Hyundai i30 araç içinden gelen sesler önlenebilir mi?

Picky

Kilopat
Yer
Denizli
Merhaba,

2016 model Hyundai i30 model aracım var. Artık zamanla mı oluyor bilmiyorum, çok hafif engebeli ya da çakıl bir yolda bile araç içerisinden sesler geliyor. Direksiyon ile ön cam arasında kalan sert plastik kısımdan, kapı taraflarından ufak sesler ve özellikle bagaj tarafından diğer yerlere göre daha yüksek tıkırtı sesi geliyor. Gözle görülebilir oynayan yerler var mı diye baktım fakat yok. Aracı bakıma götürdüğümde bir ustaya bu konuyu sordum, zamanla bunun olabileceğini, araç içerisindeki plastiklerin sökülüp süngerlerle içinin doldurulabileceğini söylemişti. Bu seslerin nereden geldiğinin tespiti nasıl yapılabilir? Giderilmesi mümkün mü? Konuyla ilgili bilgi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Biraz takıntılıyım bu konuda.

Teşekkür ederim.

Trim sesi denen bu sesler lüks araçlarda bile olabiliyor. Ancak tabi ki orta ve alt segment araçlarda çok daha fazla oluyor.
Giderilmesi için sprey tarzı şeyler var ancak onlar da geçici çözüm oluyor.
Kısaca çoğu aracın olmazsa olmazıdır bu sesler gayet normal.

Peki bu bahsettiğiniz sprey ya da ustanın dediği plastik içlerini süngerle destekleme gibi çözümleme başvurmalı mıyım? Yoksa gereksiz harcama olarak mı görüyorsunuz?

Kesinlikle katılıyorum size, henüz bu kadar ses çıkmamalı sanki. Daha o kadar eski değil yani benim aracım da. İşim gereği yolları bakımından da kötü olan bir şehrin daha da berbat bir ilçesinde yaşıyorum. Gideceğim mesafelerde yolumu uzatıyorum, yeter ki biraz daha düzgün yerden gideyim diye.

Würth Silikon Spray’i birleşim yerlerine sıkabilirsin sorun çözülmezse. Kırık tırnak varsa tamir edilir. Hala ses geliyorsa sünger ve kumaş bantla yalıtım yapılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı