HyperX Predator vs HyperX Fury

Taha Öneş

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen gün B150M Bazooka anakartım için alacağım şu RAM'lerden almaya vatana gittim.
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX FURY Black Series DDR4 2133MHz CL14 1.2V XMP Ram
Adam bana çift modül değil 4 modül almamı tavsiye etti çünkü zaten 16GB RAM'in fazla bile olduğunu ekleme yapmak için boş slot bırakmanın gereksiz olduğunu söyledi ve şu RAM'leri önerdi:
Kingston 16GB (4x4GB) HyperX Predator DDR4 2133MHz CL13 1.35V XMP Ram
Adama yarın tekrar gelecem deyip oradan ayrıldım. Aklıma takılan soru şuydu:
Bu Predator RAM'ler çok daha hızlı diye biliyorum adamın dediği de mantıklı geldi ama nasıl olur da daha ucuz olurlar ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar geçen gün B150M Bazooka anakartım için alacağım şu RAM'lerden almaya vatana gittim.
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX FURY Black Series DDR4 2133MHz CL14 1.2V XMP Ram
Adam bana çift modül değil 4 modül almamı tavsiye etti çünkü zaten 16GB RAM'in fazla bile olduğunu ekleme yapmak için boş slot bırakmanın gereksiz olduğunu söyledi ve şu RAM'leri önerdi:
Kingston 16GB (4x4GB) HyperX Predator DDR4 2133MHz CL13 1.35V XMP Ram
Adama yarın tekrar gelecem deyip oradan ayrıldım. Aklıma takılan soru şuydu:
Bu Predator RAM'ler çok daha hızlı diye biliyorum adamın dediği de mantıklı geldi ama nasıl olur da daha ucuz olurlar ?
Ne kadar saçma bir öneri bu... Tamamen yanlış, 16 GB elbet fazla olabilir, ama bütün slotları doldurmak kesinlikle gereksiz. Bütün slotları doldursan bile çift slota oranla başarısız olma olasılığı daha yüksek.

peki çift kanal tek kanaldan daha performanslı oluyorsa 4 kanalın daha da performanslı olması gerekmez mi ?

Alacağın anakart X99 çipsetli değilse tüm anakartlar çift kanal destekler. Yani 2 tane RAM takınca çift kanal çalışır, 3 tane takarsan tek kanal, 4'ünü takarsan yine çift kanal çalışır.

Çift kanal ile tek kanal arasında performans olarak gözle görünmeyecek kadar küçük bir fark var. Öyle aşırı bir fark yok.

Eğer overclock yapmayı düşünüyorsan Predator al, Predatorler 1.35Volt'ta çalışıyor. Eğer overclock yapmayı düşünmüyorsan Fury modeli yeterli olur, Fury ise 1.20Volt'ta çalışıyor.

Kullandığın anakart overclock desteği yok ve çift kanal destekliyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı