Hynix marka RAM'e nasıl overclock yapılır?

AbdullahEsir

Centipat
Daha fazla  
OC yapmak istiyorum. İşlemci R5 5600, anakart Crosshair VI Hero X370, 32 GB 18CL 3600MHz RAM. RAM'in içinde Hynix die1 bu RAM'leri en iyi nasıl yaparım? Önceden R5 5500 işlemci ile 4000MHz'de kullanıyordum ama şimdi R5 5600 ile ancak 3733MHz'ye çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
OC yapmak istiyorum. İşlemci R5 5600, anakart Crosshair VI Hero X370, 32 GB 18CL 3600MHz RAM. RAM'in içinde Hynix die1 bu RAM'leri en iyi nasıl yaparım? Önceden R5 5500 işlemci ile 4000MHz'de kullanıyordum ama şimdi R5 5600 ile ancak 3733MHz'ye çıkıyor.

Belleklerin markası nedir? Eğer soğutma bloğunun altından DRAM'lerin üst yüzeyi gözüküyorsa DRAM'in sol alt kısmında yazan kodun ilk 4 basamağını söyler misin?

Zentimings'den ekran görüntüsü atar mısın?

Belleklerin markası nedir? Eğer soğutma bloğunun altından DRAM'lerin üst yüzeyi gözüküyorsa DRAM'in sol alt kısmında yazan kodun ilk 4 basamağını söyler misin?

Merhaba 1 saat ban yedim yazamadım maalesef.

içindeki chip in üzerinde H5AN8G8NDJ ALTINDA RXNC Yazıyordu.

@William Butcher sencebu ramleri 4000mhz mi yapsam daha performanslı olur yoksa cl16 filanmı yapsam daha iyi olur

Dosya Ekleri

• ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    34,6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Merhaba 1 saat ban yedim yazamadım maalesef.

içindeki chip in üzerinde H5AN8G8NDJ ALTINDA RXNC Yazıyordu.

Soğutma bloğunu mu söktün? Ben kenardan görebiliyorsundur diye demiştim. :)

Bunların revizyonu Hynix 8 Gb/1 Die değil. Thaiphoon Burner revizyonunu okuyamamış, 1 DRAM = 1 GB demiş. Revizyonu ise D, Hynix DJR yani. Overclock potansiyeli bayağı iyidir. Ama elinde 4 bellek varmış. Eğer kit değillerse farklı DRAM revizyonlarına sahip olabilirler.

UCLK DIV1 MODE UCLK==MCLK
Memory Frequency 3866 MHz
FCLK Frequency 1933 MHz
DRAM Voltage 1.43V
CLDO VDDP 1.0V
SOC Voltage +0.15V veya 1.15V
VDDG IOD 1.08V
VDDG CCD 1.05V
CAS Latency 18
RAS to CAS Read Delay veya tRCDRD 22
RAS to CAS Write Delay veya tRCDWR 8
RAS Pre Time veya tRP 22
RAS Act Time veya tRAS 32
tRC 72
tRRDS 6
tRRDL 6
tFAW 24
tWTRS 4
tWTRL 12
tWR 20
tRTP 10
tRDRDSCL 4
tWRWRSCL 4
tRDRDSD 1
tWRWRSD 1 girip şu teste sokar mısın?

Sonrasında HWinfo'yu Sadece sensörler seçerek kur. Prime95 Large FFTs testini çalıştır. Test sırasında HWinfo'dan Windows Hardware Errors(WHEA) kısmını takip et. 20 dakika sonra testi kapatabilirsin. Test sonucunda hem Prime95'de hem de WHEA kısmında 1 tane dahi hata gözükmemeli.

Bunların revizyonu Hynix 8 Gb/1 die değil. Thaiphoon Burner revizyonunu okuyamamış, 1 DRAM = 1 GB demiş. Revizyonu ise D, Hynix DJR yani. Overclock potansiyeli bayağı iyidir. Ama elinde 4 bellek varmış. Eğer kit değillerse farklı DRAM revizyonlarına sahip olabilirler.

Uclk dıv1 mode uclk==mclk
Memory Frequency 3866 MHz.
Fclk Frequency 1933 MHz.
DRAM voltage 1.43v
Cldo vddp 1.0v
SoC voltage +0.15v veya 1.15v
Vddg ıod 1.08v
Vddg ccd 1.05v
CAS latency 18.
Ras to CAS read delay veya trcdrd 22.
Ras to CAS write delay veya trcdwr 8
Ras pre time veya tRP 22.
Ras act time veya tıraş 32.
Trc 72.
Trrds 6
Trrdl 6
Tfaw 24.
Twtrs 4
Twtrl 12.
Twr 20.
Trtp 10.
Trdrdscl 4
Twrwrscl 4
Trdrdsd 1
Twrwrsd 1 girip şu teste sokar mısın?

Sonrasında HWiNFO'yu sadece sensörler seçerek kur. Prime95 large ffts testini çalıştır. Test sırasında HWiNFO'dan Windows hardware errors(whea) kısmını takip et. 20 dakika sonra testi kapatabilirsin. Test sonucunda hem Prime95'te hem de whea kısmında 1 tane dahi hata gözükmemeli.

Soutmayı sökmedim kenarında aralık vardı biraz daha aralık bulup ışık ile okuyabildim.
Ayrıca elimde 2 tane 8x2'lik kit var toplamda 32 GB.

Bunların revizyonu Hynix 8 Gb/1 Die değil. Thaiphoon Burner revizyonunu okuyamamış, 1 DRAM = 1 GB demiş. Revizyonu ise D, Hynix DJR yani. Overclock potansiyeli bayağı iyidir. Ama elinde 4 bellek varmış. Eğer kit değillerse farklı DRAM revizyonlarına sahip olabilirler.

Memory Frequency 3866 MHz
FCLK Frequency 1933 MHz
DRAM Voltage 1.43V
CLDO VDDP 1.0V
SoC Voltage +0.15V veya 1.15V
VDDG IOD 1.08V
VDDG CCD 1.05V
CAS Latency 18
RAS to CAS Read Delay veya tRCDRD 22
RAS to CAS Write Delay veya tRCDWR 8
RAS Pre Time veya tRP 22
RAS Act Time veya tıraş 32
TRC 72
TRRDS 6
TRRDL 6
TFAW 24
TWTRS 4
TWTRL 12
TWR 20
TRTP 10
TRDRDSCL 4
TWRWRSCL 4
TRDRDSD 1
TWRWRSD 1 girip şu teste sokar mısın?

Sonrasında HWiNFO'yu Sadece sensörler seçerek kur. Prime95 Large FFTs testini çalıştır. Test sırasında HWiNFO'dan Windows Hardware Errors(WHEA) kısmını takip et. 20 dakika sonra testi kapatabilirsin. Test sonucunda hem Prime95'te hem de WHEA kısmında 1 tane dahi hata gözükmemeli.

Hocam dediğiniz ayarları buradan yapıyorum değil mi? Bazılarını göremedim fotoğraf yükleyemedim hata verdi denerim biradan

Soutmayı sökmedim kenarında aralık vardı biraz daha aralık bulup ışık ile okuyabildim.

Hocam dediğiniz ayarları buradan yapıyorum değil mi? Bazılarını göremedim

Burada hepsi yok sanırım

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-10-15-15-42-19-180_com.miui.gallery.png
    Screenshot_2023-10-15-15-42-19-180_com.miui.gallery.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Hocam dediğiniz ayarları buradan yapıyorum değil mi? Bazılarını göremedim fotoğraf yükleyemedim hata verdi denerim biradan

Burada hepsi yok sanırım

Bu ayarları oradan değil Extreme Tweaker sekmesinden yap. Bulamadıklarını arama sekmesine yazabilirsin.

Bu ayarları oradan değil Extreme Tweaker sekmesinden yap. Bulamadıklarını arama sekmesine yazabilirsin.
Bunu ve
CLDO VDDP
Bunu bulamadım

Bu ayarları oradan değil Extreme tweaker sekmesinden yap. Bulamadıklarını arama sekmesine yazabilirsin.

Açmayı denedim açılmadı anakartta 0D kodunu verdi bende BIOS'u sıfırladım şimdi nasıl deneyeyim.

Geri
Yukarı