Hyundai I20 ilk başlangıçta Turbo açıyor

ucserin

Hectopat
Merhaba aracım 2014 model Hyundai i20. ilk aracım olduğu için ilk başta pek anlamadım ama ilk başta da Turbo açmıyormuş. Bir süre sonra kendiliğinden açmaya başladı o zaman fark ettim. Aynı zamanda kilometre sayacının yanında 2000 deviri geçince bir sonraki vites yazıyordu. 2. vitesteysem 3. vitese geç falan diye. Bu değişiklik olduktan sonra 2000-2500 devirden sonra Turbo açmaya başladı. Geçen gün sadece arabayı çok ısıtmadan yola çıkmam gerekti ve ondan sonra ne kadar ısıtsam da Turbo açmıyor ve vites göstergesi de çıkmıyor artık. Isıtmadan çıktığım için olmuş olabilir mi acaba alakası var mıdır? Varsa nasıl düzeltebilirim? Bir yerde bir süre yüksek devirde sürmem gerektiğine dair bir şey gördüm ama henüz deneme şansım olmadı. Sizce işe yarar mı?

Bildiğim kadarıyla turbo her daim çalışır ama devir yükseldikçe çalıştığı daha çok hissedir.

Bildiğim kadarıyla Turbo her daim çalışır ama devir yükseldikçe çalıştığı daha çok hissedir.

Yani şöyle 2000-2500 devir arasında tam çalıştığı belli oluyordu yani tork geliyordu. Çevre yolunda 100-110 la çıkamadığım yokuşu 140 la çıkabiliyordum şu an yine eski haline döndü.

Araç 1.4 dizel. Turbo devreye girip çıkan bir şey değil. Her devirde aktif çalışır. Sadece maximum gücünü daha üst devirlerde verdiği için turbo açıyor vs. deniliyor. Arabanın ısınmasıyla bahsettiğiniz olayların bağdaşan bir yanı yok.

Araç 1.4 dizel. Turbo devreye girip çıkan bir şey değil. Her devirde aktif çalışır. Sadece maximum gücünü daha üst devirlerde verdiği için Turbo açıyor vs. deniliyor. Arabanın ısınmasıyla bahsettiğiniz olayların bağdaşan bir yanı yok.

Çevre yolunda bir süre 3000-4000 devir arasında gittim ama yine aynı şekilde araç. Yani dediğim olay ciddi şekilde güç kaybı olarak hissettiriyor. Dediğim vites göstergesi ile alakasını çözemedim. Vites göstergesinin nasıl açılıp kapandığını da çözemedim açıkçası çünkü bir şey değiştirmedim. Nereden bulabilirim?

Çevre yolunda bir süre 3000-4000 devir arasında gittim ama yine aynı şekilde araç. Yani dediğim olay ciddi şekilde güç kaybı olarak hissettiriyor. Dediğim vites göstergesi ile alakasını çözemedim. Vites göstergesinin nasıl açılıp kapandığını da çözemedim açıkçası çünkü bir şey değiştirmedim. Nereden bulabilirim?
Vites uyarısı ile motorun, performansın, aktarım ve güç organlarının hiçbir bağlantısı ve alakası yok. Vites yükseltme göstergesi 2000 devirlerde devreye girip belli bir süre veya devirden sonra gidiyor olması gerek. DPF tıkalı olabilir. Dizel araçta 3.000 devir üstüne çok sık çıkmayın derim.

Vites uyarısı ile motorun, performansın, aktarım ve güç organlarının hiçbir bağlantısı ve alakası yok. Vites yükseltme göstergesi 2000 devirlerde devreye girip belli bir süre veya devirden sonra gidiyor olması gerek. Dpf tıkalı olabilir. Dizel araçta 3.000 devir üstüne çok sık çıkmayın derim.

Dpf iptal hocam onunla alakası olabilir mi o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı