 10 adım daha az. Sensör muhtemelen 1'' ve bu çok da büyük değil, fersah fersah daha küçük bir kamera havuzu dizaynı yapabilirlerdi. Ayrıca bu telefonlar orta segment bir fotoğraf makinasının yanına dahi yaklaşamaz.

Orta segment demedim kompakt makine dedim.
APS-C sensörün tabi yanına yaklamaşaz orta segment diyeceğin bunlar oluyor, kompkat cihazlarda çok daha küçük sensörler kullanılıyor.

Kamera ada tasarımının büyük olmasında yatan bir çok sebep olabilir örneğin cihaz f1.4- f4 arası diyafram açıklığı sunabiliyor. F1.4' ü tek kullanan bu cihazlar huawei var bildiğim kadarıyla yani bu diyafram açıklığını elde edecek cihazın diyaframları baya açık olması lazım ve fazla ışık yakalacak olması lazım kamera tasarımı açıklayan bir detay zaten.

Kamerada kullanılacak olan lensi ilk defa bu cihaz kullanacak ne gibi getirisi ve götürüsü var bilmiyorum.

Huawei P70 serisinden sonra kendi görüntü sensörlerini üretip kullanacak daha büyük sensörler içinde bir yandan alıştırma sebebi de olabilir.

Kamera ada tasarımının büyük olmasında yatan bir çok sebep olabilir örneğin cihaz f1.4- f4 arası diyafram açıklığı sunabiliyor. F1.4' ü tek kullanan bu cihazlar huawei var bildiğim kadarıyla yani bu diyafram açıklığını elde edecek cihazın diyaframları baya açık olması lazım ve fazla ışık yakalacak olması lazım kamera tasarımı açıklayan bir detay zaten..
Xiaomi 14 modelleri F1.4 ve F4 arasındaki açıklıkların hepsini 1024 adımla kullanabiliyor.

Xiaomi 14 modelleri F1.4 ve F4 arasındaki açıklıkların hepsini 1024 adımla kullanabiliyor.

Düz 14 de F1.6 var, Pro modelde 1.42 denmiş.
F1.4 demek 1.6' a göre iki kat daha çok ışık alabilmesi demek. Pro modeline dönersek 1.42 gibi küsüratlı oran sektörde pek görülen bişey değil yine 0.25 kat civarı olması lazım huawei daha cok ışık yakalayabilmesi gerekiyor tabi burda Xiaomi tarafına da bakarsan kamera tarafına kocam kare bir cam bulunuyor Kamera başına düşen alanı bölsen yine Huawei ile 3-5 aşağı yukarı benser bişey çıkıyor ortaya.

Artık ne hikmetse bu tasatım hoşuma gidiyor P60 Pro'daki inci dokusu seçeneğii ayrı bir hava katmıştı.

Neden mi Samsung?

Değişebilir diyaframın boyuta herhangi bir etkisi yok. S9'da da var O, sadece 10 adım daha az. Sensör muhtemelen 1" ve bu çok da büyük değil, fersah fersah daha küçük bir kamera havuzu dizaynı yapabilirlerdi. Ayrıca bu telefonlar orta segment bir fotoğraf makinesının yanına dahi yaklaşamaz.

Samsung değiştirelebilir diyafram açıklığını neden bıraktı?
Huawei hâlâ devam ediyor belki Samsung beceremedi Huawei becerdi ya da S9 S10'un diyaframı F1.5'ti ama ben daha sonrasında F1.5e indiğini de görmedim Samsung'un.
Huawei kendi görüntüleme teknolojisi xmage ile başladı daha bırakmadı

Düz 14 de F1.6 var, Pro modelde 1.42 denmiş.
F1.4 demek 1.6' a göre iki kat daha çok ışık alabilmesi demek. Pro modeline dönersek 1.42 gibi küsüratlı oran sektörde pek görülen bişey değil yine 0.25 kat civarı olması lazım huawei daha cok ışık yakalayabilmesi gerekiyor tabi burda Xiaomi tarafına da bakarsan kamera tarafına kocam kare bir cam bulunuyor Kamera başına düşen alanı bölsen yine Huawei ile 3-5 aşağı yukarı benser bişey çıkıyor ortaya.
Kullanılan camın kalitesi de önemli. Misal 14 Pro'daki lens, çok da kaliteli bir lens değil. Algoritmanın en işlevsiz olduğu video çekimi esnasında çok belli oluyor bu. Xiaomi gayet kaliteli olan Leica lens kullanıyor mesala.

14 Pro:

Fn-pGlDaMAAAnWD.jpeg.jpg

S23 Ultra:

Fn-pGjmagAIMVmY.jpeg.jpg

Ayrıca ışık hassasiyetinde çok daha önemli bir rol oynayan, sensör boyutu ve pixel binning dediğimiz sensör boyutuna dağılan piksel sayısı var, Diyafram açıklığı bunlar kadar önem teşkil etmiyor. 0.25 katın hissedilebilirliğini de tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu çok da önemli bir durum değil kısacası. Başta Huawei olmak üzere neredeyse bütün Çinli firmaların üstüne düşmesi gereken bir nokta var, o da berbat skin tone.

Samsung değiştirelebilir diyafram açıklığını neden bıraktı?Huawei hâlâ devam ediyor belki Samsung beceremedi Huawei becerdi ya da S9 S10'un diyaframı F1.5'ti ama ben daha sonrasında F1.5e indiğini de görmedim Samsung'un.
Huawei kendi görüntüleme teknolojisi xmage ile başladı daha bırakmadı
Samsung'un, arabirimi gereği kullanıcı dostu bir firma olmasından kaynaklanabilir, fotoğrafçılıktan anlamayan birisi hangi seçenekte kullanacağını bilmez ve belki daha kötü fotoğraf çeker.

Kullanılan camın kalitesi de önemli. Misal 14 Pro'daki lens, çok da kaliteli bir lens değil. Algoritmanın en işlevsiz olduğu video çekimi esnasında çok belli oluyor bu. Xiaomi gayet kaliteli olan Leica lens kullanıyor mesala.

14 Pro:

Eki Görüntüle 2077415

S23 Ultra:

Eki Görüntüle 2077417

Ayrıca ışık hassasiyetinde çok daha önemli bir rol oynayan, sensör boyutu ve pixel binning dediğimiz sensör boyutuna dağılan piksel sayısı var, Diyafram açıklığı bunlar kadar önem teşkil etmiyor. 0.25 katın hissedilebilirliğini de tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu çok da önemli bir durum değil kısacası. Başta Huawei olmak üzere neredeyse bütün Çinli firmaların üstüne düşmesi gereken bir nokta var, o da berbat skin tone.

Samsung' un da kusurlu çalıştığı yerler olabiliyor örneğin bazı şeyleri kendisi yeniden oluşturuyor Ay resmi gibi vs. yani fotoğrafın orjinaline sağdık kalmak yerine baştan yeni bir görüntü oluşturuyor çektiğin şeyin fiziksel bir geçerliliği yok fotoğraf denmez.
Ben Huawei' nin kameraları gayet başarılı buluyorum ambargodan önce de her cihazında önem verdiği tarafı zaten kamera oluyordu adamların yine aynı şey geçerli fiyat bandı için fotoğraf tarafında gayet iyi kameralara sahip cihazları var.

Yeni konular

Geri
Yukarı