HyperX DDR4 3200 MHz Kingston çip vs DDR4 3200 MHz Hynix çip

crayzchemist

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Malatya
Daha fazla  
Meslek
İnsan
Merhaba arkadaşlar,

İş yerimde bulunan Ryzen 3600 sistemde;

MSI B450A PRO anakart üzerinde, HyperX Predator 3200MHz 8*2 kit Hynix chipsetli Dual kit RAM.

Evimde bulunan Ryzen 4650G Pro sistemde ise;

ASUS B550M-K anakart üzerinde, HyperX furry 3200MHz 8*2 kit olmayan Kingston chipsetli RAM.

Kullanıyorum. Araştırmalarımdan pek bir sonuç elde edemediğim için size danışmak istedim.
Sistelemlerin ikisi de Dual kanal 3200MHz'de çalışıyor,

Sorum şu;

Chipleri Hynix olan Predator serisi, chipleri Kingston olan Fury serisine göre daha fazla performans ve stabilite gösterir mi?

Bu RAM'lerden Dual kit olan Predator serisi ile farklı zamanlarda alınmış ama aynı özellikte olan Fury RAM'lere göre bir performans farkı var mıdır?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim anlayabileceğimiz bir fark olacağını sanmam. Kendim de Gskill 2x8 3000 MHZ kullanıyorum. Dual kit değil hatta biri Hynix bellek öbürü Samsung bellek.

Bizim anlayabileceğimiz bir fark olacağını sanmam. Kendim de G.Skill 2x8 3000 MHz kullanıyorum. Dual kit değil hatta biri Hynix bellek öbürü Samsung bellek.

Şu anlamda soruyorum, iki aynı bellek ise büyük fiyat farkı neden ikisi arasında? Soğutma plakaları farklı şekillerde diye mi?

Onun sebepleri çok fazla olabilir. Stok azdır fiyatı yükselmiştir, talep çoktur yine fiyatı yükselmiştir yada MHz farkı yüzündendir vs vs. Farklı bir örnek vereyim. 860evo SSD her yerde 450TL iken Vatan'da 330 TL'idi. Hatta gidince sormuştum bile her yerde pahalı sizde neden ucuz diye. Yani fiyatlandırmanın çok farklı sebepleri olabiliyor. Performans konusunda hızları aynı olan belleklerin hepsi hemen hemen aynı performansı verir, hynix olmuş Samsung olmuş kingston olmuş farketmez.

Onun sebepleri çok fazla olabilir. Stok azdır fiyatı yükselmiştir, talep çoktur yine fiyatı yükselmiştir yada MHz farkı yüzündendir vs vs. Farklı bir örnek vereyim. 860evo SSD her yerde 450TL iken Vatan'da 330 TL'idi. Hatta gidince sormuştum bile her yerde pahalı sizde neden ucuz diye. Yani fiyatlandırmanın çok farklı sebepleri olabiliyor. Performans konusunda hızları aynı olan belleklerin hepsi hemen hemen aynı performansı verir, hynix olmuş Samsung olmuş kingston olmuş farketmez.
Tamam da hocam herşey aynı sadece çipler farklı.
Gecikme değerleri aynıysa fark etmez. Overclock potansiyeli farklı olur.
Bu daha makul oldu.

Geri
Yukarı