Rehber Hyprland ve temel gereksinimler

Bugün mümkün olduğunca kısa ve basit tuttuğum bir rehber hazırlamayı düşünüyorum. Rehberi Arch Linux için anlatacağım ancak diğer dağıtımlarda da benzer şekilde yönetilir genellikle.

1-) Hyprland nedir, nasıl kurulur?

Hyprland nedir?

Hyprland güzel animasyonlara sahip, wayland kullanan, yapılandırması kolay bir pencere yöneticisidir. Öyle basittir ki kurduktan sonra yalnızca config dosyasından klavyenizi ayarlamanız ardından kullanmaya hazır durumdadır. Yine de bu bize yalnızca terminalden uygulama açabileceğimiz, kısıtlı bir deneyim gibi gelir. Aşağıda Hyprland kurulumunu ve yanında neler kurmamız gerektiğini anlatacağım.

Hyprland nasıl kurulur?

Arch Linux'ta Hyprland pencere yöneticisini 2 şekilde kurabiliriz. Ana depo veya AUR. Yay'ı kurmuş olduğunuzu varsayarak yay -Sy hyprland-git komutu ile kolayca kurabilirsiniz.

Hyprland'de klavyemi nasıl Türkçe yaparım?
Terminalde veya TTY ekranında metin editörünüzün adını yazıp ardından .config/hypr/hyprland.conf yazın ve dosyaya girin.
Screenshot_2023-05-29-18-34-53_19960.png

kb_layout ayarının karşısına "tr" yazıp dosyayı kaydedin. Bundan sonrasında Hyprland'i başlatıp kullanabilirsiniz.

2-) Hyprland'de Gerekebilecek Araçlar.
1-) Terminal: Kitty
Kitty, Hyprland'in varsayılan terminalidir. Eğer farklı bir terminal uygulaması kullanmak istiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğum config dosyasında "Kitty" kelimesini bulup yerine kendi terminalinizin adını yazın. Varsayılan configte Super ve Q tuşuna aynı anda bastığınızda terminal açılır.

2-) Panel: Waybar
Waybar ayarlaması kolay, modüllere sahip olan ve kendiniz modül ekleyebildiğiniz güzel bir panel uygulaması. Hatta benim için gerekli olan modülleri ChatGPT'ye hazırlatıyorum ve modüllerle uğraşmıyorum bile.
Waybar'ın her açılışta çalışması için .config/hypr/hyprland.conf dosyasına exec-once = waybar satırını eklemelisiniz. Böylece Hyprland'i her başlatmanızda Waybar otomatik olarak başlar.

3-) Bildirim aracı: Mako
Mako sizler için ekranda bildirimlerinizi gösteren bir araç. Yanlış hatırlamıyorsam MATE masaüstü ortamı da bunu kullanıyordu. Bildirimlerinizi görmek istiyorsanız yüklemelisiniz.
Mako'nun her açılışta çalışması için .config/hypr/hyprland.conf dosyasına exec-once = mako satırını eklemelisiniz. Böylece her başlatmanızda Mako otomatik olarak başlar.

4-) Kimlik doğrulama aracı: Polkit-kde-agent
Hyprland kullanırken root izni isteyen uygulamalara şifre yazıp girebilmemiz için bir kimlik doğrulama aracı kurmalıyız.
Polkit'in her açılışta çalışması için .config/hypr/hyprland.conf dosyasına exec-once = /usr/lib/polkit-kde-authentication-agent-1
satırını eklemelisiniz. Böylece her başlatmanızda Polkit otomatik olarak başlatılır.

5-) QT Wayland desteği: QT5-Wayland
QT uygulamalarının düzgün çalışması için bu kütüphaneyi indirmemiz gerekiyor.

6-) Uygulama Menüsü: Wofi
Uygulama menüsü olmazsa olmazlarımızdan. :D
Wofi kullanımı kolaydır. Örneğin Super ve R tuşuna basıp Wofi'yi açmak istiyorsak Hyprland config dosyasına: bind = $mainMod, R, exec, wofi --show drun satırını eklemelisiniz.

Pencere yöneticisi kurmak her ne kadar zor gibi dursa da tüm adımlarımız bunlardı. Devamında .config/ dizininde kurduğumuz uygulama ve araçların ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Ben sizlere yapılandırmaya karışmadan temel bir kurulum anlattım.

Eğer sizler için hâlâ zor geliyorsa veya yapılandırma ile uğraşmak istemiyorsanız şu an benim de kullandığım (Ancak ufak değişiklikler yaptığım.) GitHub - Ja-KooLit/Hyprland-v2.1: This are Arch-Hyprland scripts from my other acct JaKooLit scripti ile Hyprland'i yapılandırılmış biçimde bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Eklediğim linkte Youtube anlatım videosu da bulunuyor.

