Hyundai Accent Era'nın yerli üretim ve kore üretim arasındaki farklar

Yer
Bilmiyorum
Daha fazla  
Hyundai'nin Accent Era modelini bilmeyen yoktur, benim accent içinde en çok beğendiğim kasası era'dır :) Şimdi konumuza dönelim... Bilenler bilir Accent Era ilk olarak kore'de sonra ise 2007'nin 6. ayından itibaren Türkiye'de üretilmeye başladı, ve accent blue geldikten sonra Era'nın üretimi bitmiştir. Bu konuda yerli üretim ve kore üretim Eralar'ın farklarından bahsedeceğim. Çünkü duyduğum kadarıyla 2008'de maaliyeti düşürme amacıyla Era'lardan bir çok şey çıkartılmış (Benim tahminim veya düşüncem 2008'deki ekonomi krizinden dolayı olabilir). Altta konu ile alakalı kaynakları ve videoyu ekleyeceğim isteyen bakabilir.

Kaynak 1: Kore üretim Accent Era ile Yerli Üretim Arasındaki İnanılmaz Farklar » Sayfa 4 - 8
Kaynak 2: Kore Üretim/yerli Üretim Arasındaki Inanılmaz Farklar

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Farklar:

1-Direksiyon ortasındaki krom Hyundai amblemi artık yok.

2-Vites topuzu üstündeki metalik görünümlü parlak gri malzeme artık yok.

3-Çakmaklıktaki sigara amblemi artık yok.

4-12 V çıkışındaki power outlet 12V 120W yazısı artık yok.

5-Korelerin Direksiyon simidi daha canlı daha dokuluydu ve bejimsi renkteydi,yerli simitler ise plastik renginde olup parça parça plastikten birleştirilip yapılmış gibi nasıl yapmışlarsa artık simit dahada büyümüş kaba duruyor.

6-Bardak koyma gözleri içerisindeki şişeleri tutan döşeme renginde "yaylı"sert dikey mandallar vardı, artık yok yerine siyah plastikten uyduruk parçalar konmuş.

7-Torpido içindeki aydınlatma lambası artık yok.

8-Ön ve arka tüm cam açma düğmeleri ışıklıyken artık sadece şöför tarafındaki 1 düğme ışıklı.

9-Ön tampon altındaki karlık tabir edilen lastik parça artık yok.

10-Jant kapakları önceden göbekli olup içindeki bijonları koruyup kötü görüntüyü gizliyordu kapaklar artık göbeksiz bijonları açık halde.

11-Kapı fitilleri siyah ve açık gri (bej) iki renkli ve iki katlıydı artık onların yerini siyah bisiklet şamyeli benzeri ince bir fitil almış.Kapıların kapanması bile değişmiş.

12-Hararet göstergesi olmayan eralarda motorun soğuk olduğunu belirtiren mavi hareret ışığı vardı makyakla beraber artık buda yok.

13-Select ve stylerde bulunan kadranda dış ısıyı c° gösteren sensör artık yok.

14-Full paketlerde bulunan arka kol dayamanin bardaklık içindeki ufak ama çokça olan plastik tutacaklar artık yok.

15-Bagaj zeminindeki halının plastikten açıp kapanan bir sapı vardı.Artık hem halı incelmiş hem de sapı yok, halı delinmiş o delikten tutup kaldırıyor(ilginç olan ise hem ince halı olup hemde plastik saplı olanlar var, ince olanlar desenli olup,kalın halılar ise düz desensiz.)

16-İç Bagaj kilidinin açılıp kapanan etrafıni gizleyen plastik kapağı artık yok içi gözüküyor kilidin.

17-Anten öne doğru katlanabiliyordu artık dibindeki plastikte böyle bir eklem yok.

18-Kapı iç açma kulbunda vidalar için kare şeklinde tapalar vardı artık yok, kulp içi artık yuvarlağa dönüşüp eğilip içine baktığında paslanmış vida seni karşılaşıyor.

19-Güneşliğin vidaları önceden gizliydi artık görünür halde, ayrıca güneşlik ayaklarıda incelemiş.

20-Arka koltuk tarafından gözüken ön koltukların kızak demirlerini saklayan döşeme renginde büyük kapaklar vardı artık yok, demirler gözüküyor.

21-Ön koltukların arkalarında ,en alt kısmında bir karış boyutunda halılar vardı artık yok,arka koltuktaki yolcular için çok iyi düşünülmüştü.

22-Radyatör su deposunun üstündeki
___F___
___L___
Yazıları ilk üretim eralarda siyah renkli şekilde yazılıydı sonradan renksiz bidon renginde yazılara döndü ki,ilginç bir şekilde 2009'a kadar bazıları renkli bazıları renksiz ayrıca bidon değişmiş önceden şeffaf idi, içindeki su seviyesi artık gözükmüyor.

23-Radyatör su deposundaki çamurluktan aşağıya doğru inen fazla suyu tahliye eden hortum artık yok.

24-Üst amartisor kule kapakları artık yok.

25-Akünün ısıdan etkilenmesini ve korumasını sağlayan muhafaza artık yok.

26-Kaput içinedeki Filtre kutusunun, Radyatör su deposunun vsvs üstündeki sticker ve yazılar artık yok, olmayan eralarda ortası sticker için koyulaştirilmiş ama konulmamış.

27-1.5 Dizellerde VGT, 1.6 Benzinlilerde CVVT, logosu vardı çamurlukta, artık yok.

28-CRDi logosu önceden ufak kaliteli dikdörtgen bir metal kısma damgalanmiş şekilde yazıliyken artık sadece basit krom aynı şekilde 1.6 logosu içinde geçerli.

29-Ön camın üst kısmında dışarıdan gölge gibi gözüken güneş için lazerle yeşertilmiş kısım artık yok,ayrıca bu kısma güneş vurunca aracın içinde yeşillik vuruyordu verdiği kalite hissi çok iyiydi.

30-Klima düğmeleri elektronik iken artık sadece halatlı.

31-İç kapı süngeri tam ve büyük iken artık sadece bez parçası boyutunda.

32-Bagaj alarmını devre dışı bırakan swihc artık yok kapılar kilitli iken bagajı açınca artık araç ötmeye başlıyor.

33-Kapı arası ve çamurluk arasında kalan,yol sesi için birebir olan büyük izalatör pedi artık yok.

34-Çamurluk içindeki yalıtım köpükleri artık yok.

35-Select ve stylelerde hararet göstergesi bulurken makyajla beraber hararet göstergesi kaldırılıyor, kadranlar ise normal standart kadrana dönüşüp sadece ışıklandırmasıni değiştiriyorlar.

36-Select ve stylelerde güneşliklerde her iki taraftada aydınlatma lambası,makyaj aynası, ekstradan sürgülü kapak bulunurken artık sadece sağ tarafta var.sol taraf ise boş paket gibi bomboş bırakılmiş.

37-Style paket eralarda metal görünümlü on konsol bulunurken, teyp çerçevesi ve vites çerçevesi metal gri renkdeyken makyajla beraber ikiside füme rengine dönüşüyor siyah konsola füme renk koymak da başka bir garip olay.

38-Kore'den gelen küllüklerin, küllüğün başındaki yuvarlak yer büyük ve beyaz renkli idi(fakat tüm korelerde renkli değil bazılarında renksiz), renksiz olanlar ise yuvarlak yer nokta boyutu kadar küçülmüş vaziyette.

39-Makyaj öncesi aracın gövde rengine göre bej-gri döşeme kullanılıyordu üstler açık füme renginde idi makyajla beraber tamamen siyah döşemeye dönüşüldü,yalnız makyaj itibariyle özellikle koyu renge sahip eralarda gri döşeme kullanıldı, normalde koyu renklerde bej kullanılıyordu, ince ayrıntı ise bu kullanılan döşemelerin koltuk örtü desenleri paket farketmeksizin aynı idi bilmeyenler için eralarda koltuk desenleri pakete göre değişir, ellerinde döşemeler fazladan kalmış..

40-Team ve diğer paketlerde 2 tane makyaj aynası varken artık sadece sağ tarafta var.

41-Motor koruma kapağı önceden boyalı gri çift renk idi,dizellerin motor kapağı metal hyundai logolu CRDİ 16V renkli şekildeydi artık tamamen boyasız renksiz start motor kapağı da aynı şekilde boyalı boyasız, ayrıca 2007'nin son 2008'in ilk dizellerinin motor kapağı boyasız çıkıp metal Hyundai logolu ve CRDi16V yazıları renkli şekildeydi.

42-2008 den sonra turbo basıncı arıza çıkardığı nedeniyle düşürüldü bir çoğu servise bakıma gelen eralarda uygulandı, 2009 itibariyle artık yeni yazılım güncellemesiyle üretildi, eski performans gitti, ayrıca şunu unutmayın 2006-2008 arası yetkili servis yüzü görmemiş Dizel Eralar daha manyak daha asfaltı çiğneyerek gider buda nadir ki eralar 5 yıl/100.000 km Garanti kapsamında satılıyordu kimse servise gelmeyerek böylece bir garantiyi bozdurmak istemezdi çok nadir var piyasada. HP ve tork aynı ama olay turboda bitiyor.

43-En büyük maliyetlerden biriside bu, 2006-2007-2008'in ilk serilerindeki elektrikli servo direksiyonun (EPS) hem maliyeti yükseltmesinden hem de sorun çıkarmasından dolayı hidrolik olarak değiştirilip üretilmeye başlandı(piyasadaki EPS sistemine sahip eralarin çoğu ses ederek zamanında garantiden ücretsiz olarak değiştirilmiştir.)ama ne hikmetse Ukranya aracı olan Expolar (EPS) direksiyonlu olarak olarak üretildi ,evet assan bu sorunu çözmüştü ama artık yerli eralara koymama kararı almişlardı,bahane olarak ise türkiye yollarının bozukluğu gösterildi.

44-2006-2007,serilerinde ABS li versiyonlar 4 disk fren olarak geliyordu 2008 itibariyle arkası kampana çıkmaya başladı gene 4 disk çıkanlarda vardı,tamamen alanın şansına kalmış bir durumdu.

45-Otomatik vitesli eralarda R-N tuşu renkli oluyordu haliyle ışıklandırmada çift oluyordu makyajla beraber artık tuşlar ve ışıklandırmalar sabit tek renk oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız trenine bindiğimde, bu arabaya bindiğimin yarısı kadar korkmamıştım. Gerçek anlamda sevmediğim tek araç. Yetmemiş, yerli versiyonda daha da kesintiye gitmişler, ilginç gerçekten.
Bence güzel bir araba, en full paketinde bazı günümüzde ki arabalarda bile olmayan 10 hava yastığı var gayet iyi!

Zamanında dedemde vardı Koyu kırmızı bir tane. Sonradan i30 aldı. Allahtan i30'u almış. Gerçekten de tabut gibi değişik.

Ailem de 2 araç var bende accent era var 2009 model araç cidden yol tutuşu bakımından sıfır
Kasise girince arka taraf hopluyor bu araç ile 140 yapmak azrail ile dans etmek ile aynıdır
Bu araç şehir içi aracı b segemnti sedan bende bakkala çakkala gitmek için kullanıyorum ama nedense bu araca binice mutlu oluyorum diğer araçlarda ki mutluluğu vermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı