Hyundai I20 yağ bakımı nasıl olmalı?

empire1

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bu konu genel bir soru olacak. 2012 model dizel Hyundai I20 bir aracım var, aracıma yağ bakımını kendim yapmak istiyorum ve internetten elimden geldiğince bilgi toplamaya çalışıyorum, yağ bakımı yapması en kolay bakımlardan biri olduğu için kendim yapmayı düşündüm hem işçilik ücretinden de kurtulmuş olacağım ancak arabama ne kadar aşık olsam da fazla bir bilgim yok bu yüzden buradayım. Aracım da her yağ bakımında 5W30 yağ kullanıldı ve aynı yağı almak istiyorum ancak ne marka yağ almalıyım bunu bilemiyorum, bu yüzden sizlerden isteğim bana 5W30 5lt araç yağı, hava filtresi ve yağ filtresi önermeniz, dediğim gibi aracıma ne kadar aşık olsam da bu işlerden fazla anlamam ama kendim yapmak istiyorum, bir ustaya bırakmaktansa kendi arabama kendim bakmak istiyorum ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

Merhaba arkadaşlar, bu konu genel bir soru olacak. 2012 model dizel Hyundai I20 bir aracım var, aracıma yağ bakımını kendim yapmak istiyorum ve internetten elimden geldiğince bilgi toplamaya çalışıyorum, yağ bakımı yapması en kolay bakımlardan biri olduğu için kendim yapmayı düşündüm hem işçilik ücretinden de kurtulmuş olacağım ancak arabama ne kadar aşık olsam da fazla bir bilgim yok bu yüzden buradayım. Aracım da her yağ bakımında 5W30 yağ kullanıldı ve aynı yağı almak istiyorum ancak ne marka yağ almalıyım bunu bilemiyorum, bu yüzden sizlerden isteğim bana 5W30 5lt araç yağı, hava filtresi ve yağ filtresi önermeniz, dediğim gibi aracıma ne kadar aşık olsam da bu işlerden fazla anlamam ama kendim yapmak istiyorum, bir ustaya bırakmaktansa kendi arabama kendim bakmak istiyorum ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

Krikonuz var mı?

Şu anda elimde gerekli bütün alet ekipmanlar mevcut sadece yağ, hava filtresi ve yağ filtresi gerekiyor çok anlamadığım için buraya gelmeyi uygun buldum :D

Kriko ile aracını soldan kaldır dikkat et şase olmazsa zarar verirsin arabaya ondan sonra genellikle 13 lokma oluyor hava tabancasına 13 lokma tak alttaki yağ haznesinin vidasını sök sökmeden önce altına büyük bir kova koyarsan idare edersin hepsi boşaldığında tekrar haznenin vidasını kapat. Arabayı indir ve motorun içinde olan yağ bölmesinden yağ bas parmağınızı katlatın 3 parça olur yağ 1 parça olacak kadar ekleyin yağ çubuğu aracısı ile. Hava filtresinin kutusunu sökün ve çıkar yenisini koy. Bu kadar basit fakat zorlanabilirsin :)

Hocam benim motor 1.4 CRDİ 90 beygir dizel, elimde 13-14 lokma kompakt bi lokma takımı elimde zaten mevcut, kriko da var, evde zaten büyük kova ve leğenler de var sadece ne marka yağ kullanmalıyım performans bakımından ucuz yağ kullanmak istemiyorum bu yüzden bu konuyu açma gereksinimi duydum.

Yağ Filtresi: Link // her bakımda
Hava Filtresi : Link // tercihen 1-2 bakımda bir değiştirin
Mazot Filtresi: Link // 2-3 bakımda bir değiştirin
Polen Filtresi: Link // çok kaliteli bişey bakmayın

Yağı internetten almayın
Castrol Edge
Motul
kullanın

Geri
Yukarı