Hükümet değişir ise ekonomide düzelme olur mu?

.

• Olmaz.

Oy: 55 29,4%
  • Olur.

Oy: 35 18,7%
  • Uzun zaman da olur.

Oy: 97 51,9%

• Oy verenlerin toplamı
    187
Şunu atlıyoruz. Türkiye dediğiniz devlet içeride ve dışarıda düşmanı bol olan nadir devletlerde bir tanesi diyeceksiniz ki çok klasik konuşuyorsun ama okumanızı değerlendirmenizi tavsiye ederim. Türkiye en başta nato gladyosu ile uğraşıyordu. 15 Temmuz darbe girişimi hariç diğer bütün darbeler nato gladyosu tarafından yapılmıştır. Konu ile ne alakası var diyeceksiniz bitmedi. Nato gladyosu kısaca şudur. Bu yapı hemen hemen her nato ülkesinde vardır. Ordu içinde natoya çalışan bir grup güçlü askerlerdir. Bu yer üstüdür yeraltından öğretmen sağlıkçı işçi her kesimden insan vardır burayı fazla uzatmayalım isteyen araştırabilir. Yıllardır terör belası ile uğraşıyoruz. ABD derin devleti hiçbir zaman ortadoğuda güçlü bir Türkiye istemedi. Yıllarca darbe ile terör ile suikastlar ile istihbarat ile bizi adam etmeye çalıştılar. Başardılarda. Ama artık işler değişti. Darbe işe yaramadı millet bozdu terör milletin feraseti sabrı bitirdi suikastlar artık işlemez oldu istihbarat ordu millileşti hainler bitti. Türkiye'nin en başarılı olduğu cephe 'ekonomi'ydi. Evet ekonomi. Jeo-politik ve jeo stratejik konumu geriğiyle gerçekten ekonomik yapı taşları sağlam temelleri kuvvetli bir ekono miydi? Hiçbir yerde adam olmayan Türkiye ekonomi ile adam edilmeye çalışılıyor. Londradan Türk lirasının değeri ile oynanıyor içerideki Türkiye'nin zengin işadamları (kendisinin olmayan) paralarını servetlerini yurt dışına taşıyıp ellerindeb geldiğince ekonomiyi yıpratmaya çalışıyordu. Şimdi ekonominin böyle olmasının faturasını ne cumhurbaşkanına ne iktidara ne de bakana kesebiliriz. Emin olun Türkiye'de büyük bir ekonomik kriz planlanıyordu isteniyordu. Birçoğumuz farkında değil belki. Bunun engellendiğini görebiliyoruz. Gönül ister dolar 1 2 lira olsun aynı eskisi gibi. 5kya 2080 Ti sistem düzelim. Hepimiz İsveç'teki Norveç'teki o çocuklara özeniyoruz. Ama biz orta doğu ülkesiyiz terör var savaş var dünyanın parkı burası. Ekonomi kötü belki eğitim kötü hayat zor düşman çok bunu biz gençler değiştirebiliriz. Kendimize bakalım geliştirelim okuyalım bunu değiştirelim.

Yeni gelecek hükümet bir enkaz devralacak ve işleri oldukça zor halde durum her zamankinden çok kötü. Ancak hallolmayacak hiç bir şey yoktur bunu unutmamak gerekir. Şu an basit düzeyde çözülecek sorunların hiç birinin dış mihraklarla neredeyse ilgisi yok. Etkili bir dönüşüm elbette yılları alacaktır ancak kısa vadeli planlarla oldukça toparlanabilir. Ülkemiz vergi ülkesi olmuş vaziyette ne yazık ki ve elindeki para daha da sınırlı hale geldi. Saray harcamaları, meclis harcamaları, makam arabaları ve bakanlıkların bütçelerinin yeniden düzenlenmesi bile insanlara bir soluk aldıracaktır. Ümitsizliğe kapılmayın aksi takdirde yenilirsiniz. Yeni nesil çocuklar bunları ne kadar idrak ediyor ona göre ülkenin geleceği değişecek.

Her şey zamanla düzelecektir tabii en azından 5-10 yıl civarı gerekiyor bunun için.
Şunu atlıyoruz. Türkiye dediğiniz devlet içeride ve dışarıda düşmanı bol olan nadir devletlerde bir tanesi diyeceksiniz ki çok klasik konuşuyorsun ama okumanızı değerlendirmenizi tavsiye ederim. Türkiye en başta nato gladyosu ile uğraşıyordu. 15 Temmuz darbe girişimi hariç diğer bütün darbeler nato gladyosu tarafından yapılmıştır. Konu ile ne alakası var diyeceksiniz bitmedi. Nato gladyosu kısaca şudur. Bu yapı hemen hemen her nato ülkesinde vardır. Ordu içinde natoya çalışan bir grup güçlü askerlerdir. Bu yer üstüdür yeraltından öğretmen sağlıkçı işçi her kesimden insan vardır burayı fazla uzatmayalım isteyen araştırabilir. Yıllardır terör belası ile uğraşıyoruz. ABD derin devleti hiçbir zaman ortadoğuda güçlü bir Türkiye istemedi. Yıllarca darbe ile terör ile suikastlar ile istihbarat ile bizi adam etmeye çalıştılar. Başardılarda. Ama artık işler değişti. Darbe işe yaramadı millet bozdu terör milletin feraseti sabrı bitirdi suikastlar artık işlemez oldu istihbarat ordu millileşti hainler bitti. Türkiye'nin en başarılı olduğu cephe 'ekonomi'ydi. Evet ekonomi. Jeo-politik ve jeo stratejik konumu geriğiyle gerçekten ekonomik yapı taşları sağlam temelleri kuvvetli bir ekono miydi? Hiçbir yerde adam olmayan Türkiye ekonomi ile adam edilmeye çalışılıyor. Londradan Türk lirasının değeri ile oynanıyor içerideki Türkiye'nin zengin işadamları (kendisinin olmayan) paralarını servetlerini yurt dışına taşıyıp ellerindeb geldiğince ekonomiyi yıpratmaya çalışıyordu. Şimdi ekonominin böyle olmasının faturasını ne cumhurbaşkanına ne iktidara ne de bakana kesebiliriz. Emin olun Türkiye'de büyük bir ekonomik kriz planlanıyordu isteniyordu. Birçoğumuz farkında değil belki. Bunun engellendiğini görebiliyoruz. Gönül ister dolar 1 2 lira olsun aynı eskisi gibi. 5kya 2080 Ti sistem düzelim. Hepimiz İsveç'teki Norveç'teki o çocuklara özeniyoruz. Ama biz orta doğu ülkesiyiz terör var savaş var dünyanın parkı burası. Ekonomi kötü belki eğitim kötü hayat zor düşman çok bunu biz gençler değiştirebiliriz. Kendimize bakalım geliştirelim okuyalım bunu değiştirelim.
Güzel hikayeymiş tebrik ederim.

Siyasi tarihi ve akıl cahilinin verebileceği basit ve harikulâde bir cevap.
Eğer söylediklerinizi Çin, Brezilya, Hindistan gibi bir devlet için söyleseydiniz hak verirdim bunların süper güç olma potansiyelleri çok fazla ancak Türkiye gibi kendi halindeki bir devlet için çoook büyük meseleler bunlar dolar kurunu geçtim her şeye vergi bindiren bir hükümete çok bunlar.

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Ekonominin(döviz kurlarının) kısa vadede eski haline dönmesi hangi hükümet olursa olsun günümüz global konjonktöründe değişmesi mümkün değil, şu anki kur artışlarının temelinde ABD ile çakışmaya başlayan görüş ayrılıkları yatıyor devamında süre gelen sınır ötesi operasyonlar-siyasi hamleler batı dünyasının Türkiye'yi yavaşlatma çabasıyla ekonomik saldırıları, pandemi gibi birçok etken sayabiliriz. Arkadaşlar unutmayın ki şu anda ülkemizin yürüttüğü tüm dış askeri ve siyasi hamleleri Türkiye'nin geleceğinin yapı taşları olarak görmemiz gerekir. Son 10 yılda gelişen sanayi-tarım madencilik gibi sektörlere rağmen artan ihracata rağmen kurların sürekli yukarı yönlü hareket etmesi gerçekçi değil. Bunun yanında çok ciddi savunma sanayii hamleleri yatırımlar, projeler askeri operasyonlar bunlar çok ciddi ekonomik güç gerektiren adımlar ve de gerekli. Ben Karadeniz ve Akdeniz enerji sahalarının kullanılabilir hâle geldikten sonra ekonominin ivmelenmesine büyük etki edeceğine inanıyorum. Özetle batıya boyun eğmeyip kendi dış politikamızı üretmeye devam ettiğimiz sürece yolumuz dikenli ama sonu aydınlık.

Eğer söylediklerinizi Çin, Brezilya, Hindistan gibi bir devlet için söyleseydiniz hak verirdim bunların süper güç olma potansiyelleri çok fazla ancak Türkiye gibi kendi halindeki bir devlet için çoook büyük meseleler bunlar dolar kurunu geçtim her şeye vergi bindiren bir hükümete çok bunlar.
O saydığın ülkelerin vergi yükümlülüklerinden haberin yok ki bunu yazmışsın, çok övdüğünüz ABD onlardan da beter.Bence bir araştır.

Geri
Yukarı