Husky beslenir mi?

anonim.

Centipat
Antalya'da yaşıyorum. Çevremde Husky besleyen bir sürü insan var. Soğuk iklim köpegi antalya'da yazın cok bunaltici sıcak oluyor kışın üşüyoruz. Benim asil sorum ise bu kopek cok ses çıkarıyor mu? aparrmanda besleyecegim icin, insanlari rahatsız etmek istemiyorum.

Erzurum'da da Antalya'da da yaşamak istemem ama illa birinde yaşamak zorunda kalsam Erzurum'u seçerim. Antalya'nın sıcağına ben dayanamıyorken o köpek nasıl dayansın? Bence hayvana eziyet etme, uygun bir köpek bul.

Eğitimi zor, narin ve hassas hayvanlardır. İlk defa köpek besleyecekseniz hem size hem de hayvana eziyet olacaktır. Belli iklimsel şartları yaratamadığınız sürece bunalım meğilli hayvanlardır. Bakım ve besleme süreci masraflıdır. Tavsiyem cins bir hayvanı satın almaktansa barınaklarda kurtarılmayı bekleyen binlerce candan birini sahiplenin. Sadece cinse göre hayvan beslemeyi etik bulmuyorum.

Afedersiniz yaşınız kaç bilemem ama sizinkisi hayvan sevgisi değil gösteriş sevdası. Husky. Ne oluyor Husky olunca? Ne oluyor cins olunca kardeşim? Barınağa gidip baktınız mı hiç? Heves için alınıp atılan cins köpekleri saymıyorum ordaki gözünün içine bakan ufacık bir sevgi ufacık bir okşama bekleyen sokak köpeklerini es geçip Husky diyorsanız hala konuşmamız gereken daha önemli konular vardır vicdan gibi insanlık gibi.

Husky köpeğim var. Husky diğer köpeklere göre daha duygusaldır. İlgi ve sevgi beklerler.
Bağlı kalma ya da sınırları olan bir alan içerisinde tutulma psikolojisine iyi gelmeyecektir. Beyaz ırk oldukları için yediği yiyeceklerden kolayca etkilenerek alerji sorunu nedeniyle bölgesel tüy dökme problemi sıklıkla karşılaşılan problem.

Sabah ve akşam olmak üzere köpeğimi birer saat gezdiriyor arkadaşlarıyla oynatıyorum. Evde olmadığımda arkadaşlarımdan birini mutlaka ayarlıyorum. Kısaca çocuğunuz varmış gibi plan yapmalısınız. Strese girip hayvanın egzama problemi ile karşılaşmaması için ilgi önemli bir unsur.

Soğuk ortam hayvanı. Sıcak egzama olmasına neden oluyor. Husky için değil tüm soğuk iklim hayvanlarının tüylerinin yazın kesilmesi en sık yapılan hatalardan biridir. Cildine doğrudan vuran güneş ışını hayvanın derisinde egzama ve alerji oluşmasına neden olacaktır.

Güven ve arada bağ oluştuğunda sahibini canı pahasına koruyan güvenilir bir ırk. Sıcak ortam için tavsiye etmiyorum. Hayvan bir kaç seneye ortamına adapte olacak vücudu buna alışacaktır bu süreçte havuz ya da ark yani su kanalı gibi bir bölgenin yakınında olması istediğinde serinlemesi son derece önemli. Akdeniz bölgesi zaman zaman insanlar için bile tehlikeli sıcaklıklara ulaşıyorken hayvana eziyet olacaktır.

Husky edinmek için arayarak köpek almadım. Fatihte arkadaşım sokakta yaralı halde kanlar içinde görmüş. Veterinere götürerek tedavi olmasını sağlamıştı. Yaralarına ek olarak ayrıca yavru köpeğin üzerinde 3 adet zımba teli çıkması sinir bozucu ve çok üzücü bir durum. Bir ay kadar evinde baktı. Sokağa atamayacağı için ev aramaya başladık. Bir kaç hafta kadar bulunmayınca yurt dışına gideceği için almak durumunda kaldım. Bahçeli eve sahip olduğum için bahçeye kulübe ayarlayıp koydum. Gösteriş için değil de güveneceğim karakterde bir sahip bulamayınca da sahiplendim. Ortama alışınca da vazgeçemedim. Sıcaktan asla hoşlanmıyor. Sıcakta zeminde patilerinin zarar göreceğini de belirtmek isterim. Yiyeceklerden kaynaklı alerji problemi ve zaman zaman güneş sebebiyle oluşan egzama problemi dışında herhangi bir sorunu yok.

Not: Profine firmasının kuzulu mamasını kullanıyorum. 15 kilosunu iki hafta önce 260 liraya aldım. İkibuçuk yaşındaki köpeğime ek olarak kemik veriyorum. 15kilo mama bir aydan bir kaç gün daha fazla yetiyor. Anti allerjik olduğu için egzama ve tüy dökme problemi yapmamakta. Proplan, Hills, La vital ürünlerini tercih etmemelisin. Fiyat performans olarak kuzulu ve patatesli olan Profine mama ve Profine mamaya göre bir miktar pahalı olan N&D mamayı tercih edebilirsin. Götürdüğüm 4 veteriner de tavuk ve aşırı tahıllı mamalar vermemem gerektiğini egzamayı arttırdığını belirttiler. Teknik bilgiye sahip olmadığım için tavuk vermeyi kestim ve egzama problemini atlattı. N&D firmasının düşük tahıllı ürünleri hayvanının tüm ihtiyacını karşılayacaktır. Goody ve benzeri ucuz mamalardan uzak durun. Deri ve atık etlerden oluşan ürünler havana zararlı.

Geri
Yukarı