Kurulumu tamamladım, Hyprland derleniyor suan (110 paket bagimlilik ile😭)

Olmadı, ne kadar denesemde nvidia sagolsun hata aldim. Bir kere acilir gibi oldu, siyah ekran geldi geri kapandi. Pes ediyorum ve DWM kuruyorum :(
@tempestian
Nvidia çok problemli ekran kartınız ne hocam?

Hocam chatgpt düzgün hazırlayabiliyormu configleri?

Nvidianın allah belasını versin.

(Linux kullanıyorum ama windows gösteriyor neden forumda bozukluk mu var)

@202

İlginç
Sorun bu arada Librewolfun resistfinger printing olayındaymış. Useragent switcher ile hallettim.

Ne rahatsızlığı hocam. Forumda sizin gibi sevdiğim bir insanla böyle konuşmak güzeldi.

Milattan öncesinden kalma Pentium E6700 işlemcim var. Tarayıcı gibi uygulamalar derlemek kabus olur. Flatpak veya AppImage kullanırım tarayıcı ve benzeri zor derlenecek uygulamalar için ama basit şeylerde bile işlemcim başıma bela açar mı bilemiyorum.
Aman hocam, birinin işlemci yanmıştı Gentoo derlerken :D İskence olur derleme sureleri.
Hocam chatgpt düzgün hazırlayabiliyormu configleri?

Nvidianın allah belasını versin.

(Linux kullanıyorum ama windows gösteriyor neden forumda bozukluk mu var)

@202

İlginç
Katiliyorum, yeni kurdugum Gentoo'da hyprland'dan vazgecip Xorg kurdum yine driver sorunu çıkardı :D

Eklenti falan degistiriyor olabilir useragent'i.

Nvidia çok problemli ekran kartınız ne hocam?

Sorun bu arada Librewolfun resistfinger printing olayındaymış. Useragent switcher ile hallettim.
3060. Keske amd alsaydım.
Hyprland tabletimde bile calisiyor bilgisayarimda calismiyor :(

Aman hocam, birinin işlemci yanmıştı Gentoo derlerken :D İskence olur derleme sureleri.

Katiliyorum, yeni kurdugum Gentoo'da hyprland'dan vazgecip Xorg kurdum yine driver sorunu çıkardı :D

Eklenti falan degistiriyor olabilir useragent'i.

3060. Keske amd alsaydım.
Hyprland tabletimde bile calisiyor bilgisayarimda calismiyor :(
Zamanında aptallık ettim vatan bilgisayara güvendim :D Olan bu.

3060 çalışır aslında sürücüler tammı? Egl wayland falan varmı? Birde lgs de ne oldu?

Zamanında aptallık ettim vatan bilgisayara güvendim :D Olan bu.

3060 çalışır aslında sürücüler tammı? Egl wayland falan varmı? Birde lgs de ne oldu?
Hocam surucu var, az ugrasinca Xorg aciliyor Gentoo'da, Fedora'da Wayland kullanabiliyorum ama Wayland'i Gentoo'da halledemedim. Az daha ugrassam acilabilirdi.
Lgs ortalama, az daha zaman olsaydi harikalar basarabilirdim(!) :D

Hocam surucu var, az ugrasinca Xorg aciliyor Gentoo'da, Fedora'da Wayland kullanabiliyorum ama Wayland'i Gentoo'da halledemedim. Az daha ugrassam acilabilirdi.
Lgs ortalama, az daha zaman olsaydi harikalar basarabilirdim(!) :D
Hocam hayırlı olsun. Artık okulun büyükleri biz olduk :D Gentoo olayınada yazın bulaşmayı düşünüyorum. Siz 3060 a şükredin ben Gt 730 la idare ediyorum animasyonlarda kasıyor :D

Beni delirtmeye basladi Gentoo suan :) Eskiden boyle degildi simdi yaramazlık yapıyor :D
Nazlanmaya başlamış😁.

Sıfırdan Hyprland rice hazırlama kararı aldım. Tema olarak Catppuccin Mocha Mauve üzerinden ilerleyeceğim. Fish shell + starship + catppuccin temalı güzel bir terminal ekleyeceğim. Aşırı hoşuma gitti ve yeni kurulumumda da kullanacağım.

Ekran görüntüsü_2023-06-06_22-01-56.png

Şu an XFCE kişiselleştirmem bu şekilde. Hyprland için bir bash scripti hazırlamaya başlıyorum ve Hyprland'de de benzer bir görünüm hazırlayacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı